Drábkův náměstek byl zadržen. Důvod: korupce

ČTK Radek Nohl Tomáš Fránek, ČTK, Radek Nohl
1. 10. 2012 20:06
Důvodem zadržení Vladimíra Šišky je podle protikorupční policie podplácení
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Protikorupční policie obvinila dva vysoké úředníky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) z podplácení.

Informoval o tom server Týden.cz. Podle něj jde o náměstka ministra Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera. To později potvrdila i mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Mužům hrozí až šestileté vězení. 

"Dnes jsme zadrželi dvě vysoce postavené osoby z ministerstva práce a sociálních věcí. Následně jsme je obvinili z podplácení," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí protikorupčních policistů Jaroslav Ibehej.

Mluvčí úřadu Viktorie Plívová pak dodala, že si detektivové z budovy ministerstva odvedli právě Šišku s Hojerem.

Sporná zakázka za miliony

Podle prvotních informací se mělo uplácení odehrát u zakázky na systemizaci resortu MPSV, která byla vypsána v minulém roce. Cena zakázky byla 65 milionů korun bez DPH a peníze na ni měly jít i z fondů Evropské unie.

To však protikorupční policie v odpoledním prohlášení popřela. "Nabízený úplatek se prioritně netýká veřejné zakázky na systém pro výplatu sociálních dávek ani veřejné zakázky ohledně systemizace resortu MPSV," uvedl Ibehej.

Šiška však čelil trestnímu oznámení také kvůli zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek. Podal ho Nadační fond proti korupci (NFPK) s tím, že první náměstek, Drábek a možní další neznámí pachatelé mohli porušit povinnosti při správě cizího majetku, zneužít informace a postavení v obchodním styku či přijmout úplatek. Policisté se i tímto případem začali již zabývat.

Jaromír Drábek.
Jaromír Drábek. | Foto: Reuters

"Ani na přímý dotaz nám policie k tomu nic nesdělila," řekl ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) s tím, že takový postup považuje za zvláštní.

"Pro mě je to samozřejmě velmi obtížná situace, protože s prvním náměstkem Šiškou spolupracuji řadu let," řekl později. "Je to jeden z mých nejbližších spolupracovníků a osobně musím říci, že mě to velmi zasáhlo, protože si skutečně neumím představit, jakým způsobem může první náměstek ministra vykonat takový trestný čin jako je uplacení někoho."

To, zda na dvojici úředníků bude chtít policie uvalit vazbu, bude podle slov policejního mluvčího Ibeheje jasnější v úterý ráno.

ČSSD: Drábek by měl odstoupit

Opoziční ČSSD vyzvala ministra Drábka k okamžité rezignaci. Pokud Drábek neodejde sám, měl by jej neprodleně odvolat premiér Petr Nečas (ODS), uvedl lídr strany Bohuslav Sobotka. 

"Pokud byl dnes náměstek Šiška obviněn z korupce, musí nést politickou odpovědnost i jeho přímý nadřízený, ministr práce a sociálních věcí Drábek," míní.

Sobotka připomněl, že ČSSD opakovaně upozorňovala na problémy spojené s podivným řízením informačních systémů na ministerstvu a rizika spojená s působením náměstka Šišky.

"Ministr veškerou opoziční kritiku odmítal a za svého náměstka, se kterým v minulosti i podnikal, se opakovaně zaručil a vyplácel mu dokonce velmi nadstandardní odměny," uvedl šéf ČSSD.

 

Právě se děje

před 5 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy