Za přirovnání dalajlámy k Henleinovi bych si dal facku, kaje se Zaorálek

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
2. 11. 2016 13:18
Za příměr schůzky ministra kultury Daniela Hermana k setkání s fašistou Konrádem Henleinem se ministr zahraničí již několikrát omluvil, a ve středu dokonce řekl, že by si za výrok dal facku. V otázce schůzky Hermana s dalajlámou ale šéf diplomacie dál trvá na tom, že šlo o porušení strategické vládní úmluvy. Na středečním jednání ministrů chce nechat přehrát záznam z dva roky staré schůzky, na které se podle něj všichni členové kabinetu zavázali respektovat oficiální česko-čínskou politiku.
Konrád Henlein
Konrád Henlein | Foto: Wikipedia Commons

Praha – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se znovu omluvil za to, že přirovnal schůzku ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou k setkání se šéfem fašistické Sudetoněmecké strany Konrádem Henleinem. Zaorálek obrat použil při vysvětlování, proč čtyři nejvyšší čeští ústavní činitelé poslali Číně diplomatickou nótu, ve které asijský velkostát ujišťují o trvajícímu směru české zahraniční politiky ve vztahu s Čínou.

Na úterní schůzce s novináři Zaorálek řekl, že setkání s dalajlámou je pro Čínu, "jako kdyby se někdo setkával s Konrádem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda".

Už večer na svém twitterovém účtu napsal, že takový příměr byl za hranou. O den později se pak kál ještě výrazněji. "Vždycky jsem odsuzoval to, když někdo používal příměry z druhé světové války, a mně se to povedlo. Nejradši bych si za to dal facku. Teď se do mě skutečně můžete pustit, protože to byla chyba a já se za ni stydím a omlouvám se za ni."

V otázce schůzky Hermana s dalajlámou ale šéf diplomacie dál trvá na tom, že šlo o porušení strategické vládní úmluvy. Na středečním jednání ministrů chce nechat přehrát záznam z dva roky staré schůzky, na které se podle něj všichni členové kabinetu zavázali respektovat oficiální česko-čínskou politiku respektující jednotnost kontinentální Číny. Herman tvrdí, že se k ničemu takovému nezavázal.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy