Sobotka o 337 milionech pro Altnera: Vezmeme si úvěr, zbytek je na našich právnících

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
7. 4. 2016 10:51
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyšel ve středu před desátou večer z jednání předsednictva ČSSD a snažil se nepozorovaně vyhnout novinářům. Za sebou měl dlouhé večerní jednání i ranní zasedání grémia strany, na které přijel takřka vzápětí po návratu z dlouhé návštěvy USA. Když se mu ale nepodařilo před novináři odejít, zastavil se a šest minut odpovídal na dotazy. Rozhovor ukončil až ve chvíli, kdy měl říci, jakým způsobem a kde složí jeho strana do pondělí 337 milionů korun, které podle rozsudku Městského soudu v Praze musí zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi. Strana si peníze půjčí od Fio banky a dohodla se, že v rámci úsporného programu ročně ušetří 55 milionů.
Foto: Ludvík Hradilek

Předsednictvo vaší strany právě schválilo dvacet úsporných bodů, byla nad některým větší diskuse?

Schválení bylo jednomyslné. Teď bude o změnách, které uděláme v našem letošním rozpočtu a v našich provozních výdajích, definitivně rozhodovat sobotní jednání ústředního výkonného výboru. Samozřejmě že probíhala diskuse nad jednotlivými úspornými opatřeními, ale nakonec návrh získal podporu. Já si toho velmi vážím, že v této složité a obtížné chvíli pro sociální demokracii se podařilo ČSSD jednoznačně sjednotit, a vedení strany společně doporučuje ústřednímu výboru, aby návrh přijal. To nám umožní snížit provozní výdaje a vytvořit určitou finanční mezeru.

Jak velké úspory budete dělat, pokud jde o letošní předvolební kampaň?

My letos ušetříme celkem 55 milionů korun, které zveřejníme v rámci hospodaření sociální demokracie. Takže půjde zejména o provozní výdaje, budeme se snažit, aby se to příliš nedotklo naší schopnosti komunikovat s občany před krajskými a senátními volbami.

Podle informací z jednání si budete brát úvěr od Fio banky na uhrazení 337 milionů korun. Můžete říci, v jaké výši ten úvěr bude?

My si budeme brát úvěr od Fio banky, ale podrobnosti zveřejníme teprve v okamžiku, kdy ta věc bude schválená ústředním výkonným výborem. Schvalovací proces v ČSSD není dokončený. 

Dá se říci, že šetření na volební kampani je v řádu deseti procent, jak o tom mluví někteří vaši kolegové?

Především počítáme s tím, že volební kampaň bude z velké části financovaná našimi okresními a krajskými organizacemi, volební kampaň bude financovaná kandidáty, to znamená, že kandidáti shromáždí finanční prostředky, které dorovnají ty nezbytné úspory, které realizujeme na centrální úrovni. Takže ČSSD určitě bude financovat svoje volební kampaně, jako to děláme v posledních letech skrze transparentní účty, bude tedy naprosto zřejmé, kolik peněz na volební kampaň vynaložíme. Určitě v tuto chvíli nelze říci, jestli se škrty dotknou výdajů na volební kampaň, teď bude hodně záležet na iniciativě našich členů, našich kandidátů jednotlivých okresních organizací. My nesaháme na finanční prostředky, které dnes mají na svých účtech okresní a krajské organizace.   

Říkáte, že nechcete, aby se úspory příliš dotkly vaší schopnosti komunikovat s občany. Co to konkrétně znamená?

My budeme jednat tak, abychom náš volební program a naše programové cíle v krajských a senátních volbách dokázali směřovat našim potenciálním voličům. Budeme postupovat, tak, aby ČSSD v těchto volbách vyhrála, a nemyslíme si, že by soudy měly rozhodovat, kdo bude reprezentovat voliče na základě takových rozhodnutí. My se určitě chceme s touto situací poprat, chceme se poprat tak, aby to nepoškodilo sociálnědemokratický myšlenkový proud v české politice, a samozřejmě se chystáme na to, abychom proti rozhodnutí městského soudu podali dovolání.

Říká se, že úspory se budou týkat také lidí uvnitř strany, krajských tajemníků a dalších. Může to dojít tak daleko, že budete muset propouštět některé zaměstnance?

Budeme snižovat provozní náklady, a budeme také snižovat mzdové náklady. To znamená, že může dojít k tomu, že se část těchto mzdových nákladů sníží, ale máme určitá pravidla a systém, aby ta věc pro naše okresní a krajské organizace byla přijatelná. Určitě budeme šetřit i v personální oblasti, ale ne takovým způsobem, aby to podlomilo schopnost ČSSD v příštích měsících se aktivně zúčastnit krajských a senátních voleb a příští rok parlamentních voleb.

Pane předsedo, když se ohlédnete za celým soudním sporem s advokátem Zdeňkem Altnerem, nemyslíte si, že vy nebo další členové ČSSD jste mohli v nějaké fázi udělat něco pro to, aby situace neskončila placením 337 milionů korun?

Především neměla být podepsaná taková smlouva s advokátem v roce 1997. Tady se bavíme o smlouvě, která byla podepsaná před 19 lety, mluvíme o soudním řízení, které trvalo 16 let, z toho 12 let trvalo řízení před Městským soudem v Praze. To je naprosto neuvěřitelná věc. Myslím, že rozhodnutí soudu nezohledňuje fakt, kdo protahoval dvanáct let soudní řízení. To nebyla sociální demokracie, která zapříčinila, že soudní řízení trvalo tak dlouho.

Vy teď musíte do tří dnů zaplatit. Víte, na jaký účet to poslat, s panem Altnerem...

Já myslím, že všechny další věci budou řešit právníci...

Překvapilo vás, že vám přišlo odůvodnění rozsudku tak rychle, a vy musíte...

Tak jo, na shledanou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy