Kauza A. J.: Policie navrhla zastavit stíhání Tomka

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
8. 4. 2011 14:30
Otakar Tomek se před dvěma týdny pokusil oběsit, následně zemřel v nemocnici
Otakar Tomek.
Otakar Tomek. | Foto: Domácí

Praha - Pražská policie navrhla zastavit trestní stíhání Otakara Tomka, který byl obviněn z vraždy a znásilnění devítileté A. J.

"Již máme k dispozici všechny výsledky expertíz. Po shromáždění a vyhodnocení veškerých důkazů jsme v pátek podali návrh na zastavení stíhání," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Kromě Tomka nikoho policisté v kauze A. J. neobvinili.

Případ zatím ale odložen nebyl, nicméně v této fázi vyšetřování až do rozhodnutí státního zástupce nebude pokračovat.

Tomek se před dvěma týdny pokusil ve vazební věznici oběsit na trubce od toalety. Podle informací Aktuálně.cz měl otok mozku. Jeho stav se dramaticky zhoršoval. Dva dny poté zemřel ve střešovické nemocnici.

Šéf vězeňské služby Jiří Tregler po několika dnech odmítl, že by jeho podřízení pochybili.

Tomek se před sebevraždou podrobil pohovoru s psychologem. Neprojevoval ale žádné sebevražedné sklony. 

Byl umístěn do vazby s Vietnamcem, který je stíhán za majetkovou trestnou činnost. Muž neuměl česky a podle Treglera bylo zřejmé, že kauzu A. J. nezná. Navíc prý nehrozilo, že Vietnamec Tomka napadne.

Ve vazbě nechal dopis na rozloučenou. K vraždě ani znásilnění dívky se v něm ale nepřiznal.

Znalci tvrdili, že nebyl sexuálním deviantem

Na možnost, že se Tomek pokusí sáhnout si na život, upozorňovali experti, kteří se podíleli na jeho psychologickém a psychiatrickém zkoumání. V krajním případě, kdy se bude cítit zahnaný do kouta, bude podle expertů reagovat právě tímto způsobem.

Hlavní otázkou, na kterou se ale zřejmě již nikdy nepodaří odpovědět, je, proč musela A. J. zemřít.

Doposud policisté pracovali jako s hlavní verzí s loupežným motivem. Podezřelý recidivista chtěl vykrást dům dívčiných rodičů, potřeboval k tomu její klíče, počkal si na ni a když jí je bral, něco se "pokazilo" a dívce oproti "plánu" ublížil.

Otakar Tomek totiž podle znalců rozhodně nebyl sexuální deviant, ale měl silné psychopatické rysy.

Tomek řekl, že dívku neviděl. Pak otočil

Policie našla už na podzim Tomkovy otisky na černém igelitovém pytli, na němž byl ve skrýši položený dívčin batoh. Recidivistu dopadli v ďáblickém paneláku, kde přebýval ve strojovně pro výtah.

Po několika výsleších Tomek připustil, že dívku v den jejího zmizení viděl, což zprvu striktně popíral. Také neprošel detektorem lži - a to právě v těch pasážích výslechu, které se týkaly zmizení A. J.

Testy DNA nadto prokázaly, že držel v ruce dívčin batoh, s nímž se loni v říjnu v pražské vilové čtvrti Troja vracela ze školy.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy