Zneužívání dávek zatím sKarta nezamezí, uznává náměstek

Petr Kučera Petr Kučera
21. 6. 2012 5:30
Druhá část rozhovoru s náměstkem ministra práce a sociálních věcí Vladimírem Šiškou
Náměstek ministra Vladimír Šiška.
Náměstek ministra Vladimír Šiška. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nový projekt z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, sociální karta, měl mimo jiné omezit zneužívání sociálních dávek. Moderní řešení by znemožnilo, aby příjemci účelově omezených dávek utráceli peníze například za alkohol nebo cigarety.

Jak to nakonec s tímto záměrem dopadlo v praxi? O tom bude druhá část rozhovoru s Vladimírem Šiškou, který má jako první náměstek ministra práce a sociálních věcí tento projekt na starosti.

Dozvíte se také o dosud prakticky neznámé novince v komunikaci úřadu s příjemci dávek, kterou start sKarty přinese.

Aktuálně.cz: Jednou z hlavních funkcí sociální karty mělo být zamezit zneužívání účelově omezených dávek. Nakonec ale bude tato funkce hodně omezená a navíc odstartuje se zpožděním...

Vladimír Šiška: Ano, jednou z funkcí sKarty je samozřejmě lepší přehled o tom, jak se dávky využívají, ale je to především o sjednocení výplat, jednotném výplatním místě... Zavedením sKarty ušetříme stovky milionů korun ročně, půjde o obrovské úspory.

Kolik konkrétně? A můžete upřesnit, kde ty úspory vzniknou?

Předpokládáme, že to bude někde kolem 250 milionů korun ročně. Hlavní úsporou bude poštovné - nejen za složenky (viz první část rozhovoru), ale i za ostatní dokumenty, protože přejdeme ke zcela novému způsobu komunikace. A velké úspory vzniknou na úřadech práce, které dosud musely držet pokladnu a tomu odpovídající vybavení - jde o obrovské náklady skládající se z drobných položek.

Nový způsob komunikace

Říkáte, že přejdete i na nový způsob komunikace... Znamená to, že třeba různá oznámení během čerpání dávky už nebudou příjemcům chodit klasickou poštou, ale přes ten elektronický systém, tedy do „internetového bankovnictví" na portál sKarty?

Ano, to je ta informační funkce portálu. Tím, že se příjemce přihlásí ke svému účtu, tak mu můžeme napřímo dávat informace, protože ta komunikace je individualizovaná. A tu informaci si přečte i na monitoru bankomatu.

Ale zpátky k té kontrole. Ta se měla týkat účelově omezených dávek v hmotné nouzi, aby si za ně příjemci nemohli kupovat třeba alkohol. Nakonec ale půjde jen o to, že s kartou nebude možné platit v hernách, zlatnictvích a podobných samostatných „obchodech", zatímco v klasickém supermarketu s ní zaplatíte bez ohledu na obsah nákupu...

To zamezování se týká jen jednoho typu dávek, hmotné nouze, a to jen v malé množině případů konfliktních lidí.
Obce dnes tyto případy řeší vydáváním papírových stravenek nebo poukázek. A nechávají tak na pokladních v obchodě, aby ten nákup kontrolovali místo státu. Takové přenášení odpovědnosti považujeme za nesprávný postup.
Teď to nahrazujeme tím, že díky sKartě budeme identifikovat platební terminály v barech, hernách a podobně, kde znemožníme placení. To odstraní část toho problému.
Nějaká komplexnější kontrola účtenek v supermarketu ale může být zavedena až v okamžiku, kdy stát zavede povinné elektronické účetnictví jako celek. Náš systém je na to připraven, na tu reaktivní kontrolu, v první fázi ale začneme tou proaktivní.

Takže ale kontrola v supermarketu bude v praxi zatím volnější než dosud. Zatímco teď prodavačka u těch problémových příjemců zkontrolovala, jestli si někdo za stravenky nekupuje alkohol nebo cigarety, nově to člověk zaplatí kartou a terminál mu v tom nezabrání...

Systém šlo bohužel zneužívat i dosud, kdy si ti lidé za stravenky koupili třeba mlíko a pak ho venku prodali za pivo.
Rozumějte, stavíme ten nový systém postupně. V první fázi postavíme nějakou zeď, k ní pak můžeme přistavět další.
Pro nás je - vedle toho sjednocení výplat - hlavní, že zamezíme masovému zneužívání dávek třeba v hernách, tam jsou podle našich statistik největší potíže.

A až někdy dojde k té druhé fázi, kdy systém dodatečně zkontroluje nákup v supermarketu podle elektronické účtenky, budete s tímto rozšířením mít nějaké náklady? Nebo je to také součástí té smlouvy o sKartě s Českou spořitelnou, za níž jí stát nic neplatí?

Ta kontrola účtenek se vůbec netýká České spořitelny. Půjde o identifikaci určitého zboží podle kódu. To bude otázka jiných systémů, především v oblasti daňových, z nichž budeme čerpat.

Takže čekáte, až s těmi elektronickými účtenkami přijde daňová správa?

Ano, ta s tím výhledově počítá. A my si pak jako subdodávku z toho systému budeme brát informace o platbách a hledat ty závadné.

Možná i pro zdravotní pojištění

Sociální kartu zatím nedostanou příjemci důchodů. Počítáte s tím, že je do nového systému zařadíte v nějaké druhé fázi, nebo zůstanou mimo?

Ta debata není o tom, jestli plánujeme nebo neplánujeme rozšíření sKarty i na důchody. Jak říkal pan premiér i ministr Drábek, k tomuto neproběhla politická diskuse, takže to není na pořadu dne.
Teď zavádíme kartu sociálních systémů pro nepojistné dávky. Naší základní povinností je tedy zavést tento systém v nepojistných dávkách.

A jak to dopadlo s úvahami o možném využití sKarty jako průkazu zdravotního pojištění?

Vedeme velké diskuse s ministerstvem zdravotnictví o využití karty jako klíče. Ty diskuse jsou v běhu, nejsou uzavřené. Budeme jednat o této možnosti se zdravotními pojišťovnami. Z logiky věci se to nabízí, ale primární teď pro nás je nejdříve ty karty spustit.

Proč jste vlastně místo zcela nové sKarty nevyužili elektronických občanských průkazů, které teď stát zavádí? Alespoň pro ty identifikační funkce...

Protože naším hlavním úkolem u sKarty je zabezpečit výplatu. Elektronická občanka funguje jako pas, podléhá mezinárodním smlouvám, má svá pravidla. Proto zůstane jako samostatný doklad i řidičský průkaz. Oproti tomu sKarta je hlavně platební nástroj.
Byť se to zdá být logické, tak v této chvíli by bylo velmi komplikované najít nějaké řešení. Moje osobní zkušenost je taková, že za posledních 15 let se takové řešení nenašlo, i když tu byly ambiciózní projekty.
A druhý důvod: Díky charakteru té sKarty jsme si na ní mohli dovolit provést obchodní soutěž a stát za ní nic neplatí. Zatímco u elektronických občanských průkazů bychom utratili miliardy.

Změny čekají i správu sociálního zabezpečení

Od letošního ledna jste zavedli nový počítačový systém pro úřady práce, nyní spouštíte sociální karty. Co podobného chystáte pro Českou správu sociálního zabezpečení?

V dohledné době připravujeme tři novinky.
První je sjednocení infrastruktury v rámci resortu, je nesmysl mít tři různé. Už jsme ji s ministerstvem sjednotili u úřadů práce, ještě letos by k tomu mělo dojít u správy sociálního zabezpečení. Uspoříme tak stovky milionů.
Dále chceme sjednotit datové základny resortu, protože ČSSZ i úřady práce používají z devadesáti procent stejné primární údaje pro výpočet dávek. Souvisí to i s tím, že dnes máme osm datových center, v projektu plánujeme pouze dvě. I tady půjde o obrovské úspory ve stovkách milionů korun ročně.
A třetí změnou související s ČSSZ je agenda lékařské posudkové služby. Protože jsme sjednotili systém posuzování, musíme teď změnit i workflow.

Jakým způsobem budou lidé sociální dávky dostávat? Co se změní pro ty, kterým jednoduše přicházejí na účet v bance? A zůstane možnost nechat si dávky posílat složenkou? O tom byla první část rozhovoru.

Foto: Vojtěch Marek
První část rozhovoru:
Dávky už vám složenkou jen tak nepošleme, říká náměstek
 

Právě se děje

Další zprávy