Do Portálu občana se přihlásilo jen půl procenta lidí. Je neúplný a složitý, říká NKÚ

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2020 10:09
Stát vynaložil na přístup k elektronickým službám veřejné správy přibližně 300 milionů korun, využívá ho ale jen minimum lidí. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad při kontrole peněz, které ministerstvo vnitra vynaložilo v letech 2012 až 2019. Elektronickou identifikaci si nechalo u občanských průkazů aktivovat 13 procent uživatelů, do Portálu občana se přihlásilo půl procenta lidí.
Nabídka služeb Portálu občana je omezená a velká část služeb vyžaduje zřízení datové schránky.
Nabídka služeb Portálu občana je omezená a velká část služeb vyžaduje zřízení datové schránky. | Foto: Jakub Zelenka

"Bohužel se ukázalo, že i přes to, že má ČR vybudovanou infrastrukturu eGovernmentu a investovala do ní nemalé prostředky, služby pro občany se nezlepšily. Například letošní situace kolem koronavirové krize přitom ukázala, jak důležité je, aby státní správa byla schopna poskytovat služby občanům na dálku," uvedl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Elektronickou identifikaci a Portál občana spustilo ministerstvo vnitra v roce 2018 a jejich smyslem je umožnit občanům snazší přístup k digitálním službám orgánů veřejné správy. Zároveň mají přispět i k větší transparentnosti a flexibilitě veřejné správy.

Náklady na vybudování elektronické identifikace dosáhly téměř 160 milionů korun. Spolu s jejím spuštěním se začaly vydávat i elektronické občanské průkazy, které mohou lidé využít pro elektronickou identifikaci při kontaktu s úřady.

Do konce loňského roku vydalo ministerstvo přes 1,75 milionu těchto průkazů. Certifikát pro elektronickou identifikaci si ale nechalo aktivovat jen 13 procent uživatelů. Náklady na vydané občanské průkazy vzrostly o více než 52 milionů korun.

Úřad: Elektronizace je pomalá, nabídka omezená

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu elektronizace služeb postupovala do konce loňského roku 2019 pomalu, občané neměli o službách dostatek informací a nabídka služeb byla omezená. Česko tak nadále zaostává za ostatními zeměmi Evropské unie.

Pro kontakt s úřady mohou lidé využít Portál občana. Ministerstvo ho vytvořilo s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie a uzavřelo s ním od roku 2017 smlouvy za 87 milionů korun. Agentura následně zadala většinu prací na Portálu občana externímu dodavateli a využila k tomu rámcovou smlouvu z roku 2015. O využití Portálu občana byl malý zájem, do konce loňského roku se do něj přihlásilo půl procenta dospělých občanů Česka. Nabídka služeb Portálu občana je omezená a velká část služeb vyžaduje zřízení datové schránky.

Vnitro prezentovalo dostupnost 100 elektronických služeb, ve skutečnosti bylo na portálu jen 29 služeb státní správy využitelných občany. Vnitro započítalo i ty služby, na které portál jen přesměrovává, například Daňový portál nebo Českou správu sociálního zabezpečení. Při tvorbě Portálu občana si ministerstvo nezpracovalo analýzu, o jaké služby mají občané největší zájem.

Ministerstvo vnitra sdělilo, že první propagaci služeb eGovernmentu zahájilo v červnu 2018 při spuštění Portálu občana. Různé formy propagace pokračovaly i loni a letos. "Aktuálně připravujeme spuštění velké propagace on-line služeb eGovernmentu, která bude probíhat od září do konce příštího roku," uvedl Adam Rözler z tiskového odboru ministerstva.

Klíčovou roli na Portálu občana plní jediná elektronická identita uživatele, díky které je podle ministerstva počet dostupných služeb výrazně vyšší než zmiňovaných 29. Zásadní složkou je bezpečnost uživatelů, jejich dat a bezpečnost celého procesu on-line komunikace se státem. Některé služby vyžadovaly úpravy závislé na přijetí zákona o právu na digitální služby či strategii Digitální Česko. "Nyní se pracuje na jejich dalším rozvoji," dodal Rözler.

Ministerstvo také vědělo o slabém povědomí lidí o službách eGovernmentu, přesto do konce kontroly nezahájilo osvětovou kampaň, uvedl úřad. Komplikací pro rozšíření služeb Portálu občana bylo i to, že úřady neměly povinnost se k této službě připojit a vnitro nemělo ze zákona nástroje, jak je ke spolupráci přimět.

Ke zlepšení situace má přispět zákon o právu na digitální služby účinný od letošního února, zavádí právo občanů na využívání digitálních služeb a orgánům veřejné moci ukládá povinnost tyto služby poskytovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Harden nastřílel 45 bodů, ale Houston v NBA podlehl Indianě

Basketbalisté Los Angeles Clippers zdolali Denver 124:111 a do vyřazovacích bojů NBA půjdou jako druhý nasazený tým Západní konference. K vítězství je dovedli 27 body včetně čtyř trojek Paul George a Kawhi Leonard, který dal o bod méně. Nejlepším střelcem středečních zápasů se stal James Harden, který konto Indiany zatížil 45 body, Houston však prohrál 104:108.

Clippers v poločase prohrávali o osm bodů, druhou polovinu utkání ale ovládli 74:53. Uspět dokázali i bez tří hráčů základní rotace, z různých důvodů totiž nenastoupili Montrezl Harrell, Patrick Beverley a Landry Shamet. Kromě George a Leonarda se vyznamenal Lou Williams, jenž k výhře přispěl 23 body.

Nuggets nestačilo 25 bodů Jeramiho Granta ani 17 bodů a 13 asistencí Nikoly Jokiče. Srbský basketbalista se podruhé v kariéře - stejně jako loni - dostal přes metu 500 finálních přihrávek v jedné sezoně, což před ním z pivotů dokázal pouze Wilt Chamberlain.

Výsledky NBA:

Denver - LA Clippers 111:124, Houston - Indiana 104:108, Oklahoma City - Miami 116:115, Philadelphia - Toronto 121:125.

Další zprávy