Obžalovaná z vraždy svých čtyř dětí: Nic si napamatuji

ČTK ČTK
19. 4. 2012 15:31
Tragédie se odehrála loni v září v Širokém Dole na Svitavsku
Vesnice Široký důl má sotva 400 obyvatel.
Vesnice Široký důl má sotva 400 obyvatel. | Foto: Petr Protivánek

Hradec Králové - Žena, která loni v září v obci Široký Důl na Svitavsku podle obžaloby zavraždila své čtyři děti, ve čtvrtek před hradeckým krajským soudem řekla, že si nic nepamatuje.

O celé tragédii se podle vlastních slov dozvěděla až ze spisu. Ženě v případě prokázání viny hrozí až výjimečný trest.

"Já vůbec nevím, pro mě to je neskutečné a nepochopitelné, nedovedu si představit, že bych někdy někomu ublížila, natož děckám," uvedla sedmatřicetiletá žena.

Před soudem prohlásila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek, například na taneční.

Na dotaz soudce, zda si pamatuje na své děti či na svého partnera, odpověděla, že si na nic nevzpomíná.

Předseda senátu hradeckého soudu dopoledne četl listinné důkazy, například omluvu matky obžalované. "Prožívám nejhorší období svého života, nejsem schopná o smrti vnoučat vypovídat," napsala žena soudu.

Partner: problémy jsme neměli

Druh obžalované ve čtvrtek uvedl, že si celé neštěstí neumí vysvětlit, protože na obžalované nic zvláštního nepozoroval.

"Dlouhodobější problémy jsme neměli," řekl soudu muž. Připustil však, že po porodu nejmladší dcerky na něj začala obžalovaná bezdůvodně žárlit, družka měla také údajně strach, aby nepřišla o děti.

Prohlédněte si místo činu:

V den tragédie se pokoušel z práce obžalované opakovaně volat, když mu nezvedala telefon, přijel do Širokého Dolu.

"Když jsem vstoupil do obývací kuchyně, viděl jsem na zemi dětské tělíčko v krvi. Nevěděl jsem co mám dělat, tak jsem dveře zavřel a jel na policii do Poličky," vypověděl muž. Následně na místo přijel v doprovodu policistů.

Obhájce zpochybnil posudky

Podle obžaloby žena 2. září 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let. Tři děti zabila nožem. Čtvrté udusila.

Následně se pokusila spáchat sebevraždu. Zachránili ji policisté, které o tragédii informoval právě ženin druh.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová ve čtvrtek řekla, že obžalovaná děti zavraždila brutálním způsobem. "K samotné motivaci jednání obžalované se vyjádří svědci, kteří budou slyšeni v následném hlavním líčení," řekla bez bližších podrobností Faltusová.

Policie již dříve uvedla, že obžalovaná je podle znalců trestně odpovědná. Obhájce obžalované Bohumil Budínský však ve čtvrtek posudky zpochybnil a uvedl, že zřejmě bude požadovat zpracování revizního znaleckého posudku.

"Podle nás v posudcích úplně chybí, jak k některých závěrům znalci došli," řekl Budínský. Hlavní líčení je nařízené na pátek 20. dubna a několik dalších termínů až do 11. května.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy