Zasahoval při Palachově týdnu, teď je poslancem KSČM

Simona Holecová
28. 10. 2013 8:20
Zdeněk Ondráček sloužil u pohotovostního pluku, zasahoval na demonstracích.
Leták, který zveřejnila na svých stránkách iniciativa ProtiAlt.
Leták, který zveřejnila na svých stránkách iniciativa ProtiAlt. | Foto: ProtiAlt

Hradec Králové - Agentura ČTK to odbyla prostou zprávou: Za Královehradecký kraj byli zvoleni dva členové KSČM. Kromě bývalé poslankyně Soni Markové zasedne ve sněmovně také zástupce ředitele střední školy Zdeněk Ondráček z Trutnova.

Zdeněk Ondráček ovšem není pouhý zástupce ředitele.

Je také bývalý aktivní policista, člen předlistopadové komunistické strany (do KSČ vstoupil v srpnu 1989) a muž, který zasahoval proti demonstrantům během Palachova týdne.

V roce 1989 sloužil u pohotovostního pluku SNB a v dobovém rozhovoru z prosince 1989 pro Mladý svět popisoval třeba to, proč použil obušek proti ženám.

Čtyřiadvacet let poté se stal osmým nejpreferovanějším politikem v regionu. Na kandidátce jej zakroužkovalo 2 999 osob. KSČM přitom v kraji volilo 14 procent občanů, v absolutních číslech 38 564 lidí; skončila tu třetí za sociální demokracií a prvním ANO.

Vyprávěj

Jeho angažmá na demonstracích nedávno připomněla Česká televize v seriálu Vyprávěj.

Zdeněk Ondráček v seriálu Vyprávěj
Zdeněk Ondráček v seriálu Vyprávěj | Video:

Retropořad prolínal hraný děj a archivní záběry. Na jednom z těch autentických popisoval uniformovaný Ondráček v rozhovoru pro Televizní noviny, co zažil na demonstraci, kde se střetly pořádkové složky se studenty. Dle dobové propagandy líčil, jaké zbraně u sebe studenti na ulicích měli. "Měli řetězy, na kterých byly na konci navařené ocelové kuličky... boxery, i kudly, zbraně..."

Vondráček, který působí na Trutnovsku, se ke svému předlistopadovému angažmá vyjádřil bezprostředně po odvysílání Vyprávěj v rozhovoru pro Trutnoviky.

Uvedl, že jej do televize vybrali proto, že byl mladý.

JUDr. PhDr. Zdeněk Ondráček, Ph.D.

Zdeněk Ondráček, nový poslanec za KSČM
Foto: ČTK

Narozen: 28. července 1969, Žacléř

Bývalý vyšetřovatel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR. Vedl mimo jiné vyšetřování kauzy Opencard či záležitosti týkající se prezidenta NKÚ Františka Dohnala.

Má prověrku NBÚ pro stupeň utajení přísně tajné.

Vzdělání: Gymnázium v Trutnově; Nástupní policejní škola Praha (Pohotovostní pluk MV) 09/1988 - 02/1990; Důstojnická škola MV ČR Jihlava 03/1993 - 071993; Jazykový institut MV ČR v Praze, německý jazyk 09/1994 - 12/1994; Policejní akademie ČR v Praze, bakalářské studium 09/1997 - 05/2001; Univerzita Hradec Králové - pedagogická fakulta, doplnění specializace 12/2002 - 01/2003; Univerzita Hradec Králové - pedagogická fakulta, magisterské studium 09/2003 - 05/2005; Akadémia Policajného zboru v Bratislave, magisterské studium 09/2004 - 06/2005; Akadémia Policajného zboru v Bratislave, rigorózní řízení 09/2005 - 02/2007;
Univerzita Palackého v Olomouci, rigorózní řízení 09/2005 - 11/2007; Univerzita Palackého v Olomouci, doktorské studium 9/2008 - 8/2011 

Zaměstnání: Krkonošské papírny Svoboda nad Úpou, dělník ve výrobě 08/1987 - 03/1988; Náhradní vojenská služba Frýdek - Místek, vojska MV 04/1998 - 08/1988; Policie ČR (do roku 1993 SNB), různé pozice (l7 let vyšetřovatel trestné činnosti)
09/1988 - 10/2011; OSVČ, jednatel firmy Confisio-CZ, s.r.o. 11/2011 - dosud; Poslanecká sněmovna parlamentu ČR, poradce kontrolního výboru 11/2011 - 09/2013; Městské gymnázium a střední odborná škola v Úpici, zástupce ředitelky 08/2012 - dosud

Členství v politických stranách: KSČ 08/1989 - 02/1990 (členství ukončeno na základě rozkazu FMV); KSČM 02/2012 - dosud

"Dva dny tam zasahoval náš prapor, dva dny jiný prapor a jeden den zase náš prapor. Následně poté, co skončilo období Palachova týdne, jsme byli vyzvaní Československou televizí, abychom to nějak zhodnotili," řekl serveru. "Byl jsem jako agitátor čety vybraný k tomu, abych se dostavil na policejní prezídium, kde nám ukázali, co bylo v rámci zákroků posbíráno, co bylo zadrženo, čím pomohla kriminálka čím státovka. Prostě byly tam vystaveny předměty nalezené u zadržených lidí nebo u demonstrantů. A dostali jsme za úkol to okomentovat. Televize nám dala seznam otázek, na které budeme odpovídat. Chtěli, aby odpovídali mladí jako já, ve věku devatenáct dvacet let, protože na druhé straně byli převážně také mladí lidé."

Uposlechnout se musí

Ke své tehdejší práci Vondráček uvedl, že prostě plnil rozkazy. A nepřemýšlel o tom, kdo proti němu stojí.

"V tu chvíli bylo potřeba splnit rozkaz pod jednotným velením. A platí to i dnes. Pokud byste šel zakročit a přemýšlel nad tím, nebo dokonce nesplnil rozkaz, to je špatně. Nesplnění rozkazu by znamenalo jednoznačně prokurátora a kriminál. Dodnes je na to paragraf," ohradil se pro Trutnovinky.

Aktuálně.cz přidává jednu pasáž ze zmiňovaného rozhovoru pro Mladý svět.

Použil jsi někdy obušku proti ženě?

"Pokud jsem ohrožen, mohu podle zákona použít obušek. Je-li dav agresivní, veli se 'Za použití obušků, vpřed'. Ale vůči ženám se obušky nepoužívají. Celkem jsem je proti ženě použil dvakrát, to když jsem byl ohrožen."

Jakým způsobem?

"Ta dívka na mě plivla a dala mi facku. Podle zákona jsem obušku mohl použít."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

V Británii stávkují železničáři. Půlka tratí bude ve čtvrtek a v sobotu zavřena

V Británii dnes stávkuje přes 45 000 železničářů. Kvůli mzdovým a pracovním podmínkám mají protestovat i v sobotu. Uzavřena je zhruba polovina britských tratí, funguje kolem 20 procent spojů, informoval zpravodajský server BBC. Stávku dříve ohlásily odborové svazy RMT, TSSA a Unite.

Podle společnosti Network Rail, která vlastní většinu železniční sítě, se očekává, že dnes a v sobotu bude po celé zemi jezdit kolem 4300 spojů. To je sice nejvyšší počet během série celostátních stávek odborů RMT, i tak to ale představuje pouze o něco víc než pětinu obvyklé úrovně služeb.

Na některých místech, včetně měst Portsmouth, Swansea a Blackpool, nebudou vlaky jezdit vůbec. Ani na sever od skotského města Falkirku nebudou jezdit žádné spoje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda vyplatí obcím postiženým požárem u Hřenska odškodné. Na jejich obnovu je vyčleněno 100 milionů korun

Ministerstvo životního prostředí je připraveno uvolňovat peníze od příštího týdne, řekla ve čtvrtek ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Obce budou moci finance využít na obnovu infrastruktury, včetně zabezpečení požárem poškozených svahů. Stát přispěje také na likvidaci odpadu po požáru. V případě potřeby resort částku určenou na pomoc zvýší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy