Hradec Králové - Na podzim loňského roku to vypadalo, že po 16 letech je spor o úsek dálnice z Prahy do Hradce Králové vyřešen.
Vláda doporučila směnit 10 hektarů stavební půdy potřebných pro dálnici za 253 hektarů půdy zemědělské. Přičemž hodnota pozemků, které stát statkářce Ludmile Havránkové nabízí je téměř o 50% nižší, než cena pozemků, které po ní žádá.
Po obměně krajské vlády a s vidinou změny na ministerstvu zemědělství se však vše vrací do bodu nula.
Proti dohodě, se kterou majitelka pozemků, statkářka Ludmila Havránková souhlasila, se nyní otevřeně postavilo nové vedení Královéhradeckého kraje. A to i přesto, že dohoda slibovala rychlé dostavení dálnice a tím vyřešení komplikované dopravní situace.
"Nyní je tato dohoda passé, musí se začít od začátku," říká krajský zastupitel a šéf dopravního výboru kraje Vlastimil Dlab (KSČM). "Ta původní dohoda byl nesmysl a nebezpečný precedent. Byl to předvolební tah bývalého hejtmana a ministra."
Komunista vyjednávačem
Ačkoliv již bylo dosaženo oboustranné dohody, kterou dokonce posvětila vláda, Královéhradecký kraj se nyní vydal proti tomuto konsensu.
"Ano, vláda sice doporučila směnu, ale ta vláda už není. Je tu nová, která se k tomu způsobu řešení určitě nebude hlásit," říká zastupitel Dlaba. "Byl to nesmysl, jen předvolební tah bývalého hejtmana a ministra zemědělství."
Zástupci kraje chtějí do dvou týdnů navštívit statkářku Havránkovou, přes jejíž pozemky má dálnice vést, a navrhnout jí zcela novou variantu.
Paradoxně má se statkářkou, jejíž rodinný statek komunisté v 50. letech zabavili a otce poslali do lágru v Jáchymově, jednat právě člen komunistické strany, zastupitel Dlaba.
"Musí se vyjednat zcela jiné podmínky," říká. "Když chce hospodařit, nabídneme jí pozemky, ale rozhodně to nemůže být 250 hektarů. Bude to méně - s tím, že zbytek bychom vyrovnali finančně."
Nechť si stát nechá svoji půdu
Statkářka Havránková však již dříve uvedla, že chce pouze pozemky, aby mohla její rodina dál hospodařit, a nikoliv peníze.
"Ať si pan Dlab říká, co chce, on není vláda," říká Havránková. "Nikdo ode mne nemůže po mém životě, po životě mých rodičů, kterým komunisté zabavili majetek - a otec strávil spoustu let v Jáchymově, čekat, že s komunistou Dlabou najdeme společnou řeč."
Rodina paní Havránkové je připravena i na situaci, že z dohody opravdu sejde. "Stát potřebuje moje pozemky, já ty jejich nechci, pokud budu mít své vlastní," říká statkářka. "Jestliže se nechtějí dohodnout, nechť si nechají svoji půdu, já si nechám svoji a budeme normálně žít. A ne že mě 20 let budou ostouzet a obviňovat, že brzdím dálnici."
Podle Havránkové byly z její strany splněny všechny požadavky, kterými stát směnu podmiňoval. Pozemkový fond jí však vyčítá, že dosud na katastru nepřevedla půdu, kterou měli ve vlastnictví ekologičtí aktivisté.
"Smlouvu se všemi vlastníky mám, vše je na katastru připravené," namítá paní Havránková. "Pouze jsem přerušila zápis do katastru z obav, aby mě nevyvlastnili. Jakmile mi ale stát předloží smlouvu o směně, řízení bude pokračovat a do týdne budou pozemky přepsány."
To potvrdila Aktuálně.cz i úřednice katastrálního úřadu v Hradci Králové. "Ano, proces je přerušen, nikoliv zrušen," říká Eva Nývltová. "Pokud bude obnoven, během týdne mohou být pozemky přepsány."
Strach z precedentu
O směně pozemků, kterou vláda na podzim doporučila, měl již v březnu rozhodnout Pozemkový fond. Ten však dosud o variantě nejednal.
"Vedení PF o tom bude hlasovat o prázdninách," říká mluvčí fondu Michal Bureš. "Zdrželo se to proto, že pozemkový úřad prováděl přejmenování a přečíslování parcel. Nyní už máme 90 % podkladů připraveno."
K hlasování by mělo dojít poté, co do čela prezidia usedne nový ministr zemědělství nominovaný ČSSD - Jakub Šebesta. Podle informací Aktuálně.cz s největší pravděpodobností bude fond hlasovat proti směně pozemků.
Na vahách je i zástupce Strany zelených v prezidiu fondu František Pelc. "Je sice potřeba odzátkovat tu stavbu dálnice, ale na druhou stranu mám strašný problém s tím, že je to příliš malá plocha za obrovskou plochu," řekl Aktuálně.cz. "Bojím se precedentů, abychom nebyli postaveni před to, že budeme běžně měnit 1 hektar za 100."