Dostala doživotí za vraždu čtyř dětí. Pak zkolabovala

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 5. 2012 13:32
Vražda se stala loni v Širokém Dole. Žena u soudu tvrdila, že si na nic nevzpomíná

Hradec Králové - Doživotní trest vězení uložil v pátek Krajský soud v Hradci Králové Romaně Z. za loňskou vraždu jejích čtyř dětí v obci Široký Důl na Svitavsku.

Sedmatřicetiletá obžalovaná před soudem tvrdila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek, na děti ani útok na ně si údajně nevzpomíná.

Rozsudek dosud není pravomocný, protože obžalovaná po vynesení verdiktu zkolabovala a strany se nemohly vyjádřit k případnému odvolání.

Od roku 1990 je to v ČR třetí doživotní trest uložený ženě.

Romana Z. po vynesení rozsudku spadla na zem, měla zavřené oči a nekomunikovala s okolím. Předseda senátu Miroslav Mjartan proto přivolal záchrannou službu a jednání ve věci ukončil. Záchranáři ženu převezli do nemocnice.

Podle mluvčího záchranářů Libora Senety žena zřejmě z velkého rozrušení krátce ztratila vědomí. "Následně se její stav zlepšil, při předání lékařům v nemocnici byla při vědomí," řekl Seneta.

"Soud nyní zváží, jak bude dál postupovat. Buď doručí písemný rozsudek stranám a pak následuje osmidenní lhůta k podání odvolání, případně znovu předvolá obžalovanou, státní zastupitelství a senát a udělí slovo k vyjádření se k opravným prostředkům," řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Obhájce obžalované Bohumil Budínský řekl, že je to naprosto netypická a nečekaná situace. "Přiznám se, že já sám v této chvíli nevím, jak se bude dál postupovat. To je záležitost, která se právníkovi stává jednou za život," řekl.

Děti zavraždila brutálním způsobem

Podle psychologa Jana Bernarda z věznice v Opavě, kde si odpykává doživotí Dana Stodolová, je pro odsouzeného v případě výjimečného trestu obecně náročné alespoň částečně přijmout realitu.

"Je složité přijmout fakt, že člověk má před sebou dvacet let, po kterých teprve může žádat o podmíněné propuštění," řekl Bernard.

Náročnost situace spočívá podle jeho slov zejména v hledání nového smyslu života za mřížemi. Doporučuje například zaměřit se na každodennost a různé činnosti. "Pomoci může také hledání útěchy třeba ve víře. Hlavním momentem je naděje, že je zde stále šance jednou z vězení odejít," dodal odborník.

Podívejte se na fotografie z místa činu

Při vynesení rozsudku Mjartan řekl, že obžalovaná se v tíživé životní situaci rozhodla spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu a své děti ve věku od dvou měsíců do osmi let zavraždila velmi brutálním způsobem.

Dvě z nich musely před smrtí několik minut snášet bolest, jedna z dcer se útoku dokonce bránila. "Soud dospěl k tomu, že důkazy bylo prokázáno, že ona je tou pachatelkou, ač se to snaží vytěsnit z paměti či si na to nechce vzpomenout," řekl Mjartan.

Podle něj soud doživotní trest uložil s ohledem na to, že se jedná o zcela mimořádný případ, při kterém obžalovaná využila bezbrannosti dětí, které ji důvěřovaly. Soud útok obžalované označil za zákeřný.

Podle znalců žena ztrátu paměti předstírá

Podle znalců žena chtěla kvůli problémům v osobním životě spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu, kdy kromě sebe chtěla zabít i své nejbližší. Obžalovaná však podle posudků netrpí duševní poruchou a ztrátu paměti předstírá.

Podle státní zástupkyně Faltusové soud rozhodl ve shodě s jejím závěrečným návrhem. "Soud vyhověl mému návrhu na zpřísnění právní kvalifikace i ohledně úkladné vraždy i ohledně vraždy spáchané zvlášť surovým způsobem a mučivým útrapami," uvedla Faltusová.

Obhájce Budínský novinářům řekl, že byl připraven podat proti rozsudku odvolání. Ve čtvrtek u soudu navrhoval zproštění obžaloby, protože podle něj nebyl dostatečně prokázán duševní stav ženy.

Obžalovaná žena podle spisu 2. září 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let.

Tři z nich zabila nožem, čtvrté udusila. Následně se pokusila spáchat sebevraždu, na místo však dorazili policisté a zdravotníci, kteří ji zachránili.

V českých věznicích si nyní odpykává doživotní trest 42 osob, z toho dvě ženy. Dana Stodolová byla se svým manželem Jaroslavem v dubnu 2004 odsouzena na doživotí za sérii osmi vražd a dalších trestných činů. Druhou ženou je Jaroslava Fabiánová, které v září 2004 soud dal doživotní trest za vraždu dvou mužů, kterou spáchala v roce 2003.

 

Právě se děje

před 11 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy