Praha – Dvojice komunistických poslanců míří na třídenní cestu po východní Ukrajině. Zdeněk Ondráček spolu se Stanislavem Mackovíkem navštíví území, které mají pod kontrolou proruští separatisté. Mají od nich převzít dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády.
Čeští zákonodárci do Novoruska – jak oblast, kterou separatisté s vojenskou pomocí ruské armády odtrhli od Ukrajiny, nazývá Moskva – odjeli, aby se "seznámili s následky bojů, humanitární situací." Na místě mají jednat také s představiteli samozvané Doněcké lidové republiky.
Že členové parlamentu východní Ukrajinu navštíví, potvrdil tiskový odbor komunistů. "Podle našich informací se jedná o neoficiální, soukromou cestu obou poslanců," vzkázala mluvčí Šárka Cicvárková.
O cestě Ondráčka a Mackovíka nebylo předem informováno vedení Poslanecké sněmovny ani ministerstvo zahraničí. "Já tu informaci slyším od vás poprvé," reagoval na dotaz Aktuálně.cz její předseda Jan Hamáček (ČSSD).
Blíže se k cestě odmítl vyjádřit šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik. "Klub to neorganizoval, neorganizuje a ani není povinen to řešit. Na to se mě neptejte," upozornil.
Redakce se oba poslance pokusila telefonicky kontaktovat. Ti se však dosud neozvali, Ondráček na zaslanou SMS nereagoval.
Ondráček po příjezdu na Donbas stačil zkritizovat Evropskou unii i média.
"Všichni hovoří o tom, že Ukrajina směřuje k Evropské unii, jestliže ale mluvíme o lidských právech, pak taková Evropa nemá existovat – ukrajinské silové struktury se tu přece dopouštějí násilí na mírumilovném obyvatelstvu," řekl pro agenturu DAN, která na území kontrolovaném separatisty působí.
"Média ukazují jen jednu stranu konfliktu, my jsme ale rozhodnuti naší společnosti otevřít oči," doplnil Ondráček.
Standardně musí všechny oficiální zahraniční cesty poslanců schvalovat sněmovní organizační výbor nebo sám šéf dolní komory. "Nic takového neproběhlo. Znamená to, že je to jejich soukromá iniciativa," upřesňuje Hamáček.
Podle informací deníku Aktuálně.cz se poslanci KSČM mají ve čtvrtek sejít s místním ombudsmanem, představitelem tamního ministerstva zahraničních věcí a šéfem advokátní komory. Setkat se mají i s bývalými válečnými zajatci.
Ondráček má na Ukrajinu vstup zakázán
Na programu návštěvy Doněcké lidové republiky, již Ukrajina řadí na seznam teroristických organizací, je i obhlídka míst bojů. Poslanci si prohlédnou například doněcké letiště, o které ukrajinská armáda neúspěšně bojovala s proruskými ozbrojenci osm měsíců. Zpět do Prahy by se měli vrátit v neděli.
Koho budou čeští zákonodárci při schůzkách se separatisty zastupovat, není známé. Černínský palác vzkázal, že účel cesty nezná. "Z kontextu vyplývá, že se jedná o jejich osobní kontakty v dané části Ukrajiny," sdělila Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.
Zdeněk Ondráček má navíc zakázaný vstup na území Ukrajiny. Její oficiální součástí je podle české diplomacie či Evropské unie i oblast okolo Doněcku. Oba poslanci na východní Ukrajinu přicestovali přes Rusko.
"Donbas je součástí Ukrajiny, cestovat tam je možné jenom se souhlasem ukrajinských úřadů a podle ukrajinských zákonů," zdůrazňuje Valentová.
Když Ondráček loni v prosinci Ukrajinu naposledy navštívil, zadrželi ho na letišti v Kyjevě policisté. Odmítli ho vpustit do země s tím, že jeho jméno figuruje na seznamu nežádoucích osob. Po výslechu musel odcestovat do Česka. Do Kyjeva tehdy přiletěl, aby se zúčastnil konference o ukrajinských volbách.
Sobotkova vláda výboje proruských povstalců dlouhodobě kritizuje. Ministerský předseda rovněž v minulosti několikrát odsoudil vojenskou podporu, kterou separatistům poskytuje Kreml. Česká diplomacie rovněž odmítla uznat volby, které završily anexi Krymu Ruskem.
Poslanec Ondráček měl v minulosti spory se současným předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Ten ho na plénu Sněmovny nazval "komunistickým fízlem a Jakešovou mlátičkou z Palachova týdne." Mandátový a imunitní výbor tehdy Kalouskovi nařídil, aby se Ondráčkovi – který v roce 1989 skutečně pacifikoval demonstranty – omluvil.