reklama
 
 

Rath si řeč užívá. O Buštěhradu mluvil den, řešil i maltu

Aktualizováno 14. 7. 2015 16:01
reklama
Závěrečnou řeč Davida Ratha jsme u Krajského soudu v Praze sledovali v online přenosu.

Rath si řeč užívá. O Buštěhradu mluvil den, řešil i maltu

reklama
15:32

Vážení čtenáři, dnešní on-line přenos končí, pokračovat budeme opět ve středu po osmé hodině ráno.

15:30
David Rath

David Rath po opuštění jednací místnosti odhadl, že je za druhou třetinou své závěrečné řeči. "Zbývají ještě nemocnice a vyjádření k řeči státního zástupce," řekl. Současně ale nevyloučil, že využije práva na poslední slovo.

15:26

Rath ještě těsně před koncem své řeči vytáhl současnou fotografii zámku Buštěhrad a vizualizaci, jak měl vypadat podél plánů kraje. Podle něj díky tomuto procesu je z něj stále ruina. "Kdyby nebrali úplatky, tak by takto skutečně vypadal," reagoval žalobce Jirát.

15:21
Petr Jirát

Rath během své řeči kritizoval žalobce, že účelově vytrhával jen části důkazů, které se mu hodily. Nicméně sám dnes dělal to samé, co kritizoval. To si neodpustil na chodbě připomenout i státní zástupce Petr Jirát. "Přednesl jsem tu před časem svou asi šest a půl hodiny dlouhou závěrečnou řeč, nabitou přesvědčivými důkazy. A pan Rath, pokud jsem slyšel, se k nim nevyjadřoval. Vybral si jen ty, které se mu hodí, a ty ještě překrucuje," podotkl.

15:16

Rath oznámil, že s Buštěhradem skončil a přechází k zakázce na rekonstrukci kladenské nemocnice. Soudce Pacovský současně přerušil jednání do zítra. "Aby byly tematické části výpovědi pohromadě," uvedl.

15:15

Rath začíná srovnávat opravu zámku Buštehrad, kterou chystal kraj, s opravou části zámku, kterou již provedlo město. Město Buštěhrad totiž vlastní část křídla, které tvoří necelou sedminu zámku. Zatímco město má 662 metrů čtverečních, kde sídlí městský úřad, kraji patří dalších 3947 metrů. A svoji část město opravilo za 47 milionů. "V této sumě není vnitřní vybavení, fasáda a úprava okolí," podotýká Rath. Pokud by se tato cena přepočítal na část kraje, byla by jeho cena 239 milionů – ovšem Konstruktiva Branko ji vysoutěžila na 182 milionů. "Kraj připravil rekonstrukci zámku, která by poměrově vyšla mnohem laciněji, než provedl úřad a to navíc v mnohem vyšším standardu a včetně fasád a vybavení," dodal Rath.  

15:02
David Rath

Rath připomíná rozsudek, který padl počátkem dubna v první větvi případu. "Soud ve svém nepravomocném rozsudku konstatoval, že došlo k dohodě mezi soutěžiteli. Ale žádná z těch ostatních firem, které se do výběrového řízení s Konstruktivou Branko přihlásily, není stíhána, neřešil to ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," poukázal.

14:57

Po pauze pokračuje Rath ve své řeči a slibuje, že ji urychlí. "U ostatních zakázek to půjde poněkud rychleji, tam je méně materiálů," řekl.

14:36

A opravdu, pauza do 14:50.

14:35
 

Rathova řeč dnes evidentně neskončí, je stále teprve u kauzy Buštěhrad. Mluví nepřetržitě už hodinu a půl, soudce zřejmě každou chvíli vyhlásí pauzu.

14:30
 

"Znalci nevěděli, proč ty záměny provedli. Tady před tím soudem přiznali, že je to chyba," říká Rath a poukazuje, že Konstruktiva Branko nabídla nižší cenu, než zadavatel – tedy kraj – předpokládal. Podle něj to jsou nesrovnalosti znalců za mnoho milionů. "Nejdřív tvrdili, že neměnili výkaz výměr, až poté přiznali, že to udělali," opakuje.

14:23

Rath je skutečně velmi důkladný, právě řeší rozdíl mezi jednotlivými typy malty. Reaguje tak na tvrzení jednoho ze svědků, podle kterého byl původní rozpočet rekonstrukce zámku přemrštěný mimo jiné proto, že počítal s výrazně větším množstvím omítky, než má Buštěhrad zdí.

14:19
David Rath

Rozbor znaleckých posudků na opravu zámku Buštěhrad pokračuje. Rath právě kritizuje to, že například ocenily jiné druhy cementu, než ty, které byly v projektu uvedeny. Jak přitom už žalobce dříve uvedl, právě použitím zbytečných či zbytečně drahých materiálů byl projekt naddimenzován.

14:12

Nyní cituje výpověď znalce URSu, který prý přiznal, že výměr položek v rozpočtu na zámek Buštěhrad změnili "v dobré víře, protože tam deset centimetrů omítek nemůže být". "V dobré víře, proboha co to je?," říká dramaticky Rath. A argumentuje výslechem jiného znalce, který se zabývá historickými památkami a dostal otázku, zda opravdu nemůže být zdivo deset centimetru tlusté. "Může být, záleží na tom, jak je to zdivo nerovné," citoval Rath.

14:05

Další posudek ovšem dělal pro policii Ústav racionalizace ve stavebnictví (URS), který vyšel o 16,3 milionů laciněji – tedy o tuto sumu (bez DPH) byla zakázka předražená. "URS se dopustil chyby. O své vůli změnil některé položky ve výkazu výměr, aniž by to odůvodnil. Byl oceněn výkaz výměr, který nebyl součástí soutěže," reagoval Rath. Podle obžaloby však URS pouze odečetl věci, které byly v projektu několikrát – jako například již opakovaně zmíněné omítky.

13:50
David Rath

Rath citoval posudek Bohemia Experts, že celkový součet ohodnocených prací a materiálů je v souladu se standardem tedy i obvyklými cenami. Nedodal ovšem, že posudek si nechal udělat kraj těsně po Rathově zatčení – a znalci podle dřívějšího vyjádření žalobce jen sečetli naúčtované položky, tedy například i několikanásobně započítané zdi, které je potřeba omítnout. Znalci navíc tehdy uvedli, že projekt je nekvalitní a těžko by podle něj šlo zámek zrekonstruovat.

13:45

Rath si čtení odposlechů užívá, mění hlas a dělá dramatické pauzy. Zdá se, že ho pronášení závěrečné řeči baví.

13:41
 

Tématem závěrečné řeči je stále oprava buštěhradského zámku. "Obžaloba nepřinesla jediný důkaz, že by někdo účelově navýšil rozpočet na opravu zámku, důkazy hovoří jednoznačně o opaku," říká už poněkolikáté.

13:19
David Rath

Obžalovaný politik stále trvá na tom, že inicioval snížený rozpočet 126 milionů bez DPH. Kraj se poté podle Ratha rozhodl, že ušetřený rozdíl proti původně předpokládané ceně dá na vybavení vnitřku zámku. "To vyhrála firma Archia. Nebyl předložen žádný důkaz, že bych já nějak tuto soutěž ovlivnil a měl na ní jakýkoliv podíl. To bylo v kompetenci investičního odboru," říká Rath. "Přesto obžaloba tvrdí, že s mým vědomím opět navýšili cenu zakázky a tím mělo dojít ke spáchání trestného činu," dodává.  

David Rath v přestávce své závěrečné řeči Foto: Ludvík Hradilek
13:13

Rath se věnuje nyní omítkám, které byly v projektu až desetinásobně naddimenzované a musely by být nejméně deset centimetrů tlusté. "Omítky na historických objektech můžou být tlustší. S tím se obžaloba vůbec nevypořádala," poukazuje

autoři: Marek Pokorný, ČTK | 14. 7. 2015 8:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama