reklama
 
 

Českému školství hrozí, že přijde o miliardy z Bruselu

30. 12. 2011 7:15
Audit EU odhalil chyby v zadávání zakázek, TOP 09 vyzvala ministra Dobeše k rezignaci

Praha - Evropská unie zřejmě dočasně zastaví proplácení dotací pro ministerstvo školství. Audit Evropské komise totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek.

Audit odhalil pochybení při čerpání peněz z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z něj může Česká republika čerpat až 53 miliard korun.

Podle náměstka ministra pro evropské záležitosti Michala Zaorálka už úřad problém řeší. Ministerstvo školství je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky.

Ostře se ve čtvrtek do ministerstva školství obul už i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Považuji to za výsledek zcela nekvalifikovaného řízení, ba dokonce za výsledek naprostého nepochopení řízení nezbytných procesů čerpání ze strukturálních fondů," uvedl ve svém vyjádření pro tisk. "Jedná se o daň, kterou veřejnost platí za důvěru, kterou svěřilo subjektu s názvem Věci veřejné," dodal. 

Podle předběžné zprávy zjistil audit nedostatky v kontrolním systému a v několika projektech realizovaných jak kraji, tak ministerstvem. Kvůli možnému pozastavení dotací už ministr školství Josef Dobeš (VV) požádal o schůzku premiéra Petra Nečase (ODS).

"Po oficiálním obdržení české verze návrhu auditní zprávy od EK, což se předpokládá v lednu 2012, budou mít české orgány dvouměsíční lhůtu na předložení případných připomínek," sdělilo ve čtvrtek ministerstvo financí.

"Jedná se o závažný problém České republiky. Na jeho řešení je tedy nezbytná spolupráce s dalšími úřady - s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj," dodal Zaorálek.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík už ministra školství Dobeše vyzval, aby vyvodil ze situace osobní odpovědnost a odstoupil z funkce.

Ministerstvo školství nyní očekává pozastavení proplácení dotací do doby, než bude zjednána náprava. Podle Zaorálka vznikly nedostatky v letech 2008 a 2009. Špatně nastavenou kontrolu projektů má na svědomí minulé vedení.

"Na základě doporučení auditu Evropské komise budou neprodleně přijata opatření ke zvýšení kontrolních mechanismů. Chci ubezpečit veřejnost, že se v žádném případě nejedná o zastavení programu jako takového," uvedl Zaorálek.

Podle pravidel EU musí každý operační program do konce roku 2011 certifikovat 15 procent prostředků, které má v tomto období v Bruselu k dispozici. Certifikací se rozumí ověření výdajů jednotlivých programů.

Školství čerpá dotace nejpomaleji

Program Výzkum a vývoj pro inovace měl na začátku prosince certifikováno 1,3 procenta celkových peněz, u programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost to bylo 5,5 procenta.

Ministerstvo školství patří k institucím, které čerpají evropské dotace v Česku nejpomaleji. Na pozici vrchního ředitele sekce řízení operačních programů EU se za Dobešova působení vystřídalo už pět manažerů.

Poslední, Robert Plaga, skončil k 28. prosinci, ve funkci byl jen několik dní. Svůj odchod vysvětlil tím, že jeho představy o odborném vedení agendy se neshodují s představami ministerstva.

Do roku 2013 může Česko získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem zhruba 53 miliard korun. Dalších asi 59 miliard je v programu Výzkum a vývoj pro inovace, určeny jsou na vědecké projekty.

autor: ČTK | 30. 12. 2011 7:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama