Duka odvolal ze služby kněze podezřelého ze zneužívání muže před třiceti lety

ČTK Domácí ČTK, Domácí
31. 3. 2019 18:05
Kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka v sobotu odvolal ze služby kněze podezřelého ze sexuálního zneužívání Jiřího K. ze Svinař na Berounsku. Toho se měl kněz dopustit před třiceti lety, v době jeho dospívání. Oznámil to mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman s tím, že knězovo odvolání doporučilo kolegium ustanovené pro obdobné případy.
Kardinál Dominik Duka.
Kardinál Dominik Duka. | Foto: DVTV

Jiří K., který je nyní svinařským zastupitelem, o svém zneužívání promluvil poprvé vloni. Třiačtyřicetiletý muž dnes pomáhá obětem domácího násilí, které se ocitly v podobné situaci.

Jméno kněze podle mluvčího oznámil koncem minulého týdne biskupovi Zdenku Wasserbauerovi, generálnímu vikáři pražské arcidiecéze. Biskup pak svolal jednání kolegia, které pana K. tento čtvrtek vyslechlo.

Členové kolegia "dospěli k závěru, že se jedná o podezření důvodné, a arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka jako ordinář rozhodl o okamžitém odvolání dotyčného kněze ze služby," uvedl mluvčí.

Biskup Wasserbauer vyjádřil respekt k Jiřímu K. "Vážím si ho za to, jak se s tím dokázal vypořádat. Cítím velkou odpovědnost udělat maximum nejen pro něj, v tom nejzákladnějším lidském rozměru, ale i zasadit se o to, aby Kontaktní centrum pro oběti začalo fungovat co nejdříve a abychom v církvi dál intenzivně pracovali na opatřeních, která povedou k účinné prevenci," uvedl Wasserbauer.

Duka kolegium prošetřující důvodná nařčení ze zneužívání mladistvých ustanovil na začátku letošního roku.

Jiří K. o svém traumatickém zážitku promluvil poprvé loni. Uvedl, že se stal obětí zneužívání ve svých 12 letech, vzepřít se dokázal až v dospělosti. "Ty věci byly tabu. S nikým jsem o tom nehovořil, ani s rodiči. Bral jsem to jako své selhání. Kněz mi přikazoval, abych o těch věcech nemluvil, že je to v pořádku, že ty věci jsou k mému dobru," uvedl v rozhovoru pro Seznam.cz.

Trestní oznámení nepodal, prý si celou věc s knězem vyříkal. Podle Jiřího K. šlo o selhání jednotlivce, které nesouvisí s fungováním církve nebo celibátem. Jiří K. nyní pomáhá obětem domácího násilí, které se ocitly v podobné situaci.

V lednu českobudějovické biskupství postavilo mimo službu faráře z vikariátu Sušice - Nepomuk na Klatovsku, svůj krok ale neobjasnilo. Podle serveru HlídacíPes bylo důvodem také podezření ze sexuálního zneužívání nezletilých.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šest let za ovlivňování tendrů Středočeského kraje.

Další zprávy