Online "finančák" odstartuje za rok a půl. Inspirací je Estonsko, říká Schillerová

ČTK ČTK
21. 6. 2019 11:42
Ministerstvo financí plánuje spustit první verzi portálu MOJE daně, přes který by bylo možné vyřizovat online daňové záležitosti s finančním úřadem, v prosinci 2020. Portál nabídne například kompletní přehled o daňových povinnostech jednotlivého poplatníka, možnost nastavení notifikací nebo automatické vyplňování daňových formulářů a jejich kontrolu. Na dnešním setkání s novináři to uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Němeček/Economia

Vytvoření portálu je v novele daňového řádu, který je v současnosti v připomínkovém řízení. Účinnost zákona odhaduje MF na podzim roku 2020, tedy půl roku po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Letos v létě by se normě měla věnovat vláda.

"Inspirovali jsme se v zahraničí, chceme se přiblížit Estonsku. Chceme, aby to bylo co nejjednodušší a uživatelsky přívětivé. Sledujeme zejména klientský přístup," uvedla ministryně.

Systém by měl být podobný internetovému bankovnictví a přihlásit by se k němu mohli lidé například přes e-občanku, přihlašovací údaje do systému datových schránek nebo údaje přidělené finančním úřadem. "Jednáme také o tom, že by se k přihlášení do portálu využilo internetové bankovnictví většiny bank v zemi," uvedla Schillerová. K přihlášení do portálu by se ale využily jen přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, aby byla ověřena identita daného člověka. "Přímo s bankovnictvím to propojené nebude," dodal ředitel sekce metodiky a daní ministerstva financí Jiří Fojtík.

Portál MOJE daně bude zároveň propojen s Portálem občana, který již funguje. Zároveň plánuje MF vytvořit i mobilní aplikace nebo i speciální aplikace pro tělesně postižené. "Zároveň vznikne i rozhraní, které bude možné implementovat do účetních programů," uvedla ministryně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy