Rath hraje vabank. Útočil na soudce, připomněl mu flám

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 7. 2015 17:40
Středočeský exhejtman přitvrdil taktiku v závěrečné řeči. Slovně napadl i soudce Roberta Pacovského. Pospával jste po flámu, koluje to po internetu, řekl mu. Rozsudek vyslechne příští čtvrtek.
Soudce Robert Pacovský
Soudce Robert Pacovský | Foto: Ludvík Hradilek

Praha David Rath ve třetím dnu závěrečné řeči před středočeským krajským soudem přitvrdil. A to nedlouho předtím, než ji po zhruba jedenáctihodinovém monologu ukončil a než soudce Robert Pacovský oznámil, že verdikt v jeho korupčním případu vynese příští čtvrtek odpoledne.

Do té doby tvrdě útočil "pouze" na svého žalobce Petra Jiráta. Ve středu dopoledne se ale nevybíravě obul i do soudce Roberta Pacovského.

Když Rath vysvětloval některé odposlechy z domu Kottových, které ho podle žalobce Jiráta usvědčují z korupce, řekl, že to byly hovory u vína, které nemyslel vážně. A že u vína prostě občas tlachá. A pak zaútočil na soudce.

"Jestli mě chcete odsoudit za to, že občas říkám blbosti a občas nemluvím pravdu, tak mě odsuďte. Divil bych se, pane předsedo, kdybyste to vy nedělal. Jsme lidi. Ostatně po internetu koluje vaše fotka, jak spíte po nějakém flámu," řekl na adresu Pacovského.

Soudce ho vzápětí napomenul a pohrozil mu pokutou, či dokonce vyvedením ze soudní síně. "Vaše projevy vůči senátu jsou krajně neuctivé," reagoval.

Mimochodem: krátce poté si Rath nechal uvedené fotografie do jednací síně přinést. Donesla mu je tam asistentka jeho bývalého advokáta Adama Černého.

Před zkoprnělým soudním senátem vešla do místnosti, přišla k Rathovi a během jeho řeči mu podala tenkou složku s několika papíry. Soudce Pacovský Ratha vyzval, ať mu dokumenty (o nichž ještě v té době nevěděl, co obsahují) předá k prohlédnutí, a asistence pohrozil pokutou za narušení soudního jednání.

Takto napadat? Výjimečné

Že by obžalovaný takhle přímo zaútočil na soudce, přitom není obvyklé. Soudce má totiž v rukou jeho osud a podobný výpad mu teoreticky může při stanovení trestu přitížit.

"Za celou svoji kariéru si pamatuji na jeden podobný případ, a to bylo před dvaceti lety, když jsem byl ještě na obvodním soudě," potvrzuje soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka, který obléká talár už 27 let.

Kydalka ale současně tvrdí: i když obžalovaný takto útočí na soudce, nemělo by jej to vyvést z míry. "I když mu třeba nadává, mělo by to soudce nechat klidným. Profesionální čest a hrdost by mu měla zabránit, aby to mělo vliv na výši trestu," říká Kydalka.

A podobně mluví i jeho kolega Petr Novák, který soudí už 22 let. "Nepamatuji si, že by se mi stalo něco takového," potvrzuje ojedinělost takového "útoku" obžalovaného v závěrečné řeči.

"Ze strany pana Ratha je to nepochybně nějaký účel," dodal Novák.

Ostřeluje od počátku, ale…

Rath Pacovského "ostřeluje" už od počátku procesu. Nejdříve všemi možnými stížnostmi na podjatost, napadáním většiny jeho procesních kroků a vše vyvrcholilo Rathovým "trikem", když těsně před začátkem závěrečných řečí v květnu zrušil plnou moc svým dosavadním obhájcům a místo nich si vybral soudcova strýce Michala Pacovského. Byť ten obratem udělenou plnou moc vypověděl. Teprve nyní použil Rath vůči soudci přímé invektivy.

Rath, který už je smířený s tím, že bude odsouzen – jeho dva nejbližší přátelé a komplicové Kateřina a Petr Kottovi už před dvěma měsíci v první větvi případu dostali sedmiapůlletý trest vězení -, se Pacovského podle všeho snažil vytočit, aby měl co nejvíc munice pro odvolání, které proti verdiktu podá.

Pokud by Rath podle soudce Kydalky v osobních výpadech proti Pacovskému pokračoval, mohl předseda trestního senátu kromě udělení pokuty závěrečnou řeč ukončit. Stejně tak pokud by nemluvil k věci nebo se opakoval. Ostatně soudce už Ratha upozornil na to, že se ve své řeči opakuje.

"Pokud osoba v závěrečné řeči nehovoří k věci, soudce ji na to upozorní. A pokud i přes tuto výzvu v tom pokračuje, je možno tuto řeč přerušit či přímo ukončit, protože nehovoří k věci. Závěrečná řeč má sloužit k tomu, aby obžalovaný popsal skutkový stav právní, a ne aby se rozebíralo, že byl soudce na flámu a pak pospával někde pod stromem," říká Kydalka.

Vzpomněl si pouze na jediný případ, kdy závěrečnou řeč takto násilně ukončil. Přednášel ji opilý advokát, který nemluvil k věci.

K ukončení Rathovy řeči ze strany soudu nakonec nedošlo. Sám Rath maratón své závěrečné řeči ukončil ve středu deset minut po patnácté hodině, po více než jedenáctihodinovém monologu. A k překvapení jednací síně se stejně jako spoluobžalovaná Lucia Novanská vzdal práva na takzvané poslední slovo.

Soudce Robert Pacovský pak po zhruba dvacetiminutové poradě senátu oznámil, že rozsudek oznámí příští čtvrtek odpoledne.

 

Právě se děje

Další zprávy