Ministerstvo zahraničí bude o Jurečkovi jednat s velvyslankyní Číny. Zaorálek je znepokojen

Domácí Domácí
Aktualizováno 2. 11. 2016 13:20
Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa bude ve čtvrtek jednat s čínskou velvyslankyní o zrušené cestě ministra zemědělství Mariána Jurečky do Číny. Novinářům to řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek s tím, že jej tato zpráva "nepříjemně překvapila". "To, že ministr Jurečka neodjede do Číny, vnímám dost se znepokojením," prohlásil Zaorálek.
Marian Jurečka
Marian Jurečka | Foto: Jakub Plíhal

Praha – O zrušené cestě ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) do Číny bude ve čtvrtek jednat s čínskou velvyslankyní náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Novinářům to ve středu řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). "To, že ministr Jurečka neodjede do Číny, vnímám dost se znepokojením," řekl Zaorálek s tím, že jej tato zpráva "nepříjemně překvapila".

"Zítra se sejde náměstek Tlapa s čínskou velvyslankyní a téma je poměrně jasné. Dohodli jsme se, že Čína pomůže vyrovnat schodek, který existuje mezi exportem a importem," zdůraznil ministr. "Právě zemědělské výrobky měly pomoci, protože tady byla možnost vývozu a možnost povýšit export," vysvětlil.

"Shodou náhod jsem zaregistroval, že zrovna dnes německý ministr hospodářství řeší v Pekingu úplně stejnou otázku, a dokonce použil výrok, že export není jednosměrná ulice," doplnil. "Předpokládám, že Čína bude plnit to, s čím se nám zavázala pomoci," zdůraznil.

Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí pro Aktuálně.cz vysvětlila, že čtvrteční Tlapova schůzka s čínskou diplomatkou byla předem plánovaná. "Tématem z české strany bude také plnění projektů strategického partnerství, iniciativy spojené s podporou českého vývozu na čínský trh, příprava cest ministrů a premiérů, které se uskuteční během setkání zemí střední a východní Evropy a Číny v Rize," doplnila.

Čína v říjnu protestovala proti tomu, že se někteří ministři včetně lidovce Daniela Hermana setkali s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, kterého Peking považuje za separatistu. Jurečka patřil k těm ministrům, kteří se za svého stranického kolegu postavili.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy