Za přirovnání dalajlámy k Henleinovi bych si dal facku, kaje se Zaorálek

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
2. 11. 2016 13:18
Za příměr schůzky ministra kultury Daniela Hermana k setkání s fašistou Konrádem Henleinem se ministr zahraničí již několikrát omluvil, a ve středu dokonce řekl, že by si za výrok dal facku. V otázce schůzky Hermana s dalajlámou ale šéf diplomacie dál trvá na tom, že šlo o porušení strategické vládní úmluvy. Na středečním jednání ministrů chce nechat přehrát záznam z dva roky staré schůzky, na které se podle něj všichni členové kabinetu zavázali respektovat oficiální česko-čínskou politiku.
Konrád Henlein
Konrád Henlein | Foto: Wikipedia Commons

Praha – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se znovu omluvil za to, že přirovnal schůzku ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou k setkání se šéfem fašistické Sudetoněmecké strany Konrádem Henleinem. Zaorálek obrat použil při vysvětlování, proč čtyři nejvyšší čeští ústavní činitelé poslali Číně diplomatickou nótu, ve které asijský velkostát ujišťují o trvajícímu směru české zahraniční politiky ve vztahu s Čínou.

Na úterní schůzce s novináři Zaorálek řekl, že setkání s dalajlámou je pro Čínu, "jako kdyby se někdo setkával s Konrádem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda".

Už večer na svém twitterovém účtu napsal, že takový příměr byl za hranou. O den později se pak kál ještě výrazněji. "Vždycky jsem odsuzoval to, když někdo používal příměry z druhé světové války, a mně se to povedlo. Nejradši bych si za to dal facku. Teď se do mě skutečně můžete pustit, protože to byla chyba a já se za ni stydím a omlouvám se za ni."

V otázce schůzky Hermana s dalajlámou ale šéf diplomacie dál trvá na tom, že šlo o porušení strategické vládní úmluvy. Na středečním jednání ministrů chce nechat přehrát záznam z dva roky staré schůzky, na které se podle něj všichni členové kabinetu zavázali respektovat oficiální česko-čínskou politiku respektující jednotnost kontinentální Číny. Herman tvrdí, že se k ničemu takovému nezavázal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy