Drábkovy dávky: Vnitro ztratilo smlouvu, hrozí mu trest

Tomáš Fránek
29. 8. 2012 16:35
Vnitro ztratilo originální dokumentaci týkající se "Drábkova" systému
Ministr práce Jaromír Drábek: Jeho systém na vyplácení sociálních dávek ani po půlroce nefunguje.
Ministr práce Jaromír Drábek: Jeho systém na vyplácení sociálních dávek ani po půlroce nefunguje. | Foto: Jan Langer

Aktualizovali jsme o informaci ohledně zahájení správního řízení.

Brno - Ministerstvu vnitra už hrozí vysoká pokuta za to, že ztratilo originály dokumentů důležitých pro vyšetření postupu ministra Jaromíra Drábka při rozdělování stamilionů korun za systémy na výplatu sociálních dávek.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž s vnitrem zahájil správní řízení, na jehož konci může být pokuta ve výši až deset milionů korun.

"Úřad zahájil správní řízení s ministerstvem vnitra ve věci možného spáchání správního deliktu neuchování dokumentace k veřejné zakázce Uzavření rámcové smlouvy na poskytování licencí k produktům Microsoft," řekl ve středu online deníku Aktuálně.cz předseda úřadu Petr Rafaj.

Vnitro muselo přiznat, že originály důležitých smluv nemá.

"Aktuálně nedisponujeme originálem dokumentace. Tento stav je způsoben nuceným odchodem při snižování stavů pracovníků resortu či odchodem odpovědných a věcně příslušných pracovníků z jiných než organizačních důvodů," napsal antimonopolnímu úřadu Miroslav Tůma, vrchní ředitel sekce provozu informačních a komunikačních technologií.

Klíčové dokumenty

Jde přitom o jeden z klíčových dokumentů, který je pro rozhodnutí, zda ministerstvo vnitra i ministerstvo práce a sociálních věcí porušily zákon, velmi podstatný.

Na základě smlouvy z roku 2008 o dodávkách licencí Microsoft totiž loni narychlo Drábkův úřad uzavřel šest dodatků, kterými přidělil zakázky za stovky milionů korun firmám bez výběrového řízení (zakázky získala třeba firma, na níž má vazby z minulosti ministr Jaromír Drábek i jeho náměstek Vladimír Šiška).

"Jednání ministerstva vnitra zásadním způsobem narušuje a brzdí správní řízení," uvedl už dříve pro deník Insider předseda úřadu Petr Rafaj.

Jančura se drží

Antimonopolní úřad nyní vede kvůli systému výplaty sociálních dávek dvě správní řízení. Jedno je společné na základě stížností společností Student Agency a OKsystem, to druhé vede z vlastní iniciativy.

Je přitom podstatné, že vlastní šetření zahájil úřad z moci úřední - takové řízení se zahajuje jenom v případech, kdy existuje skutečné, hmatatelné podezření, že došlo k porušení zákona. "Úřad získal z předložené dokumentace pochybnosti, zda ministerstvo vnitra a ministerstvo práce a sociálních věcí postupovaly v souladu se zákonem," řekl Rafaj.

A důležité také je, že se z řízení nepodařilo vyloučit společnost Student Agency patřící protikorupčnímu bojovníkovi s ostře nabroušeným jazykem Radimu Jančurovi. Ten požaduje radikální krok - chce smlouvy úplně zrušit.

Podrobnosti o celém případu naleznete v deníku Insider - zde.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy