Rath spadl z kola a propásl soud. Opilý nebyl, říká advokát

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
27. 4. 2015 20:11
Bývalý středočeský hejtman David Rath nepřišel v pondělí k soudu, protože leží v nemocnici po cyklonehodě. "Nepřijde ani ve středu," tvrdí Rathův právník Roman Jelínek.
David Rath.
David Rath. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý středočeský hejtman a exposlanec David Rath v pondělí už poněkolikáté nedorazil k dalšímu dějství procesu, v němž je obžalován z korupce.

Tentokrát nescházel kvůli úmrtí v rodině či nemoci, ale kvůli nedělní cyklonehodě. Na projížďce údajně spadl z kola a potloukl se tak, že skončil s otřesem mozku v kladenské nemocnici.

"Zatím zůstává v nemocnici na pozorování," říká v rozhovoru Rathův advokát Roman Jelínek. Vyloučil přitom, že by Rath jel na bicyklu opilý. I podle záchranářů se mu udělalo "slabo".

Co se doktoru Rathovi tedy vlastně přesně stalo?

Víme pouze to, co se už objevilo v médiích. Spadl z kola, má výpadek paměti. Pamatuje si jen to, že se probral v nějakém křoví, kolem něj bylo asi deset jiných cyklistů, kteří zavolali sanitu.

Údajně se mu udělalo nevolno. Mohl být opilý?

Klient téměř nepije, takže to vylučuji. Byl normálně na projížďce.

Už jste za ním v nemocnici byl?

Zatím ne, protože je nyní ve stavu, kdy návštěvy nepřijímá. Zatím zůstává v nemocnici na pozorování.

Dá se říci, kdy by mohl nemocnici opustit?

Určitě ne dříve než zítra. A pokud ji opustí zítra, tak jedině na vlastní žádost.

Soud byl odročen na středu. Jaká je tedy možnost, že by doktor Rath dorazil na jednání?

To je úplně vyloučené, jeho zranění si určitě vyžádá nějakou delší dobu na rekonvalescenci.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy