Horní Jiřetín - Lidem z Greenpeace se ve čtvrtek podařilo alespoň na chvíli zastavit obří rypadlo, které v severozápadních Čechách doluje hnědé uhlí.
Podaří se jim ale zabránit v tom, aby těžební stroje za pár let nesrovnaly se zemí Horní Jiřetín a Černice, které brání rozšíření dolu ČSA?
Mostecká uhelná už našla místo, které by se mohlo stát novým domovem pro dva tisíce obyvatel obou obcí. Leží mezi Litvínovem, Lomem a Loučnou, tedy jen pár kilometrů na severovýchod od jejich současného domova.
Těžaři ovšem musejí napřed zdolat dvě hlavní překážky: Změnit usnesení vlády z roku 1991, které chrání severočeské obce před rozšiřováním povrchových dolů, a přesvědčit obyvatele, aby se odstěhovali.
Ačkoli současná vláda Mirka Topolánka deklarovala, že nedopustí prolomení hranic těžby z počátku 90. let, premiérova odborná skupina minulý týden uvedla, že se Česko bez uhlí za limity prakticky neobejde.
"Využití zásob domácích zdrojů, včetně těch za hranicemi územních ekologických limitů, je pro Česko nezbytné z bezpečnostních a ekonomických důvodů," uvedla premiérova komise, která posuzovala práci expertního týmu, který pod vedením předsedy Akademie věd Václava Pačese připravil pro vládu návrhy dalšího vývoje energetiky v zemi.
Tři čtvrtiny lidí (ne)souhlasí
Společnost Czech Coal, majitel Mostecké uhelné tvrdí, že většina lidí už nyní souhlasí s nabídkou na odškodnění a přestěhování do nového bydlení. Na rozšíření dolu ČSA včetně majetkového vypořádání má firma vyčleněno 22 miliard korun.
"Vlastníci nemovitostí ze 76 procent vyjádřili zájem s Mosteckou uhelnou společností dále jednat o přesídlení, pochopitelně s tím, že konkrétní podmínky mohou být dohodnuty až na základě znaleckého posudku," uvádí se v poslední výroční zprávě Czech Coal.
Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta ovšem údaj o pětasedmdesátiprocentní ochotě dál s těžaři jednat neodpovídá realitě. "Je to nesmyslné číslo," řekl deníku Aktuálně.cz.
Tvrdí, že tři čtvrtiny obyvatel pouze nevyhnali od svých domů lidi, které najala Mostecká uhelná, aby jim nabídla stěhování. "Sedmdesát pět procent chce tady naopak zůstat," říká Buřt. To podle něj potvrdily před dvěma lety komunální volby a teď na podzim i krajské volby.
V Horním Jiřetíně s převahou zvítězila Strana zelených, která trvá na zachování těžebních limitů, což jí v obci vyneslo 35 procent hlasů. V celokrajském měřítku ovšem zelení propadli.
Dvě možnosti odškodnění
Mostecká uhelná společnost nabídla lidem dvě možnosti odškodnění. Buď skupinovou výstavbu, kam by se mohli přestěhovat, anebo finanční vypořádání, takže by si lidé postavili nový dům sami.
Podle těžařů zatím zhruba 60 procent obyvatel dává přednost individuálnímu řešení před hromadnou výstavbou.
"Vycházíme ze zahraničních zkušeností, například jen v Rýnském hnědouhelném revíru bylo v posledních padesáti letech přesídleno přibližně padesát obcí, své bydliště změnilo kolem 30 tisíc obyvatel a další přesídlení se právě uskutečňují," uvedla společnost Czech Coal.
Nabídka platí ještě půl roku
Nabídka na odškodnění obyvatel Horního Jiřetína a Černic platí do konce 30. června 2009. Co bude dál?
"To se ještě uvidí. Je možné, že se naše nabídka nějakým způsobem upraví," řekla Aktuálně.cz mluvčí Czech Coal Liběna Novotná. Dodala, že její firma na prolomení těžební hranice z roku 1991 trvá.
"Po hnědém uhlí je zejména ze strany elektráren a tepláren tak velká poptávka, že bez zpřístupnění zásob za územními limity ji nebude možné uspokojit," vysvětluje. Teplárny tvrdí, že bez uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi zdraží v nejbližších letech teplo až trojnásobně.
"Není jiné východisko, než limity prolomit," prohlásil Tomáš Drálepa, ředitel Plzeňské teplárenské a místopředseda Teplárenského sdružení.