Žaloba na Altnera, který ruinuje ČSSD: Věřitele připravil o peníze, pro sebe vybral 958 tisíc

Radek Nohl Radek Nohl
6. 4. 2016 16:36
Bývalého advokáta Zdeňka Altnera čeká brzy další soud. Před Obvodním soudem pro Prahu 10 se bude zpovídat z trestného činu zpronevěry. Vyšetřovatelé tvrdí, že v době, kdy byl konkurzním správcem v případě živnostníka Antonína Škrdlanty, vybral v hotovosti 958 tisíc korun, které si nechal pro sebe. Před několika dny slavil Altner u soudu úspěch. Městský soud v Praze rozhodl, že mu musí ČSSD zaplatit přes 300 milionů korun za to, že pro ni v 90. letech vysoudil sídlo sociální demokracie Lidový dům.
Bývalý advokát Zdeněk Altner čelí žalobě.
Bývalý advokát Zdeněk Altner čelí žalobě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bývalého advokáta Zdeňka Altnera, který nedávno uspěl v letitém sporu se sociální demokracií a má podle rozsudku dostat od strany přes 300 milionů korun, čeká brzy další soud. Deník Aktuálně.cz zjistil, že Altner čelí žalobě kvůli svému působení v roli konkurzního správce v případě živnostníka Antonína Škrdlanta. Vyšetřovatelé tvrdí, že vybral v hotovosti 958 tisíc korun, které si nechal pro sebe. Altner vinu odmítá.

Obvodní soud pro Prahu 10 se začne případem zabývat letos na konci dubna. V žalobě, kterou má redakce k dispozici, se uvádí, že Altner spáchal trestný čin zpronevěry.

Podle rozhodnutí Krajského soudu v Praze z roku 2010 měl jako správce konkurzní podstaty vyplatit věřitelům 2,44 milionu korun. To ale neudělal. Vyšetřovatelé uvedli, že podal proti verdiktu odvolání, obrátil se i na Nejvyšší soud, ale neuspěl. Případ došel až do fáze, kdy krajský soud na podzim roku 2013 zprostil Altnera funkce konkurzního správce.

Na účtu zbylo 1,5 milionu

Česká spořitelna následně uvedla, že na účtu Škrdlanty, k němuž měl Altner přístup, je 1,53 milionu. V té době policie také zjistila, že Altner předtím mezi roky 2004 a 2010 vybral z účtu dané firmy v hotovosti čtyři statisícové částky: v roce 2004 se jednalo o 250 tisíc korun, v roce 2009 pak o 308 441 korun a o rok později o dvakrát 200 tisíc korun. Peníze si podle žaloby nechal pro sebe.

"Tím, že si uvedené finanční prostředky přisvojil, způsobil obviněný poškozeným věřitelským subjektům škodu ve výši nejméně 828 tisíc korun," podotkla státní zástupkyně Lenka Filipová, která na Altnera žalobu podala.

Podle Filipové část věřitelů uvedla, že žádné peníze nedostala. U dalších firem, které byly zlikvidovány, se to zatím nepodařilo zjistit. "Obviněný naplnil skutkovou podstatu přečinu i po subjektivní stránce, neboť není pochyb o tom, že věděl, že svěřené finanční prostředky mu nepatří," dodala Filipová.

Chtějí mě zastrašit, tvrdí Altner

Bývalý advokát Zdeněk Altner obvinění odmítá. Ve svém prohlášení ho považuje za politickou skandalizaci a kriminalizaci, která ho má zastrašit. "Ty důvody, proč je obviněn z nějakých trestných činů, jsou z našeho pohledu nepodstatné. Platí zde presumpce neviny," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Altnerův syn Patrik.

Hlavní líčení bylo nařízeno teprve minulý týden poté, co se objevily informace, že se Zdeněk Altner účastnil jednání Městského soudu v Praze. Ten minulý týden rozhodl, že ČSSD musí Altnerovi zaplatit přes 300 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 10 předtím vydal na Altnera zatykač, protože se údajně vyhýbal vyšetřování. Po bývalém advokátovi nějakou dobu pátrala také policie.  

Patrik Altner prohlásil, že je jméno jeho otce kvůli zatykači dehonestováno. "Ze strany Obvodního soudu pro Prahu 10 i ze strany exekutorů na Praze 10 jsou exekuce a všechny přípisy normálně doručovány," podotkl.

Díky sporu s ČSSD se stal Altner jedním z nejznámějších právníků v zemi. Problémy měl kvůli svému působení v roli konkurzního správce i na Slovensku. V Česku už advokátem není, protože stavovská komora ho ze svých řad vyškrtla v roce 2010. A to kvůli tomu, jak medializoval svůj spor s ČSSD a zveřejňoval informace, které se při jejím zastupování dozvěděl.

Altner v devadesátých letech dělal konkurzního správce také společnosti Osan. Během svého působení z ní podáváním desítek tisíc nesmyslných žalob vytáhl na 150 milionů, především na odměny spřízněným advokátům. Část z těchto peněz mu soud přikázal vrátit zpět.

Je to začátek nové fáze, čekají nás supervolební léta a máme tu neznámou situaci, kdy dvě největší vládní strany jsou i nejsilnější v průzkumech. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 17 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy