Dobešovy eurodotace inkasují firmy poslance ČSSD

Petr Holub
4. 1. 2012 6:00
Ve vzdělávacích projektech Ústeckého kraje se angažují významní politici ČSSD a ODS

Praha - Poslanec sněmovny za sociální demokracii Josef Tancoš patří k politikům, kteří nejlépe ví, za co se utrácejí miliony bruselských eurodotací, jež se rozdělují z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Jde právě o ten, který momentálně tvrdě kritizují bruselští úředníci a který v minulých dnech zatřásl postem ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných.

Bruselským auditorům krom jiného vadilo, jak tyto evropské peníze přiděluje jak samotné ministerstvo školství, tak Ústecký kraj, kde je poslanec Tancoš jedním z nejvlivnějších politiků.

Aktuálně.cz zjistilo, že k nejúspěšnějším firmám v přijímání dotací patří společnost Seductus, která donedávna právě poslanci Tancošovi patřila.

Ukázalo se však také, že dotace rozdělené v Ústeckém kraji mířily i do dalších firem, které patří i jiným představitelům krajské koalice uzavřené mezi ČSSD a ODS.

Podpora deficitů

Úředníci Ústeckého kraje rozdělují peníze na zlepšení výuky převážně soukromým firmám. Už zmíněný Seductus získal za poslední tři roky peníze na celkem pět projektů za 45 milionů.

Poslanec ČSSD Josef Tancoš.
Poslanec ČSSD Josef Tancoš. | Foto: psp.cz

Do června loňského roku patřila tato firma poslanci a mosteckému radnímu Tancošovi, který ji sice prodal novým majitelům, avšak zástavní právo na akcie mu dosud zůstalo. "Musel jsem se pojistit, dokud mi za akcie nezaplatí," vysvětluje poslanec Tancoš.

Ve třech z pěti úspěšných projektů nakupuje Seductus počítače pro informační systémy v základních školách, jednou připravuje osnovy pro přírodovědnou laboratoř a poslední projekt se nazývá nesrozumitelně "podpora vývoje deficitů dílčích funkcí".

Tancoš tvrdí, že o obsahu tohoto projektu nic neví, protože byl firmě přidělen až loni na podzim.

Současný jednatel společnosti Seductus Tomáš Kočí cituje z projektové žádosti, že "cílem je zlepšení vzdělávacích výsledků u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami". Nejde tedy o to, vzdělávací deficity podporovat, ale naopak je odstranit. "Věcný obsah a přínos našeho projektu plně vyváží nižší vypovídací hodnotu jeho názvu," míní Kočí.

Projekt za sedm milionů hájí i Ústecký kraj, protože partnerem je krajská Základní škola Zdeňka Matějčka.

Střet zájmů vylučuji

Na evropské dotace dosáhla také další Tancošova firma L+M Souš, které patří divizní fotbalový tým. Předloni začala pod jménem Tersum nabízet poradenské služby, které zájemcům zajistí přístup k evropským penězům.

L+M Souš kromě toho dodává mnemotechnické pomůcky pro Střední odbornou školu v Roudnici, která chce za evropské peníze propagovat v kraji technické obory.

Krajskou koalici v ústeckém kraji vytvořily ČSSD a ODS, prominentní sociální demokrat Tancoš ale nevidí v přidělování dotací od kraje žádný střet zájmů.

Sice je místopředsedou krajské stranické organizace, své aktivity prý ale omezuje jen na sněmovnu a mosteckou radnici. Krajské politiky si nevšímá.

Restauratér pomáhá lesníkům

Prostřednictvím subdodávek se dostane k evropským dotacím také firma CV-Relax chomutovského zastupitele Zdeňka Fojtíka (ODS).

CV-Relax provozuje rekreační zařízení na chomutovském Kamencovém jezeře, zároveň je subdodavatelem společnosti SC-Bronco, která za 25 milionů připravuje metodiku pro lesnické školy. DVD s výukovým programem jí dodá právě Fojtíkova restaurační firma.

Přitom není jisté, jestli zisk z evropského projektu skončí na účtu zastupitele Fojtíka, anebo jestli ho nebude inkasovat například nějaký výše postavený občanský demokrat.

SC-Bronco i CV-Relax mají totiž akcie na doručitele a jejich vlastnická struktura tedy není k dispozici. Sám Fojtík připouští pouze to, že je ředitelem CV-Relaxu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy