Důkazů máme dost, při odvolání uspějeme, věří Ivo Ištvan

Jiří Kubík
29. 5. 2015 15:05
Soudkyně zprostila viny Janu Nečasovou v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Případ ale nekončí, státní zástupce se odvolal k Městskému soudu v Praze.
Ivo Ištvan
Ivo Ištvan | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan trvá na tom, že v jeho obžalobě Jany Nečasové (Nagyové), dvou důstojníků vojenské tajné služby a jednoho zpravodajce je dostatek důkazů o tom, že porušili zákon a zaslouží si trest.

"Rozhodnutí soudkyně je pro mě velkým překvapením," řekl Ištvan v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny a dodal, že věří v úspěch u odvolacího soudu.

Nechystáte se vyvodit osobní odpovědnost z dnešního rozhodnutí soudu, že Nagyová a spol. nic nezákonného neprovedli, když v roce 2012 iniciovali a prováděli sledování bývalé manželky Petra Nečase Radky?

Především bych řekl, že v žádném řízení nebylo prokázáno, že bychom my jako státní zastupitelství v této věci postupovali nezákonně či neodpovědně. V tuto chvíli je to naprosto předčasná otázka, nehledě k tomu, že jsem přesvědčen, že jsme v této věci předložili dostatek důkazů na to, že zákon porušen byl. Počkejme si proto na pravomocné rozhodnutí soudu a hlavně na odpověď, zda Vojenské zpravodajství může takto sledovat kohokoliv v tomto státě.

Kárné řízení neproběhlo, to máte pravdu, nicméně o své případné rezignaci můžete rozhodnout i bez něj.

Ale k tomu se nechystám. Teď se chystám sepsat důkladné zdůvodnění obžaloby k odvolacímu soudu.

Byl pro vás dnešní verdikt soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Heleny Králové velkým překvapením?

Řeknu to takto: rozhodnutí je v rozporu se shromážděnými důkazy, které jsou jednoznačné. Takže z tohoto důvodu pro mě verdikt překvapením je. Pokud v přípravném řízení bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda uvedl, že svým jednáním pošpinil čest armády a že je připraven ji odškodnit, tak to není v souladu s tím, že nic neprovedl. Stejně tak máme písemné důkazy o tom, jak si vyhodnocovali dokumenty "o sledování". Je na nich přímo popsáno jak "sledování" probíhalo, tak proč dnes mluví o tom, že to žádné sledování nebylo? Prostě pokud něco vypadá jako kachna, chodí to jako kachna, tak je to kachna.

Soudkyně Králová svůj verdikt s odvoláním na utajované skutečnosti nezdůvodnila, takže se můžeme všichni jen dohadovat. Máte ale vy sám nějaké tušení, proč takto rozhodla?

Z jejího odůvodnění jsme se opravdu nedozvěděli nic, takže nevím, čím byl soud veden. Musíme počkat na písemné vyhotovení rozsudku. Vypadá to, že soudkyně vycházela pouze z tvrzení obhajoby, že o sledování nešlo. Ale je zvláštní, pokud soud přihlíží pouze k obhajobě a jejímu tvrzení – obžalovaný může tvrdit cokoliv – a nevezme v potaz důkazy, které byly shromážděné v obžalobě.

Důkazy jí ale mohly přijít jako nedostatečné.

To nevíme, protože to soudkyně nekomentovala. Mohl bych vám uvést několik desítek konkrétních důkazů, které svědčí o tom, že obžalovaní porušovali zákon. Zmíním například záznam, který si do svého počítače napsal a pak nám ho předal obžalovaný Jan Pohůnek: "Bylo by zničující a nežádoucí, kdyby vyšlo najevo, kdo a koho a kým nechával sledovat." On sám si uvědomoval, že to, co provádějí, je špatně. Další věc: pokud se bývalý premiér Petr Nečas v červnu 2013 omlouvá veřejnosti za toto sledování a říká, že o něm nevěděl, tak jak hodnotit jeho dnešní vyjádření, že to celé sám inicioval? To je přece jasně účelové tvrzení. A toto je jen výseč konkrétních důkazů.

Máte za to – po zkušenosti se soudkyni Královou –, že odvolací městský soud přesvědčíte?

Uvidíme. Ale mám za to, že obžaloba je odůvodněná a důkazů je dost.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy