Druhý IKEM. Rozdává se 1,5 miliardy na léčbu leukémie

Petr Holub
10. 4. 2011 19:00
Ve zdravotnictví se chystá zakázka, jejíž podmínky jsou pro stát nastaveny nevýhodně
Před volbami se tu vypsala soutěž na míru. Tak aby to prošlo.
Před volbami se tu vypsala soutěž na míru. Tak aby to prošlo. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Na ministerstvu zdravotnictví se nadále chystá veřejná zakázka, u které už je nyní zřejmé, že je pro stát nevýhodná.

Hledá se generální dodavatel léků pro Ústav hematologie a krevní transfúze (ÚHKT), kde se léčí lidé s leukémií. Ze zadávací dokumentace, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, přitom například vyplývá, že soutěže se může účastnit jen velmi omezený počet zájemců.

I další okolnosti zakázky odpovídají podobnému tendru, při kterém nedávno nemocnice IKEM pověřila dodávkami zdravotnického materiálu firmu Kardio Port, jejíž vlastníci jsou anonymní.

Zakázku vyhlásil ÚKHT loni těsně před volbami a nynější ministr Leoš Heger v ní teď pokračuje - jmenoval komisi, která má generálního dodavatele léků pro ÚHKT vybrat.

Vyhraje, kdo se přihlásí

Organizátoři soutěže předem výrazně omezili počet zájemců, když připustili účast pouze takových lékáren, které měly v posledních dvou letech miliardový obrat.

Soutěže o dodávku 65 druhů léků se tak může zúčastnit jen několik velkých řetězců, protože obrat soukromé lékárny ročně málokdy překročí padesát milionů korun.

Ve zmiňovaném případu nemocnice IKEM pustily zadávací podmínky do soutěže jedinou firmu. Soutěže v Ústavu hematologie se účastní tři firmy, konkrétně Alliance Healthcare, Green Swan Pharmaceuticals a SimonPharma.

Rámcovou smlouvu o dodávkách pro příští dva roky přitom získají podle soutěžních podmínek právě tři zájemci.

Foto: Aktuálně.cz
Nemocnicím chybějí peníze, ředitelé mají milionové majetky

Jak se zbavit informací

Hodnotící komise složená ze zaměstnanců ministerstva a ústavu se podruhé sejde v polovině dubna. Pokud tři nabídky přijme, pak se Ústav hematologie dostane do horší situace, než v jaké byl dosud.

Čistě náhodná podobnost
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Čistě náhodná podobnost

Srovnání zakázek pro IKEM a ÚKHT

IKEM a Kardio Port:

  • Jde o generální dodávky na veškerý materiál používaný pro transplantace, kardiologické a cévní operace
  • Rozhodla o ní Topolánkova vláda čtyři dny před svým odhodem v roce 2009
  • O zadání rozhnodnuto tři týdny po sněmovních volbách v roce 2010 a tři týdny před nástupem nové vlády
  • Zakázka je na 440 miliónů ročně, je však možné, že platí na několik let do celkově plánovaných 2 miliard (Nelze ověřit, smlouva je tajná) 
  • Generální dodavatel pro veškerý zdravotnický materiál je v českých poměrech neobvyklý. Dosud primáři a přednostové nakupovali přímo u výrobce, je to prý o 20 procent levnější
  • Vyhrála firma s neznámým majitelem (anonymní akcie), která je pouhým prostředníkem a zdravotnictví se nikdy nevěnovala.

ÚHKT a léky:

  • Jde o generální dodávky léků pro Ústav hematologie a krevní transfúze
  • ÚHKT ji vyhlásil týden před volbami do sněmovny v roce 2010
  • Zakázka byla  vypsána na 496 milionů, těsně pod donedávna platnou půlmiliardovou hranicí, od níž musí výběrovou komisi jmenovat vláda a ne pouze ministerstvo. Dekret pro komisaře nyní podepsal ministr Heger
  • Zakázka má zajistit dodávku léků na dva roky, během dvou let spotřebuje ÚHKT přípravky za 1,5 miliardy
  • Nyní kupuje ÚHKT léky přímo od výrobců. Nová zakázka je nastavena tak, že ÚKHT ztratí kontrolu nad cenami, za jaké se léky nakupují
  • Zadání soutěže je takové, že umožňuje účast jen několika velkým řetězcům. Přihlásily se tři firmy, smlouvu na dodávky léků získají tři zájemci. Mezi nimi je firma s nejasnou vlastnickou strukturou.  

V současnosti kupuje léky přímo od výrobců. Jedinou komplikací je fakt, že ústav nemá vlastní lékárnu, a proto si je nechává posílat přes blízkou Lékárnu Moráň. Té platí dvouprocentní marži, která je o tři procenta nižší než nejmenší marže povolená lékárníkům ministerstvem.

Ministerstvu se nelíbí, že lékárna může vydělávat bez toho, že zakázku získala ve veřejné soutěži. "Zadavatel se rozhodl pro vypsání veřejné zakázky na základě skutečnosti, že léky byly nakupovány mimo institut zákona o veřejných zakázkách," vysvětluje Hegerův mluvčí Vlastimil Sršeň.

Nová zakázka je však nastavena tak nešťastně, že její vinou ztratí Ústav hematologie kontrolu nad cenami, za jaké se léky nakupují.

U značné části léků jde totiž o originální přípravky, které je možné kupovat pouze u jednoho výrobce. Dosud mohli hematologové vyjednat s výrobcem cenu a započíst dvouprocentní marži. Napříště bude o ceně konkrétního léku jednat generální dodavatel, který pak ústavu zaúčtuje marži, pro jakou se rozhodne sám.

Jedinou korekcí může být nabídka ostatních dvou dodavatelů, kteří se však mohou soustředit na dodávku jiných přípravků.

Protikorupční strategie v praxi

Při zadávání zakázky se opakují tradiční nešvary.

Ústav hematologie ji vyhlásil týden před loňskými volbami do sněmovny, tedy v období, kdy oslabuje politická kontrola. "Pan ministr Heger tuto zakázku neschválil," upozorňuje mluvčí Sršeň.

Zakázka byla vypsána na 496 milionů korun a měla zajistit dodávku léků na dva roky. Vítězná firma přitom získá přinejmenším trojnásobnou objednávku, protože Ústav hematologie spotřebuje během dvou let přípravky za 1,5 miliardy.

Částka 496 milionů má jiný smysl. Podle donedávna platných předpisů musela výběrovou komisi na zakázku v hodnotě přes půl miliardy jmenovat vláda, u nižší částky stačí, když dekret pro komisaře podepíše ministr, což ministr Heger udělal.

Jeho mluvčí Sršeň dnes pouze ujišťuje, že "zadavatel je vázán protikorupční strategií ministerstva a musí tedy posoudit i efektivitu a hospodárnost dosažené ceny".

Velkodistributoři i Kofola

Stejně jako v případu zdravotnických materiálů pro IKEM se o zakázku pro Ústav hematologie uchází firma s nejasnou vlastnickou strukturou.

Společnost Green Swan Pharmaceuticals patří podle obchodního rejstříku z 60 procent kyperské firmě Aftontrade. Firma s názvem Afton existuje také v Česku. Pětina jejích akcií patří farmaceutovi Jiřímu Pitřincovi, který je menšinovým vlastníkem firmy Green Swan, zbylé majetkové podíly drží podnikatelé z potravinářské skupiny Kofola.

Řetězec Green Swan inkasuje část zisků internetovým prodejem a také od své slovenské pobočky. V tom se podobá druhému zájemci o dodávku léků pro ÚHKT SimonPharmě, která patří pražskému farmaceutovi Janu Šimonovi.

Zadávací dokumentace umožňovala, aby se do soutěže přihlásily ještě tři další řetězce. Lékárny Lloyd's vlastní německý koncern Gehe, řetězec Pharmaland je součástí impéria rovněž německé společnosti Phoenix. Gehe a Phoenix zároveň patří mezi čtyři tuzemské velkodistributory léčiv. Z velkodistributorů však o zakázku Ústavu hematologie usiluje pouze Alliance Healthcare. Britská společnost se sídlem v Lucembursku přitom dnes lékárny neprovozuje.

O soutěž neměl zájem ani řetězec Dr. Max, který je součástí slovenské investiční skupiny Penta. Do lékáren Penty ovšem dodává Green Swan potravinové doplňky.

 

Právě se děje

Další zprávy