Do komunálních voleb na podzim půjde nové Moravské zemské hnutí

ČTK ČTK
28. 4. 2018 13:52
Ambicí hnutí je časem změnit územněsprávní členění republiky, tedy sloučit dnešních 14 krajů do čtyř celků s vlastní samosprávou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Do podzimních komunálních a senátních voleb půjde nově vzniklé Moravské zemské hnutí, které se odštěpilo od strany Moravané kvůli její spolupráci s SPD Tomia Okamury. V sobotu mělo nové hnutí v Brně svůj první sněm, do jeho čela byl zvolen učitel Ondřej Hýsek.

Ambicí hnutí je časem změnit územněsprávní členění republiky, tedy sloučit dnešních 14 krajů do čtyř celků s vlastní samosprávou. Tím by byly Čechy, Morava, Slezsko a metropolitní země Praha. Územní členění by se tak přiblížilo podobě před únorem 1948.

Podle Hýska je nutné posílit roli regionů. Ty sice mají obrovské krajské úřady, ale když se řeší například brněnské železniční nádraží, má referendum nebo názor Brna jen poradní hlas. "Místní samosprávy nejsou vybaveny kompetencemi a financemi, aby mohly na Moravě něco dělat. Neodpovídá to evropskému trendu subsidiarity, mělo by se v místě rozhodovat a měly by tam být na to i peníze," řekl ČTK Hýsek, který byl v minulosti i předsedou politické strany Moravané. Poté, co se změnilo vedení strany a ta si našla cestu k SPD, Hýsek a někteří další odešli a založili si nové hnutí, které má dnes kolem 50 členů, ale další se prý hlásí. Příkladem je známý znojemský historik a politik Jiří Kacetl.

Hnutí vzniklo v dubnu a dnešní sněm byl volební. Podle Hýska hnutí půjde už do komunálních voleb a postaví kandidáty do Senátu v Brně, Třebíči a Olomouci. Hýsek v komunálních volbách preferuje koalice. Zdůrazňuje, že Moravské zemské hnutí je proevropské.

"Zemská samospráva je západní hodnota, funguje v německých spolkových zemích, ve Švýcarsku," uvedl Hýsek zahraniční vzory. Podle něj si lidé na Moravě uvědomují svou zemskou příslušnost. "Chtěli bychom obnovit i politickou linii, ta je oslabená. Lidé by si měli uvědomit, že pražské politické strany nebudou hájit jejich zájmy," uvedl Hýsek.

Podle nového místopředsedy hnutí Pavla Trčaly je jedním z cílů hnutí také snaha, aby se Moravě neříkalo Čechy, což se prý často děje v médiích, které formují zejména mládež.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy