Jste jak inkvizice, řekl Rath a ukázal foto "opilého soudce"

Přenos skončil
Třetí den závěrečných řečí v kauze Davida Ratha a Lucie Novanské jsme sledovali online.
David Rath pronášel svoji závěrečnou řeč tři dny.
David Rath pronášel svoji závěrečnou řeč tři dny. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tři dny a téměř 12 hodin trvala závěrečná řeč bývalého poslance a někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce. Rath se v ní nejprve velmi detailně vrátil k případu rekonstrukce zámku Buštěhrad, pečlivě se věnoval i některým policejním odposlechům a zadržení s krabicí vína, ve které policie našla sedm milionů. Ve středu navázal rozebíráním zakázek na opravu nemocnic, znovu se také vrátil k policejním odposlechům.

Svou obhajobu založil na tom, že státnímu zástupci se tvrzení obsažená v obžalobě nepodařilo prokázat. Podle Ratha vychází žalobce Petr Jirát především z odposlechů, které jsou nesrozumitelné, špatně přepsané, vytržené z kontextu a některé dokonce i sestříhané.

Soudce Roberta Pacovského dokázal Rath zaskočit informací o jeho fotografii, kde prý vyspává po flámu a která je k vidění na internetu. Krátce nato přišla za Rathem do síně neznámá žena, která mu chtěla předat složku s papíry. To už soudce rozzlobilo natolik, že nezvaného hosta nechal legitimovat a následně dokumenty zabavil. Rath na chodbě řekl, že ve složce byla zmíněná fotografie soudce. Podle ČTK, která ji viděla, sedí muž podobný Pacovskému na židli, spí a před ním jsou půllitry s pivem. Zdá se, že fotografie je staršího data. "Komu se to nestane, ano, ale mě štve, že mě potom chtějí odsoudit za něco, co jsem říkal po dvou lahvích vína," řekl Rath.

Po závěrečné řeči se Rath i Novanská vzdali práva na tzv. poslední slovo. Soud tak odložil další část na příští čtvrtek odpoledne, kdy vynese rozsudek.

Rathův proces probíhá před Krajským soudem v Praze. Exhejtmanovi hrozí až 12 let vězení, vinu od začátku odmítá.

Třetí den závěrečných řečí v kauze Davida Ratha a Lucie Novanské jsme sledovali online.

Přenos skončil
15:45

Dnešní online přenos z posledního dne závěrečných řečí v kauze Davida Ratha a spol. končí. Děkujeme za pozornost a 23. července u vynesení rozsudku na viděnou.

15:40

Soudce Pacovský ponechal dnešní incident s jeho údajným kompromitujícím snímkem bez komentáře. "Názor ať si udělá každý sám," řekl na chodbě novinářům.

15:38 David Rath

Rath počítá s tím, že na vyhlášení rozsudku dorazí. Zrekapituloval, že osnova jeho závěrečné řeči zabrala kolem 50 stran textu.

15:35 David Rath

Podle Ratha je naplánování vynesení verdiktu na příští týden "dalším důkazem toho, že rozsudek je již napsán".

15:30

Soud vyhlásí rozsudek příští čtvrtek odpoledne.

15:22

Rathova závěrečná řeč trvala celkově zhruba 12 hodin. Soud by měl nyní oznámit termín, kdy vynese rozsudek. Státní zástupce Jirát v uplynulých dnech odhadoval, že by verdikt mohl zaznít příští týden.

15:18

Soudce Pacovský přerušil v 15:15 jednání na 15 minut, senát se poradí o dalším postupu.

15:16

Rath zakládá do spisu některé dokumenty, na které při své závěrečné řeči odkazoval.

15:15

Rathova závěrečná řeč skončila. Novanská i Rath se vzdali práva posledního slova.

15:14 David Rath

"Vím o tom, že jsem někdy namyšlený, ironický, že mám zvláštní smysl pro humor, že jsem provokatér. To jsou všechno vlastnosti, které mi nepochybně způsobily spoustu nepřátel. A to je možná i jeden z důvodů, že jsem dnes tam, kde jsem," uvedl Rath.

15:09 David Rath

Je mi líto, že snaha mít lepší kraj skončila tak, jak skončila," posteskl si obžalovaný.

15:06 David Rath

"Nikdy nebylo pro veřejnost učiněno tolik jako za tyto tři roky," zdůrazňuje Rath dobu svého působení v čele kraje a zmiňuje nemocnice, školky, kulturní památky či cyklostezky.

15:04 David Rath

"Vše, co jsem na kraji dělal, jsem dělal s ohledem na to, jak realizované věci prospívají lidem. Zásada lékaře je lidem pomáhat," tvrdí Rath. Podle něj je rozdíl mezi ním a státním zástupcem Jirátem v profesionální deformaci. "Zatímco já jsem deformován přistupovat k lidem tak, abych jim pomohl, represivní složky jsou vedeny k tomu, aby lidem zakroutily krkem, když to trochu přeženu," řekl.

15:01 David Rath

"Rozumím tomu, že tento soudní senát to nemá vůbec lehké," připustil v třetí den své závěrečné řeči Rath.

14:59

Rath znovu klade důraz na to, že výběrová řízení napadená obžalobou měla zcela obvyklé parametry a ničím nevybočovala z tisíců dalších výběrových řízení.

14:55 David Rath

Podle Ratha doplatily na trestní stíhání stovky dalších lidí, například zaměstnanci firem, které obžaloba zmiňuje - a to ztrátou práce, klientů či pověsti.

14:52 David Rath

Rath vnímá svůj soudní proces jako fyzicky i psychicky náročný. "Takovéto mučení si zaslouží vrah, jiná lidská bytost ne. Více než tři roky vlastně už trvá trest - trest za to, že jsem obviněn," uvedl.

14:50 David Rath

"Tato kauza začala tím, že přijel soukromý detektiv pan Gregor, bývalý policista z elitního útvaru, za prvním náměstkem nejvyššího státního zástupce doktorem Střížem a ten s ním sepsal trestní oznámení. Soudu by mělo být divné, proč policie neučinila nic, aby zjistila, kdo je Gregorův tajemný oznamovatel - přitom šlo o klíčového svědka. Vysvětlení je jednoduché. Policie věděla, že pan Gregor je součástí jejich vlastní akce. Poslal ho někdo z policie nebo z ústeckého krajského státního zastupitelství," řekl Rath.

14:48 David Rath

Podle Ratha byla jeho kauza předem připravena na objednávku. "Jde o modernější obdobu politického procesu," zopakoval svá dřívější prohlášení.

14:39 David Rath

"Obžaloba používá drby a hlášky typu jedna paní povídala, aby mě dehonestovala. To je zajímavé možná pro bulvární média, ale do úst státního zástupce drby nepatří," míní Rath.

11:34

Exhejtman už mluví přes 11 hodin čistého času. Hlas mu stále dobře slouží.

14:31 David Rath

Rath pokračuje a vyjadřuje se k tomu, co státní zástupce uvedl k zakázce na vybavení mladoboleslavské nemocnice. V této věci podle obžalovaného neexistují téměř žádné odposlechy. "Mohu konstatovat, že ani v tomto případě si nejsem vědom, že bych přijal nějaký úplatek," podotkl.

14:10 Petr jirát

Tvrzení Ratha, že v odposleších lidé zmiňují jen osobní zájmena, a není tedy vůbec jasné, že hovoří o něm, žalobce Jirát odmítl. Podle něj v dalších částech odposlechů, které obžalovaný nezmínil, mluví jejich aktéři přímo o Rathovi.

Foto: Ludvík Hradilek
14:06 Petr jirát

Státní zástupce řekl na chodbě novinářům, že takhle dlouhou závěrečnou řeč ještě nezažil a zřejmě do svého důchodu už ani nezažije.

14:04

Soudce Pacovský přerušil jednání na 20 minut.

14:03 David Rath

Obžalovanému se nelíbí, že státní zástupce automaticky považuje osobu označovanou v odposleších zájmenem "on" za Ratha. "Proč obžaloba 'on' automaticky ztotožňuje se mnou? A byl vůbec nějaký 'on'?" klade řečnickou otázku.

14:01 Petr jirát

Státní zástupce Jirát se krátce zahleděl do stropu, poté si promnul čelo a nyní již opět hledí na řečnícího Ratha.

13:51

A po krátké odbočce opět buštěhradský zámek. Lavice určené pro veřejnost zašuměly tlumeným smíchem, členové soudního senátu mají kamenné výrazy.

13:39 David Rath

Rath se vrací k jednomu z odposlechů ohledně zakázky Buštěhrad, kde padlo oslovení "mamulka". "Já jako mamulka nevypadám a také mě tak nikdo neoslovuje. Doktorku Pancovou také ne," zdůrazňuje.

Foto: Ludvík Hradilek
13:35 David Rath

"Obžaloba je vnitřně nesourodá a odporuje sama sobě," pokračuje obžalovaný.

13:33 David Rath

Rath přešel ke krabici vína, která po jeho zadržení zlidověla a stala se v podstatě synonymem pro předávání úplatků. "Z důkazů je evidentní, že doktorka Pancová a doktor Kott mi dávali krabici vína. A já jsem žil v tom domnění. Na tom není nic, co by nešlo pochopit. Tím, že policie nechala krabici ležet bez přímého dozoru nějakých deset patnáct minut, udělala chybu a zbavila se jasného důkazu, že tam ty peníze byly od počátku," trvá na svém bývalý poslanec.


13:22

Rath stále prodlévá u buštěhradského zámku, navrhuje doplnění dokazování.

13:09

Soudce Pacovský vstoupil Rathovi do řeči s upozorněním, že se opakuje. To, co právě říká k zámku Buštěhrad, už uváděl včera. "Pokud by vaše závěrečná řeč měla být opakováním toho, co už zaznělo, museli bychom vám odebrat slovo," upozornil ho.

13:02

Je nepravděpodobné, že by Weagová jakožto asistentka advokáta nevěděla, jak se chovat v soudní síni. Její jednání tak mohlo být vedeno snahou strhnout ke snímkům co největší pozornost veřejnosti. Rath se Pacovského snažil znevěrohodnit již dříve, mimo jiné vůči němu opakovaně podal námitku podjatosti.

12:57

Hlavní líčení pokračuje. Rathova právnička se zeptala soudce, jak rozhodl o zabavených materiálech, Pacovský jí odpověděl, že zatím nijak. Rath se pustil do další části svého proslovu.

12:52

Rath právě ČTK ukázal vytištěný barevný snímek, na kterém je muž, který vzhledově připomíná soudce Pacovského. Sedí na židli, spí a před ním jsou půllitry s pivem. Zdá se, že fotografie je staršího data. "Komu se to nestane, ano, ale mě štve, že mě potom chtějí odsoudit za něco, co jsem říkal po dvou lahvích vína," řekl Rath.

12:10 David Rath

"Jestli je to fotomontáž, nebo ne, to netuším. Jestli je to snaha kompromitovat soudce Pacovského, tak rozhodně ne má," doplnil Rath.

12:06

Rath řekl novinářům, že mu dívka, která vtrhla na jednání, přinesla fotky, které zmiňoval ve své závěrečné řeči a které údajně zachycují soudce Pacovského po flámu. O předešlé přestávce prý telefonicky požádal svého bývalého právního zástupce v této kauze Adama Černého, ať je vyhledá na internetu. "Aby bylo vidět, že nejsem lhář," zdůvodnil.

Foto: ČTK
12:03

Soudce Pacovský vyhlásil přestávku do 12:45.

11:59

Ještě pár doplňujících informací k nečekané Rathově návštěvě. Kromě podílu ve firmě CZECH POSTER MEDIA je Evelína Weagová také členkou dozorčí rady společnosti Czech clinic, na kterou převedl Rath letos v lednu jeden ze svých bytů. Předsedkyní představenstva ve firmě je Rathova manželka Eva. Trvalé bydliště má v domě ležícím v těsném sousedství vilky, kterou Rath vlastní napůl s partnerkou Renatou Horkou.

11:55 David Rath

"Já nejsem právník, já jsem doktor," připomněl Rath všem, kteří by na to snad zapomněli.

11:52

Zdá se, že kauza zámku Buštěhrad se Ratha osobně dotýká více než ostatní části obžaloby. V úterý o Buštěhradu hovořil pět hodin, nyní se u něj při reakci na závěrečnou řeč žalobce opět na delší dobu zastavil.

11:48 David Rath

Když se Kateřina Pancová v rozhovorech s třetími osobami ohledně rekonstrukce zámku Buštěhrad zaštiťovala tím, že s Rathem něco probere, šlo podle něj pouze o "společensko-rétorickou berličku dodávající váhu její osobě".

11:38 David Rath

"Nejnižší nabídku nešlo neschválit. Z tohoto pohledu byly role a význam hejtmana nulové," pokračuje Rath.

11:32 David Rath

To, že v odposleších hovoří o průběhu údajně zmanipulovaných zakázek, označil obžalovaný za zcela běžné. "To byla naše práce, dokonce naše povinnost! Podle mých zkušeností takto komunikují úplně všichni, ve všech krajích, na všech ministerstvech," pronesl.

11:26

Podle dostupných údajů žije Weagová, která přinesla Rathovi nespecifikované materiály, stejně jako exhejtman v Hostivici. Weagová je spolumajitelkou firmy CZECH POSTER MEDIA, jejímž jednatelem je Rathův bývalý advokát Adam Černý. Jezdí také závodně parkur.

11:24

Soudce Rathovi přinesené materiály zabavil. Rathova advokátka žádala jejich vrácení, nebo založení do spisu, ale Pacovský jí odpověděl, že se s nimi nejdřív chce sám seznámit. Rath pokračuje v závěrečné řeči.

11:20

Žena se podle údajů v řidičském průkazu, který předložila soudci, jmenuje Evelína Weagová. Pacovský ji upozorňuje, že ji může potrestat pořádkovou pokutou a že její udělení zváží. Žena mu odmítla říct, za jakým účelem přišla.

11:16

Do jednací síně vstoupila mladá žena, která bez svolení soudu přistoupila k Rathovi a předala mu nějaké materiály. Rath ji očividně zná. Soudce Pacovský se rozčílil a dívku lustruje.

11:12 David Rath

Není prý také pravda, že ředitelku kladenské nemocnice Pancovou ustanovil do funkce. "Byla schválena radou a valnou hromadou, já neměl kompetenci kohokoliv jmenovat," uvedl Rath.

11:10

Podle Ratha se dokazováním podařilo vyvrátit tvrzení obžaloby, že manželé Kottovi vždy vybrali administrátora veřejné zakázky - podle něj si jednotlivé nemocnice vybíraly administrátora samy, v případě buštěhradského zámku si ho vybral kraj.

11:04

Popírá, že by s Kateřinou Pancovou ovládali zdravotnictví ve Středočeském kraji.

11:00

Rath po přestávce navázal na své výhrady k závěrečné řeči státního zástupce, nyní probírá ovládací smlouvu středočeských nemocnic.

10:55

Rath se během přestávky mezi novináři vyjádřil k případnému dopadu jeho závěrečné řeči na termín vynesení rozsudku. Podle něj by zapracování jeho připomínek oddálilo verdikt o několik měsíců.

10:46

A ještě jeden jízlivý komentář k délce závěrečné řeči Davida Ratha.

10:31

Rath mluvil bez přestávky přes 1,5 hodiny. Soudce Pacovský právě vyhlásil pauzu, závěrečná řeč bude pokračovat v 10:50.

10:27 David Rath

"Vím, že jsem od začátku určen takzvaně na porážku, ale nepůjdu na ni jako mlčící ovce," upozornil Rath.

10:25

To, že byl Rath původně vyšetřován v Ústeckém kraji, a nikoliv v kraji Středočeském, má podle Ratha obdobnou logiku, jako by lupiče, který spáchal krádež jinde, stíhali na jižní Moravě, protože si před činem dal znojemskou pečeni.

10:23 David Rath

"Nikdo z nás nežijeme ve vzduchoprázdnu. V době, kdy o tom Ústavní soud rozhodoval, vrcholila mediální kampaň vůči mé osobě. Ústavní soudci si byli vědomi porušení Ústavy a Listiny, ale nechtěli v dané fázi jít proti mainstreamu a říct: tak, teď to všechno padá, Ratha pusťte z vazby a odposlechy můžete zahodit, protože jste je pořídili špatně. Z hrdinů, kteří zadrželi korupčníka, by se stali packalové, kteří ho ani nedokázali zadržet podle platného zákona," myslí si Rath.

10:19 David Rath

"Já nejsem právník, ale leccos jsem o tom zaslechl," pomáhá si Rath opět svým oblíbeným obratem.

10:13

Dozorové ústecké krajské státní zastupitelství mělo podle Ratha povinnost jeho věc postoupit, což neučinilo.

10:11

Rath opět zdůraznil, že není právník. Nechce prý proto dlouze polemizovat o místní nepříslušnosti ústeckých soudů, které ho poslaly do vazby a povolily odposlechy. Místní nepříslušnost namítala ve své závěrečné řeči Rathova advokátka Ondřejová.

10:10

Na Rathovo protahování soudního procesu i jeho dlouhou závěrečnou řeč už se na sociálních sítích začínají objevovat uštěpačné komentáře.

10:07

Rath navrhl doplnění dokazování o přepisy odposlechů, které by pořídil soudní znalec.

10:04 David Rath

Na členy soudního senátu je podle Ratha kladen mimořádný etický apel - totiž zhodnotit údajně nesrozumitelné odposlechy tak, jak je skutečně slyšeli. Připomíná, že lékaři také musí řadu věcí zhodnotit vlastními smysly a subjektivně.

10:01 David Rath

"Všechna tvrzení obžaloby jsou dovozena z toho, že se někdo v mé nepřítomnosti snad baví o mně. Pan žalobce to dokonce označil za přímý důkaz proti mně," řekl Rath. "Vůbec mě nepřekvapuje, že si někdo bral mé jméno do úst. Čím je člověk známější, tím víc lidí se na něho odvolává," doplnil.

Foto: Ludvík Hradilek
09:56

Rath se dovolává Starého zákona. Ten podle něj uvádí, že při neexistenci poškozeného neexistuje trest.

09:55

Rath se pouští do rozboru slabin trestního zákoníku, pojmově si však plete společenskou nebezpečnost se společenskou škodlivostí.

09:53

Rath připomněl svou bývalou roli zákonodárce. Podle něj je ojedinělé, že je souzen podle trestního zákoníku, který jako poslanec sám schvaloval.

09:51

Jirát je podle Ratha inkvizičním žalobcem.

09:50

V závěrečné řeči žalobce prý šlo o domněnky, hypotézy, dedukce a volné interpretace, případně dezinterpretace přepisů odposlechů a překrucování toho, co o Rathovi řekla spolupracující obviněná Ivana Salačová.

09:48

Rath se nyní bude vyjadřovat k závěrečné řeči státního zástupce. Připadala mu prý přehnaně emotivní a vůči jeho osobě "až nenávistně žlučovitá".

09:47

Soudce dodal, že skutečně neví, jakou fotku má Rath na mysli. Exhejtman se obratem nabídl, že mu ji přinese. Poté ale toto téma pod hrozbou vykázání ze síně opustil.

09:45

Soudce Pacovský právě pohrozil Rathovi pořádkovou pokutou a vykázáním ze soudní síně. Rath totiž zničehonic začal být vůči soudci velmi osobní. "Jestli mě chcete odsoudit za to, že občas říkám blbosti a občas nemluvím pravdu, tak mě odsuďte. Divil bych se, pane předsedo, kdyby vy jste to nedělal. Jsme lidi. Ostatně po internetu koluje vaše fotka, jak spíte po nějakém flámu," pronesl.

David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou.
David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou. | Foto: ČTK
09:41 David Rath

"Pokud hovoříte s jinými lidmi na přátelské úrovni a není to oficiální jednání, ze kterého se dělá zápis, a pijete u toho víno, tak prostě tlacháte blbosti. A já se k tomu normálně přiznávám," sdělil Rath. Podstatná část jeho rozhovorů u Kottových doma nad lahví vína prý bylo "takové tlachání v hospodě".

09:37

Obžaloba tvrdí, že Rath v souvislosti s touto zakázkou převzal v dubnu 2012 v Hostivici úplatek od Kotta ve výši 3,1 milionu a o týden později v Rudné další část podílu ve výši jednoho milionu. Rath to popřel.

09:33

Podle obžaloby byla zakázka na vybavení nemocnice v Mladé Boleslavi ovlivněna ve prospěch firmy B. Braun Medical.

09:31

Nyní Rath zaměřil svou pozornost na zakázku mladoboleslavské nemocnice. Shodně jako v předchozích případech poukazuje na to, že nebyl předložen jediný důkaz o tom, že by o údajné manipulaci věděl.

09:27

Podle exhejtmana obžaloba nijak nedoložila své tvrzení, že manželé Kottovi ovlivnili zakázku s jeho vědomím. I ohledně této zakázky by tak měl případný odsuzující rozsudek uvést, kdy a kdo mu řekl informaci o tom, že zakázku získá firma Hospimed, a jak na to Rath reagoval.

09:24 David Rath

"Obžaloba tvrdí, že za tyto zakázky měl být dán úplatek 12 milionů korun. Pokud by tento úplatek nespadl z nebe, pak by výsledný efekt pro firmu byl kolem ztráty devíti milionů korun, protože ztrátovost zakázky byla určena kolem tří milionů. Pokud by to firma skutečně udělala, tak ohrožuje své fungování, " míní Rath.

Foto: Ludvík Hradilek
09:20

Bývalý hejtman se přesouvá k zakázce na vybavení kutnohorské a kolínské nemocnice. Oproti úternímu detailnímu několikahodinovému rozboru zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad pojal kladenskou nemocnici překvapivě stručně.

09:15 David Rath

Rath zavzpomínal na své dětství, kdy jeho bratr dostal poznámku za to, že zlobil na školním výletě, ačkoliv měl angínu a na výletě vůbec nebyl. Učitelka prý řekla jeho otci Ratmírovi: "Na školním výletě sice nebyl, ale kdyby tam byl, tak by zlobil." Na stejném principu pracuje podle někdejšího hejtmana i obžaloba.

09:12

Obdobným způsobem, tedy údajně bez důkazů, by prý obžaloba mohla Ratha obvinit například i z vraždy prezidenta republiky.

09:11 David Rath

"Nebyl předložen jediný důkaz, že bych se jakkoliv podílel na nastavení podmínek této soutěže. Pokud mě za toto odsoudíte, pak bych vás, pane předsedo, velmi požádal, aby rozsudek obsahoval, kdo z Kottových mi to měl říct, kdy mě měli informovat, že to vyhraje ta a ta firma, kde se tak mělo stát, čím je tato jejich informace doložena a jaká byla případná moje reakce," obrátil se Rath přímo na Pacovského.

09:10

Ředitelkou kladenské nemocnice byla Kateřina Pancová (dnes Kottová), náměstkem nemocnice a členem hodnoticí komise její partner a exposlanec Petr Kott. Pacovského senát je za manipulaci se zakázkami nepravomocně odsoudil.

09:07 David Rath

"Dostáváme se na úroveň inkvizičního soudnictví, kdy ať udělal obžalovaný cokoliv, tak to bylo špatně a bylo jasné, že spolupracuje s ďáblem," konstatoval Rath.

09:05 David Rath

Bývalý středočeský hejtman už stihl zopakovat svůj oblíbený obrat, který v úterý použil celkem pětkrát: "Já jsem lékař, ne právník, ale..."

09:03 David Rath

"Já jsem pochopil, že jde o jakousi teoretickou úvahu státního zástupce a soudu, že si firma mohla ztrátovou zakázkou polepšit. Postrádám ale jediný důkaz, že by získala nějaký prospěch, tím méně neoprávněný. Myslím si, že tady má obžaloba dost velký problém," prohlásil Rath.

09:01 David Rath

Rath předeslal, že se bude věnovat zakázce kladenské nemocnice, která se týkala vybavení domova důchodců a Niederleho pavilonu. Znalec tvrdí, že zakázka skončila třímilionovou ztrátou.

08:53

Soudce Robert Pacovský zahájil jednání, Rath otvírá kufřík plný poznámek.

08:40

Do soudní budovy už dorazili oba obžalovaní - Rath a podnikatelka Lucia Novanská - i jejich advokátky. Právnička Novanské čeká na chodbě před jednací síní, zbytek skupinky postává v parčíku na soudním dvorku.

08:29

Rath se v závěrečné řeči zatím vyjádřil k řadě důkazů a podrobně probral zakázku na opravu zámku Buštěhrad. Navázat chce rozebíráním zakázek na opravu nemocnic. Rath předpokládá, že by měl dnes závěrečnou řeč dokončit. Soud pak vyhlásí termín rozsudku, podle státního zástupce by rozhodnutí mohlo padnout někdy příští týden.

Foto: Ludvík Hradilek
08:25

Předešlé závěrečné řeči jsme sledovali v online přenosu. První den si můžete připomenout ZDE, na TOMTO odkazu naleznete přenos z druhého dne.

08:22

Rath v úterý po jednání řekl, že je zhruba ve dvou třetinách své závěrečné řeči. Před Krajským soudem v Praze mu hrozí až 12 let vězení, vinu od začátku odmítá. Hlavní líčení je dnes nařízeno opět od 08:45.

08:19

Před soudem by dnes měla skončit závěrečná řeč Davida Ratha obžalovaného z korupce. Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman ji od pondělí přednášel zatím více než šest hodin čistého času.

08:15

Dobrý den. Vítáme vás u dnešního online přenosu z Krajského soudu v Praze, kde bude třetí den pokračovat závěrečná řeč Davida Ratha obžalovaného z korupce při veřejných zakázkách. Rathovi hrozí až 12 let vězení, žalobce pro něj navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2015 15:51
 

Právě se děje

Další zprávy