Za přirovnání dalajlámy k Henleinovi bych si dal facku, kaje se Zaorálek

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
2. 11. 2016 13:18
Za příměr schůzky ministra kultury Daniela Hermana k setkání s fašistou Konrádem Henleinem se ministr zahraničí již několikrát omluvil, a ve středu dokonce řekl, že by si za výrok dal facku. V otázce schůzky Hermana s dalajlámou ale šéf diplomacie dál trvá na tom, že šlo o porušení strategické vládní úmluvy. Na středečním jednání ministrů chce nechat přehrát záznam z dva roky staré schůzky, na které se podle něj všichni členové kabinetu zavázali respektovat oficiální česko-čínskou politiku.
Konrád Henlein
Konrád Henlein | Foto: Wikipedia Commons

Praha – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se znovu omluvil za to, že přirovnal schůzku ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou k setkání se šéfem fašistické Sudetoněmecké strany Konrádem Henleinem. Zaorálek obrat použil při vysvětlování, proč čtyři nejvyšší čeští ústavní činitelé poslali Číně diplomatickou nótu, ve které asijský velkostát ujišťují o trvajícímu směru české zahraniční politiky ve vztahu s Čínou.

Na úterní schůzce s novináři Zaorálek řekl, že setkání s dalajlámou je pro Čínu, "jako kdyby se někdo setkával s Konrádem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda".

Už večer na svém twitterovém účtu napsal, že takový příměr byl za hranou. O den později se pak kál ještě výrazněji. "Vždycky jsem odsuzoval to, když někdo používal příměry z druhé světové války, a mně se to povedlo. Nejradši bych si za to dal facku. Teď se do mě skutečně můžete pustit, protože to byla chyba a já se za ni stydím a omlouvám se za ni."

V otázce schůzky Hermana s dalajlámou ale šéf diplomacie dál trvá na tom, že šlo o porušení strategické vládní úmluvy. Na středečním jednání ministrů chce nechat přehrát záznam z dva roky staré schůzky, na které se podle něj všichni členové kabinetu zavázali respektovat oficiální česko-čínskou politiku respektující jednotnost kontinentální Číny. Herman tvrdí, že se k ničemu takovému nezavázal.

 

Právě se děje

Další zprávy