Praha - Ministři dnes na jednání vlády uzavřeli téma nedávné schůzky ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Shodli se, že členové kabinetu budou podobné závažné otázky zahraniční politiky předem konzultovat s šéfem diplomacie, nikoliv ho pouze informovat.
Diplomatická jednání navazující na Hermanovu schůzku budou ale pokračovat. Náměstek ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ve čtvrtek projedná s čínskou velvyslankyní kroky čínských ministrů, kteří zrušili plánované schůzky s šéfem resortu zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).
Na záznamu už nezáleží
Před dnešním jednáním kabinetu se zdálo, že ministři budou řešit hlavně okolnosti debaty vlády, která se odehrála před dvěma lety. Herman tvrdil, že při diskusi tehdy trval na tom, že mu svědomí nedovolí se s dalajlamou nesejít. Podle Zaorálka však zároveň slíbil, že schůzky nebudou mít oficiální formu.
Po dnešním zasedání vlády nicméně už nepovažovali záznamy za podstatné. Herman řekl, že si není ani jist, jestli byl záznam vůbec pořizován. Shodli se na postupu do budoucna.
Zaorálek si stěžoval, že ho Herman o své plánované schůzce s tibetským duchovním informoval jen několik hodin předem a dal mu tak jen minimální možnost reagovat. Po vládních kolezích proto chtěl, aby slíbili, že budou dodržovat strategická usnesení týkající se zahraniční politiky.
Strategické partnerství s Čínou
Česko uzavřelo dohodu o strategické spolupráci s Čínou letos v březnu a ministři podle něj dnes potvrdili, že se k partnerství hlásí. Herman uvedl, že od nynějška se budou zásadní otázky zahraniční politiky s šéfem diplomacie konzultovat, ne jen oznamovat. Zaorálek řekl, že si neumí představit, že by byl v budoucnu podobně překvapován. Nyní považuje záležitost za uzavřenou.
"Nechci to eskalovat, chci věřit, že pokud by se něco podobného mělo opakovat, že si včas řekneme, co se dá dělat," řekl Zaorálek.
Čína zrušila jednání s Jurečkou
Diplomacii bude však Čína dál zaměstnávat. Jurečka v úterý informoval, že neodletí na plánovanou cestu do Číny, protože tamní ministři zrušili schůzky, které s ním měli naplánované. Zaorálek uvedl, že ho takové chování znepokojuje. Trvá na tom, že Čína by měla plnit své závazky směrem k Česku, ke kterým se přihlásila v dohodě o strategickém partnerství. Probírat to bude jeho náměstek Martin Tlapa při čtvrteční schůzce s čínskou velvyslankyní.
Právě zemědělství může být podle Zaorálka oblastí, ve které by mohla Čína pomoci k vyrovnání bilance vývozu a dovozu obou zemí. V současnosti jasně převažuje dovoz do ČR, vývoz z Česka do Číny je oproti němu zhruba desetinový.
Vztahy s Čínou se snaží rozvíjet kromě vlády také prezident Miloš Zeman. Ten dnes při návštěvě v Ostravě řekl, že část Prahy se halí do tibetských vlajek, ale na Ostravsku je třeba kapitálový vstup Číňanů. To je podle mého důležitější než tibetské vlajky, uvedl Zeman.
Po schůzce Hermana s dalajlamou vydali v říjnu prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor prohlášení o vztazích s Čínou, ve kterém se od jeho postupu distancovali. Kritici prohlášení tvrdí, že je projevem vazalství Česka. Čína vzala prohlášení podle mluvčího tamního ministerstva zahraničí na vědomí, ocenila z něho plynoucí závazky. Dodala, že čeká, že země dodrží své sliby.
Zaorálek o víkendu řekl, že prohlášení bylo nutné. Jurečka, který se Hermana zastával, uvedl, že za zrušením jeho schůzek jsou podle čínské strany "důvody, které obě strany zcela jistě chápou".
Osobní obohacení, ne chyba
Herman novinářům řekl, že o jeho schůzce s dalajlámou se vedla zevrubná diskuse. "Vyhodnotili jsme situaci tak, že by bylo dobré konzultovat věci s větším předstihem. Zásadní otázky zahraniční politiky je třeba s ministrem zahraniční konzultovat, před dvěma lety jsme se dohodli na oznamování," uvedl ministr.
Svoji schůzku s dalajlámou nepovažuje Herman zpětně za chybu. Naopak dění v posledních dnech, které na ni navázalo, pokládá za osobní obohacení. Před novináři v té souvislosti poznamenal, že život je rozsochatější.
"Jsem velmi rád, že debata proběhla a že si to vláda vyjasnila. Mohlo to mít charakter psychoterapeutické besídky," komentoval jednání vlády nad tématem ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Posteskl si, že dění neprospívá zájmům českého hospodářství ani zahraniční politice. Věří, že dnešní debata povede k tomu, že se podobná situace nebude opakovat.
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) byla debata velmi živá. Ministři se podle něj shodli na tom, že by se neměli překvapovat a měli by hledat taková řešení, která zahrnou i morální dilemata ministrů, a na druhou stranu nebudou klást bomby pod dohodnutá usnesení.
Vláda záznamy nezveřejné
Úřad vlády uvedl, že nebude zveřejňovat zvukové záznamy z jednání kabinetu, protože podle jednacího řádu vlády i podle ústavy jsou schůze neveřejné. Záznam měl vyjasnit spor Zaorálka a Hermana kvůli schůzce s dalajlamou.
Zaorálek po úterní schůzce ústavních činitelů na Pražském hradě oznámil, že na dnešní schůzi vlády bude chtít, aby byly zveřejněny stenozáznamy z vládního jednání, na kterém se podle něj ministři před dvěma lety domluvili, že se oficiálně nesejdou s dalajlamou. Už v minulých dnech řekl, že toto ujednání Herman porušil, když se s dalajlamou setkal na půdě ministerstva kultury. Herman popírá, že by něco takového slíbil. Před jednáním vlády dnes uvedl, že Zaorálkův návrh vítá. Pro zveřejnění záznamu se vyslovili také další ministři.
Podle mluvčího vlády Martina Ayrera ale zvukové záznamy z jednání kabinetu slouží pouze jako interní pracovní pomůcka a informace na nich zachycené nejsou projevem působnosti vlády. "Jedná se o diskuse členů vlády nad projednávanými body programu schůze vlády, na jejichž základě se teprve vytváří budoucí rozhodnutí vlády," uvedl.
K informování o činnosti, jednání a rozhodnutí vlády slouží usnesení vlády a písemné záznamy z jednání dostupné na webu vládního úřadu, uvedl Ayrer. "Členové vlády informují veřejnost o výsledcích jednání také prostřednictvím médií, a to formou pravidelných tiskových konferencí, tiskových zpráv a dalších forem komunikace," doplnil.
Připomněl, že zvukový záznam se nepořizuje z jednání označených za uzavřená nebo z projednávání utajovaných informací. "V tomto modu, ve kterém není pořizován žádný zvukový záznam, se často projednávají rovněž témata strategicko-bezpečnostního charakteru," dodal Ayrer.
Zaorálek ovšem o zveřejnění obsahu dál stojí, aby se vyjasnilo, "co se dohodlo k dialogu s Čínou a co nebylo dodrženo". "Sdělení úřadu vlády, že nebude zveřejňovat zvukové záznamy z jednání vlády k Číně, mě neuspokojuje," uvedl.