Do nejzelenějšího hypermarketu pojedou kouřící kamiony

Pavel Baroch
27. 1. 2011 21:30
Tesco v únoru otevírá v Jaroměři obchod s nulovou uhlíkovou stopou
Foto: Tesco

Jaroměř - Nikoli nevzhledná betonová kostka, ale nevysoká dřevěná novostavba. Nikoli dlouhé dráty do uhelné elektrárny, ale vlastní energetický zdroj na řepkový olej a solární kolektory na střeše.

Obchodní řetězec Tesco má nové lákadlo: první ekologicky šetrný hypermarket s nulovou uhlíkovou stopou v kontinentální Evropě. Brzy ho otevře ve východočeské Jaroměři.

Jenže k zelené dokonalosti chybí samoobsluze ještě jeden podstatný krok - jiná nabídka zboží a jiná doprava.

Tesco bude v novém hypermarketu nabízet stejné potraviny a průmyslový tovar jako v kterémkoli jiném svém obchodě, takže třeba ovoce nebo zelenina pocestují do Jaroměře přes půl zeměkoule. V hypermarketu nebude ani větší podíl bio-potravin nebo fair trade produktů. Do východních Čech se navíc dostane tou nejméně ekologickou cestou - v kamionech.

"Kamionová doprava zůstává, protože není alternativa," řekl Vesselin Barliev, který Tescu odpovídá za ekologické projekty.

Je libo česnek z Číny? Jablka z Afriky?

Podle Vojtěcha Koteckého z ekologického Hnutí Duha je obecně u hypermarketů největším ekologickým problémem právě doprava. Banány se vozí třeba z jižní Ameriky, česnek z Číny, jablka z Afriky.

"Hypermarket může zavést mnoho užitečných ekologických opatření, ale doprava je problém," řekl Aktuálně.cz Kotecký. Obchod ovšem nestojí na okraji města, ale uprostřed, takže mnozí zákazníci by měli přijít pěšky. I tak bude před hypermarketem parkoviště pro 191 aut.

Foto: Ludvík Hradilek

Nula skleníkových emisí

Nulová uhlíková stopa znamená, že provozem obchodu - svícením, topením či chlazením - nevzniká žádný skleníkový oxid uhličitý. Respektive: firma kromě úsporných technologií zavede i další opatření, která emise stáhnou na nulu.

Také proto je nový hypermarket ze dřeva. Stromy, které posloužily ke stavbě, před tím fotosyntézou oxid uhličitý pohlcovaly.

V energeticky soběstačné stavbě jsou dvě kogenerační jednotky, které budou vyrábět elektřinu i teplo. "Jako palivo je v nich využit čistý řepkový olej," řekl Miroslav Friml, ředitel stavebního oddělení Tesco. Na střechách budou navíc solární kolektory.

Dešťová voda pro mytí podlah i splachování

Aby se ušetřila energie na osvětlení, budou na střeše světlíky pro přirozené osvětlení prodejní plochy. Samozřejmostí bude i třídění odpadů a jejich odvoz k recyklaci.

Dešťová voda se bude zachytávat v nádrži, a pak se použije na splachování WC, mytí podlah nebo zalévání zeleně. Spolu se společností ČEZ chystá Tesco před hypermarketem v Jaroměři dobíjecí stanici pro elektromobily.

Tesco uvedlo, že náklady na ekologický supermarket byly bezmála o třetinu vyšší, než u tradičního obchodu. "Návratnost investic očekáváme v horizontu čtrnácti let," řekl Miroslav Friml.

Foto: Archiv

Méně a ještě méně emisí

Snižování škodlivých emisí a omezování dopadu na životní prostředí je podle Frimla prioritou společnosti Tesco po celém světě.

"Úsporami energií a využíváním obnovitelných zdrojů chceme do roku 2020 snížit naši uhlíkovou stopu na polovinu oproti roku 2006, a do roku 2050 se chceme stát celosvětově společností s nulovou uhlíkovou stopou," řekl Friml, podle něhož se úsporné technologie postupně zavádějí v nových i starších obchodech.

Ozeleňování je současným trendem mnoha firem. Například IKEA by chtěla, aby všechny její obchody, sklady nebo kanceláře byly zásobeny elektřinou a teplem výhradně z obnovitelných zdrojů energie.

Mobilní operátor Vodafone počátkem roku oznámila, že energií z obnovitelných zdrojů pokrývá už 70  procent spotřeby své sítě. "Jsme prvním operátorem v České republice, který přišel s konceptem zelené sítě, jenž je ojedinělý i ve světovém měřítku," řekl manažer společnosti Přemysl Filip.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy