Exbankéř dostal pětimilionový zlatý padák, ale pro stát pracoval dál. Peníze vrátit odmítá

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 6. 2017 12:29
Již devět let se soudí ministerstvo financí s bývalým ředitelem České konsolidační agentury Zdeňkem Čápem o to, zda má nárok na odchodné ve výši přes pět milionů korun. Ty získal po svém odchodu z čela instituce, jež koncem roku 2007 zanikla a přetvořila se v samostatný odbor. Čáp po odchodu z funkce totiž dál pracoval pro ministerstvo. To poté začalo vyplacenou sumu vymáhat zpět – podle něj totiž nárok na odchodné nemá, když o práci nepřišel. Soudy již jednou řekly, že musí odchodné odevzdat, protože je získal v rozporu s dobrými mravy. Nejvyšší soud ale případ vrátil k novému projednání a soudy musí znovu zvážit, zda Čáp mohl vědět o tom, že na odchodné neměl nárok.
Zdeněk Čáp, bývalý ředitel České konsolidační agentury
Zdeněk Čáp, bývalý ředitel České konsolidační agentury | Foto: Marek Pokorný

Praha - Před deseti lety byl jedním z nejmocnějších bankéřů Česka. Řídil Českou konsolidační agenturu, do které se shromáždily stamiliardové špatné úvěry zkrachovalých bank. Posledních devět let však musí Zdeněk Čáp chodit po soudech a obhajovat pětimilionové odstupné, které s koncem své funkce získal.

Vrátit je po něm chce ministerstvo financí, pod které agentura spadala. Po jejím zániku k 31. 12. 2007 převzalo i její zaměstnance včetně samotného Čápa. Podle ministerstva tak vlastně o práci nepřišel a odchodné ve výši pěti měsíčních platů neměl dostat.

Verdikt může mít význam nejen pro samotného Čápa, který, pokud prohraje, bude muset vrátit většinu uvedené sumy a k tomu další tři miliony na úrocích. Může být důležitý i pro další státní manažery, kteří dostali po odchodu ze své funkce odstupné, i když přitom dál pracovali pro stát.

Prohra v roce 2013

Soudy již v březnu 2013 pravomocně rozhodly, že Čáp musí většinu odchodného - 3,1 milionu korun - vrátit. A k tomu zaplatit i dva miliony na úrocích. A to kvůli třem měsícům, které po získání odchodného ještě pracoval ve funkci poradce tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska.

"Z pohledu vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem nemůže být spravedlivý důvod k tomu, aby si zaměstnanec ponechal odstupné za dobu, za níž od téhož zaměstnavatele, který mu poskytl odstupné, obdržel plat či odměnu za vykonanou práci," uvedl v rozsudku z března 2013 soudce Městského soudu v Praze René Fischer.

Proti tomu ale Čáp podal dovolání k Nejvyššímu soudu. V něm argumentoval, že jako poradce vykonával zcela jinou práci než předtím. A navíc jej prý na ministerstvu opakovaně přesvědčovali, že když začne vykonávat práci poradce, neohrožuje to jeho nárok na odchodné. Poukázal také na to, že nastoupil za plat pouhých 39 tisíc korun měsíčně, který okamžitě, jak se dozvěděl, že by mohl přijít o odstupné, vrátil. Tři měsíce tak vlastně pracoval zadarmo.

Odporuje to dobrým mravům?

Nejvyšší soud Čápovi vyhověl a verdikt zrušil. A soudům přikázal, aby prověřily, zda jej ministerstvo - jak Čáp tvrdí - skutečně ubezpečovalo o tom, že když pro ně bude pracovat, o nárok na předchozí odchodné nemůže přijít. Pokud by to byla pravda, "odporuje dobrým mravům, jestliže se dosavadní zaměstnavatel přesto rozhodl požadovat vrácení odchodného," uvedl Nejvyšší soud, který předchozím soudům vytkl, že se tímto pohledem vůbec nezabývaly.

V druhém kole loni v září pak dal Obvodní soud pro Prahu 8 za pravdu Čápovi. A rozhodl, že zlatý padák vracet nemusí. Důvod ale uvedl jiný - přisvědčil Čápově argumentaci a tvrzení některých svědků, že do poslední chvíle nebylo jisté, že ministerstvo financí je právním nástupcem České konsolidační agentury.

Podle soudu se tak Čáp mohl oprávněně domnívat, že nárok na odchodné zůstane nedotčen. "Z toho důvodu považuje soud nárok žalobce (ministerstva) za neoprávněný, a proto žalobu zamítl," uvedl soudce Michal Novotný a přikázal, že ministerstvo musí zaplatit Čápovi 667 tisíc korun na nákladech řízení.

Jako ředitel řešil přestupy zaměstnanců

Proti tomuto verdiktu se ale tentokrát odvolalo ministerstvo. To argumentaci soudu neuznalo. "Protože byl ve vedoucí funkci a řešil přechody mnoha zaměstnanců, musel vědět, že je tam právní nástupnictví," uvedl na adresu Čápa zástupce ministerstva Aleš Hrubý. A připomněl, že zhruba šedesát zaměstnanců agentury přešlo na ministerstvo bez odchodného.

"Ale vykonávali stále stejnou práci. Já dělal něco úplně jiného. Dělal jsem poradce ministra bez exekutivní pravomoci, abych pomohl dořešit jeden konkrétní případ," bránil se Čáp.

Soudce Fischer dal nyní za pravdu ministerstvu a prvoinstanční rozsudek zrušil. A přikázal Obvodnímu soudu pro Prahu 8, aby případ znovu projednal.

"Jeho dokazování směřovalo jiným směrem, než přikázal Nejvyšší soud," poukázal na to, že se soud vůbec nezabýval tím, zda opravdu Čápa někdo ubezpečoval, že o nárok na odchodné nepřijde. "Podstatné je, co předcházelo uzavření pracovního poměru. Z dosavadních výsledků vyplývá, že žádné ujištění dáno nebylo," řekl Fischer.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 38 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 50 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy