V nemocnici IKEM řízené milionáři bohatne tajemná firma

Sabina Slonková, Petr Holub
23. 3. 2011 5:30
V IKEM je podezření, že někdo z vedení či jemu blízcí lidé vydělávaji na dodávkách materiálu
Elitní pražská nemocnice IKEM.
Elitní pražská nemocnice IKEM. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha Elitní pražská nemocnice IKEM čelí podezření, že někdo z jejího vedení či někdo s ním spřízněný vydělává na stamilionových dodávkách zdravotnického materiálu.

Generálním dodavatelem pro veškerý materiál používaný pro transpalantace, kardiologické a cévní operace se v podezřelém tendru stala loni v létě neznámá kladenská společnost Kardio Port.

Firma s anonymními akciemi se zdravotnictví nikdy nevěnovala a je v dodávkách pro IKEM pouhým prostředníkem. Materiál jí posílá společnost Mediservis, která jej však také nevyrábí, ale jenom nakupuje od výrobců. Faktury pak nemocnici vystavuje právě Kardio Port.

Kdo tuto firmu vlastní, je kvůli zmíněným anonymním akciím tajné a sama společnost to odtajnit nehodlá. Zástupci IKEM tvrdí, že nemají žádné nástroje, jak ji k tomu donutit a vlastně je to ani nezajímá.

Aktuálně.cz už zjistilo, že dva hlavní manažeři IKEM, ředitel Jan Malý a jeho zástupce Ivan Netuka, disponují majetkem v řádu několika milionů. Mohli jej pořídit ze svých platů? I oni původ svého majetku tají. 

Oč v příběhu jde?

  • O zakázce na generálního dodavatele zdravotnického materiálu pro IKEM rozhodla Topolánkova vláda čtyři dny před svým ochodem v roce 2009
  • Přihlásila se jediná firma, Kardio Port, která se zdravotnictví nikdy nevěnovala a má utajeného majitele
  • Zakázka je na dodávky za 440 milionů, zda bude platit i příští roky do celkových původně plánovaných dvou miliard, není jasné. Smlouva je tajná
  • Tajný je tedy i zisk firmy
  • O zadání zakázky bylo rozhodnuto 18. června 2010, tedy tři týdny po volbách a tři týdny před nástupem Nečasovy vlády.
  • Vybrat generálního dodavatele pro veškerý zdravotnický materiál je přitom v českých podmínkách neobvyklý model. Doposud přednostové či primáři nakupovali přímo u výrobce a tvrdí, že až o dvacet procent levněji

Heger: Chci záruky, že v tom nejdete

Zakázka pro Kardio Port byla uzavřena v době po volbách, v čase takzvaného mezivládí, kdy se Nečasův kabinet teprve chystal do Strakovy akademie

Nynější vedení ministerstva zdravotnictví však připouští pochyby, které kolem majetkové struktury firmy Kardio Port a jejích vazeb na vedení nemocnice panují. A podle zjištění Aktuálně.cz výslovně žádá manažery IKEM o záruky, že se společností nejsou nijak majetkově propojení.

"Pokud jde o majetkovou strukturu firmy Kardio Port, ministerstvo žádá v současné době ujištění, že v této společnosti nedrží žádný majetkový podíl nikdo ze stávajího managementu IKEM," potvrdil mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.

Takové ujištění už přitom zástupci IKEM minulý týden poslali redaktorům Aktuálně.cz. Reportéři se jich dotazovali, zda mohou  vyloučit, že firmu Kardio Port vlastní někdo z manažerů nemocnice či jejich příbuzných.

"Pokusili jsme se vám vyjít maximálně vstříc, a proto se IKEM dotázal adresně všech členů vedení, zda mají či v minulosti  měli vlastnický podíl ve společnost KARDIO PORT a.s., či zda mají povědomí o tomtéž, že by ji vlastnil některý z jejich rodinných příslušníků. Od všech oslovených vedoucích zaměstnanců jsme obdrželi negativní odpověď," sdělil mluvčí IKEM David Vondruška.

Hlavně že to všechno klape

Ani ministerstvo, ani zástupci IKEM přitom na firmu Kardio Port nehodlají nijak tlačit, aby své akcionáře zveřejnila. Tvrdí, že nemají jak.

Zákon, který nařizoval odtajnit uchazečům o veřejnou zakázku svoji majetkovou strukturu, platil jen čtyři měsíce. S platností od letošního ledna jej politici zrušili.

"IKEM není oprávněn aktuálně zjišťovat, kdo je držitelem akcií na majitele společnosti KARDIO PORT a.s. Prioritní a rozhodující je pro nás ostatně především fakt, že je řádně plněna smlouva na dodávku speciálního zdravotnického materiálu a že dostáváme všechny výrobky v požadované kvalitě a za ceny nabídnuté touto společností v zadávacím řízení, které pro IKEM znamenají významnou úsporu finančních prostředků," prohlásil mluvčí IKEM Vondruška.

A sama firma Kardio Port rozhodně nijak nehodlá pochybnosti o svých vlastnících rozptýlit. Na téma, kdo je rozhodující akcionář, zástupci firmy s novináři nekomunikují.

Kolik firma vydělá? I to je tajné

Stejně jako je utajený majitel generálního dodavatele IKEM, zůstává v tajnosti i jeho zisk. Nemocnice smlouvu se společností Kardio Port s odkazem na obchodní tajemství nezveřejní.

Institut pouze trvá na tom, že spolupráce s firmou Kardio Port je pro něj výhodná a levnější. A to až o dvacet procent oproti minulosti.

I tady má ale ministerstvo pochybnosti, které chce prověřit. "Ministerstvo zdravotnictví v současné době disponuje údajem o úspoře v nákladech na dodávky spotřebního materiálu oproti předchozímu období ve výši cca 20 % a na základě medializace bude tento údaj verifikovat," dodal Hegerův mluvčí Sršeň.

Přednostové IKEM oslovení Aktuálně.cz totiž tvrdí, že ceny jsou dnes naopak nejméně o dvacet procent vyšší, než dokázali před tím dojednat sami. Dříve si nakupovali materiál přednostové či primáři přímo u výrobce, teď jsou podle svých slov nuceni nakupovat omezený sortiment, který nabízí Kardio Port za předem určené ceny. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 1 hodinou

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy