Dlužník zemřel a firmy ani po 20 letech nedostaly miliony zpět. Teď je mohou vysoudit na Altnerovi

Radek Nohl Radek Nohl
10. 4. 2016 6:36
S bývalým konkurzním správcem Zdeňkem Altnerem, který před několika dny vyhrál spor nad ČSSD a má od ní získat téměř 340 milionů, se firmy mohou soudit o miliony korun. A to proto, že odmítl vyplatil věřitelům peníze tak, jak mu nařídil Krajský soud v Praze. Více než dvě desítky společností dnes nemají jinou možnost než se s Altnerem o své peníze soudit, protože dlužník v loňském roce zemřel, a konkurz byl tak ukončen.
Zdeněk Altner můžete kvůli konkurzu s Antonínem Škrdlantou znovu skončit u soudu.
Zdeněk Altner můžete kvůli konkurzu s Antonínem Škrdlantou znovu skončit u soudu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Více než dvě desítky soukromých firem, bank i finanční úřady čekají již dvacet let na to, jestli získají zpět peníze z konkurzu se živnostníkem Antonínem Škrdlantem. Nedostaly se k nim ani poté, co konkurznímu správci Zdeňku Altnerovi nařídil Krajský soud v Praze, aby jim je vyplatil. Altner rozhodnutí soudkyně Marie Brožíkové nerespektoval a místo placení se obracel na další soudy, aby rozhodnutí zvrátil. Neuspěl a dnes firmy po Altnerovi mohou chtít vysoudit peníze zpět.

Případem se začali zabývat také policisté a ti zjistili, že Altner si z účtu Škrdlanta, ke kterému měl přístup, mezi roky 2004 až 2010 vybral celkem 958 tisíc korun. Ty si nechal pro sebe. Altner, který před několika dny vyhrál letitý spor se sociální demokracií a má od ní získat bezmála 340 milionů korun, kvůli tomu stane na konci dubna před soudem. Obžalován je ze zpronevěry.

Konkurz skončil, dlužník zemřel

Živnostník Antonín Škrdlant vyhlásil konkurz již v roce 1996. O své peníze se v dalších letech přihlásilo šestadvacet firem a organizací, které chtěly vyplatit přes 25,5 milionu korun. Jenže na Škrdlantově účtu bylo zhruba jen 1,5 milionu. Ani tyto peníze se nakonec mezi věřitele nerozdělily. Konkurz loni skončil, protože živnostník zemřel. Firmy tak mají jedinou možnost, jak peníze získat: mohou je vysoudit na bývalém konkurzním správci Zdeňku Altnerovi.

Například společnost Palírna u Zeleného stromu (dnes se firma jmenuje SPPSA - pozn. red.) měla u Škrdlanta pohledávku bezmála 750 tisíc korun. Také ona dodnes čeká na své peníze. Likvidátor SPPSA Petr Vítek říká, že nyní budou čekat, jak soud s Altnerem dopadne. "Pokud bude soudem prokázáno zavinění, připojí se i naše společnost k vymožení nezaslané částky po doktorovi Altnerovi," uvedl Vítek.   

O mnohem větší částku jde finančním úřadům v Rakovníku a pro Prahu-západ. Celkově Škrdlant státu dlužil téměř 12 milionů korun. Mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová ale nechce komentovat, jestli bude chtít úřad po Altnerovi peníze vysoudit. "Vzhledem k zákonné povinnosti mlčenlivosti se nelze k případu konkrétního daňového subjektu vyjadřovat," uvedla mluvčí.

Dluh ve výši 4,4 milionu korun měl Škrdlant u společnosti Deutsche Bank, tabákovému koncernu Philip Morris ČR dlužil 1,2 milionu korun a firmě Fruta Modřice 515 tisíc korun. Bývalý advokát Zdeněk Altner obvinění ze zpronevěry odmítá. Ve svém prohlášení ho považuje za politickou skandalizaci a kriminalizaci, která ho má zastrašit.

Po Altnerovi pátrala policie

Hlavní líčení v případě údajné Altnerovy zpronevěry bylo nařízeno teprve minulý týden poté, co se objevily informace, že se sám bývalý advokát účastnil jednání Městského soudu v Praze. Ten minulý týden rozhodl, že ČSSD musí Altnerovi zaplatit přes 300 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 10 předtím vydal na Altnera zatykač, protože se údajně vyhýbal vyšetřování. Nějakou dobu po něm pátrala také policie.  

Altnerův syn Patrik prohlásil, že vydáním zatykače bylo jméno jeho otce dehonestováno. "Ze strany Obvodního soudu pro Prahu 10 i ze strany exekutorů na Praze 10 jsou exekuce a všechny přípisy normálně doručovány," řekl Patrik Altner a odmítl tak, že by si jeho otec nepřebíral poštu.

Díky sporu s ČSSD se stal Altner jedním z nejznámějších právníků v zemi. Nicméně problémy měl kvůli svému působení v roli konkurzního správce i na Slovensku. V Česku už advokátem není, protože stavovská komora ho ze svých řad vyškrtla v roce 2010.

Emoce mezi Zemanem a Sobotkou vzplály, moudře se nechová ani jeden, Zeman došel k závěru, že už premiéra nepotřebuje, říká Jiří Paroubek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy