Brusel prvně kritizoval za dotace. A na adresu Česka

Petr Holub
14. 11. 2011 16:20
Kromě České republiky Evropská komise pokárala ještě Itálii a Španělsko
Logo eura. Ilustrační snímek.
Logo eura. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Brusel zasáhne proti Čechům, protože špatně hospodaří s eurodotacemi. Nejhůře rozdělují evropské dotace Itálie, Španělsko a právě Česko.

"Na tyto země připadají dvě třetiny všech chyb při čerpání," upozornil komisař Algirdas Šemeta, který je odpovědný za daňovou oblast a za boj s korupcí.

Bruselský týdeník European Voice upozornil, že Evropská komise poprvé v historii veřejně kritizovala konkrétní země za chyby při čerpání. Dosud se omezovala na neadresné výzvy.

"Je velice pravděpodobné, že teď komise vůči Čechům velice přitvrdí a že bude důsledná," potvrdil vážnost situace významný bruselský úředník, se kterým Aktuálně.cz případ konzultovalo. 

Audit se zlobí

Evropská komise porušila historická pravidla pod tlakem Evropského účetního dvora a Evropského parlamentu. Účetní dvůr totiž zjistil, že celkem 49 procent projektů financovaných ze strukturálních fondů obsahuje chyby a že 7,7 procenta dotací bylo vyplaceno „nevhodně".

Tři země, které se dočkaly veřejné kritiky, mají výsledky dvakrát až třikrát horší, než je evropský průměr. Nevhodně utracené peníze Brusel členským státům neproplácí. Ty mohou uhradit výpadek konkrétním příjemcům z národních zdrojů. Evropský účetní dvůr však sleduje, do jaké míry dokážou jednotlivé státy vymáhat od příjemců peníze, které byly nevhodně utraceny.

 

Zpráva bruselských auditorů ukazuje, že nejhůře tyto peníze vymáhají Maďarsko, Česko a Slovinsko.

"Dostanou zpátky nejvýš 20 procent," stojí ve zprávě účetního dvora. V praxi to znamená, že Evropská komise například neproplatí spornou stavbu dálnice D8 přes České středohoří nebo předražený nákup zdravotnických přístrojů v nemocnicích Ústeckého kraje. Ministerstvo financí ale nepožaduje po Ředitelství silnic a dálnic, resp. ústeckém krajském úřadu, aby nevhodně utracené peníze vrátily.

Nevhodně a pomalu

Evropskou komisi vyzvali k akci také bruselští poslanci. Ti zároveň pozvali ministry financí Česka, Itálie a Španělska, aby před kontrolním výborem vysvětlili, proč mají při čerpání evropských dotací tolik chyb.

 

"Podnikly členské státy nějaké kroky, aby poměry při čerpání zlepšily? Očividně se nic neděje," upozornil na neudržitelný stav v rozhovoru pro European Voice švédský pravicový poslanec Christofer Fjellner. Poslanci kritizovali Evropskou komisi, která podle nich proti nešvarům při čerpání nezasahuje.

Komisař Šemeta proto slíbil: "Komise zvýší tlak na ty, kdo jsou v jednotlivých státech odpovědní za kontrolu čerpání."

V Česku za kontrolu odpovídají ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj. „Dosud jsme žádný dotaz či požadavek ze strany Kontrolního výboru Evropského parlamentu ve věci údajné zvýšené chybovosti při čerpání prostředků z rozpočtu Evropské unie neobdrželi," odpovídá zdrženlivě mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Experti ministerstva podle něho ovšem analýzy Evropského účetního dvora studují a přijímají průběžně opatření, aby Česká republika předešla budoucím chybám.

Pro Čechy jsou zprávy o přísných kontrolách, které hrozí při čerpání dotací, další Jobovou zvěstí. Poslední přišla v říjnu od europoslance Jana Březiny, který upozornil, že v rozpočtovém období 2007-2013 se s čerpáním eurodotací nejvíc opožďují Itálie a Česko.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy