reklama
 
 

Jste jak inkvizice, řekl Rath a ukázal foto "opilého soudce"

Aktualizováno 15. 7. 2015 15:51
reklama
Třetí den závěrečných řečí v kauze Davida Ratha a Lucie Novanské jsme sledovali online.

Jste jak inkvizice, řekl Rath a ukázal foto "opilého soudce"

reklama
15:45

Dnešní online přenos z posledního dne závěrečných řečí v kauze Davida Ratha a spol. končí. Děkujeme za pozornost a 23. července u vynesení rozsudku na viděnou.

15:40
Robert Pacovský

Soudce Pacovský ponechal dnešní incident s jeho údajným kompromitujícím snímkem bez komentáře. "Názor ať si udělá každý sám," řekl na chodbě novinářům.

15:38
David Rath

Rath počítá s tím, že na vyhlášení rozsudku dorazí. Zrekapituloval, že osnova jeho závěrečné řeči zabrala kolem 50 stran textu.

15:35
David Rath

Podle Ratha je naplánování vynesení verdiktu na příští týden "dalším důkazem toho, že rozsudek je již napsán".

15:30

Soud vyhlásí rozsudek příští čtvrtek odpoledne.

15:22

Rathova závěrečná řeč trvala celkově zhruba 12 hodin. Soud by měl nyní oznámit termín, kdy vynese rozsudek. Státní zástupce Jirát v uplynulých dnech odhadoval, že by verdikt mohl zaznít příští týden.

15:18

Soudce Pacovský přerušil v 15:15 jednání na 15 minut, senát se poradí o dalším postupu.

15:16
 

Rath zakládá do spisu některé dokumenty, na které při své závěrečné řeči odkazoval.

15:15

Rathova závěrečná řeč skončila. Novanská i Rath se vzdali práva posledního slova.

15:14
David Rath

"Vím o tom, že jsem někdy namyšlený, ironický, že mám zvláštní smysl pro humor, že jsem provokatér. To jsou všechno vlastnosti, které mi nepochybně způsobily spoustu nepřátel. A to je možná i jeden z důvodů, že jsem dnes tam, kde jsem," uvedl Rath.

15:09
David Rath

Je mi líto, že snaha mít lepší kraj skončila tak, jak skončila," posteskl si obžalovaný.

15:06
David Rath

"Nikdy nebylo pro veřejnost učiněno tolik jako za tyto tři roky," zdůrazňuje Rath dobu svého působení v čele kraje a zmiňuje nemocnice, školky, kulturní památky či cyklostezky.

15:04
David Rath

"Vše, co jsem na kraji dělal, jsem dělal s ohledem na to, jak realizované věci prospívají lidem. Zásada lékaře je lidem pomáhat," tvrdí Rath. Podle něj je rozdíl mezi ním a státním zástupcem Jirátem v profesionální deformaci. "Zatímco já jsem deformován přistupovat k lidem tak, abych jim pomohl, represivní složky jsou vedeny k tomu, aby lidem zakroutily krkem, když to trochu přeženu," řekl.

15:01
David Rath

"Rozumím tomu, že tento soudní senát to nemá vůbec lehké," připustil v třetí den své závěrečné řeči Rath.

14:59
 

Rath znovu klade důraz na to, že výběrová řízení napadená obžalobou měla zcela obvyklé parametry a ničím nevybočovala z tisíců dalších výběrových řízení.

14:55
David Rath

Podle Ratha doplatily na trestní stíhání stovky dalších lidí, například zaměstnanci firem, které obžaloba zmiňuje - a to ztrátou práce, klientů či pověsti.

14:52
David Rath

Rath vnímá svůj soudní proces jako fyzicky i psychicky náročný. "Takovéto mučení si zaslouží vrah, jiná lidská bytost ne. Více než tři roky vlastně už trvá trest - trest za to, že jsem obviněn," uvedl.

14:50
David Rath

"Tato kauza začala tím, že přijel soukromý detektiv pan Gregor, bývalý policista z elitního útvaru, za prvním náměstkem nejvyššího státního zástupce doktorem Střížem a ten s ním sepsal trestní oznámení. Soudu by mělo být divné, proč policie neučinila nic, aby zjistila, kdo je Gregorův tajemný oznamovatel - přitom šlo o klíčového svědka. Vysvětlení je jednoduché. Policie věděla, že pan Gregor je součástí jejich vlastní akce. Poslal ho někdo z policie nebo z ústeckého krajského státního zastupitelství," řekl Rath.

14:48
David Rath

Podle Ratha byla jeho kauza předem připravena na objednávku. "Jde o modernější obdobu politického procesu," zopakoval svá dřívější prohlášení.

14:39
David Rath

"Obžaloba používá drby a hlášky typu jedna paní povídala, aby mě dehonestovala. To je zajímavé možná pro bulvární média, ale do úst státního zástupce drby nepatří," míní Rath.

autoři: Domácí, ČTK | 15. 7. 2015 8:10

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama