Sobotka o 337 milionech pro Altnera: Vezmeme si úvěr, zbytek je na našich právnících

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
7. 4. 2016 10:51
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyšel ve středu před desátou večer z jednání předsednictva ČSSD a snažil se nepozorovaně vyhnout novinářům. Za sebou měl dlouhé večerní jednání i ranní zasedání grémia strany, na které přijel takřka vzápětí po návratu z dlouhé návštěvy USA. Když se mu ale nepodařilo před novináři odejít, zastavil se a šest minut odpovídal na dotazy. Rozhovor ukončil až ve chvíli, kdy měl říci, jakým způsobem a kde složí jeho strana do pondělí 337 milionů korun, které podle rozsudku Městského soudu v Praze musí zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi. Strana si peníze půjčí od Fio banky a dohodla se, že v rámci úsporného programu ročně ušetří 55 milionů.
Foto: Ludvík Hradilek

Předsednictvo vaší strany právě schválilo dvacet úsporných bodů, byla nad některým větší diskuse?

Schválení bylo jednomyslné. Teď bude o změnách, které uděláme v našem letošním rozpočtu a v našich provozních výdajích, definitivně rozhodovat sobotní jednání ústředního výkonného výboru. Samozřejmě že probíhala diskuse nad jednotlivými úspornými opatřeními, ale nakonec návrh získal podporu. Já si toho velmi vážím, že v této složité a obtížné chvíli pro sociální demokracii se podařilo ČSSD jednoznačně sjednotit, a vedení strany společně doporučuje ústřednímu výboru, aby návrh přijal. To nám umožní snížit provozní výdaje a vytvořit určitou finanční mezeru.

Jak velké úspory budete dělat, pokud jde o letošní předvolební kampaň?

My letos ušetříme celkem 55 milionů korun, které zveřejníme v rámci hospodaření sociální demokracie. Takže půjde zejména o provozní výdaje, budeme se snažit, aby se to příliš nedotklo naší schopnosti komunikovat s občany před krajskými a senátními volbami.

Podle informací z jednání si budete brát úvěr od Fio banky na uhrazení 337 milionů korun. Můžete říci, v jaké výši ten úvěr bude?

My si budeme brát úvěr od Fio banky, ale podrobnosti zveřejníme teprve v okamžiku, kdy ta věc bude schválená ústředním výkonným výborem. Schvalovací proces v ČSSD není dokončený. 

Dá se říci, že šetření na volební kampani je v řádu deseti procent, jak o tom mluví někteří vaši kolegové?

Především počítáme s tím, že volební kampaň bude z velké části financovaná našimi okresními a krajskými organizacemi, volební kampaň bude financovaná kandidáty, to znamená, že kandidáti shromáždí finanční prostředky, které dorovnají ty nezbytné úspory, které realizujeme na centrální úrovni. Takže ČSSD určitě bude financovat svoje volební kampaně, jako to děláme v posledních letech skrze transparentní účty, bude tedy naprosto zřejmé, kolik peněz na volební kampaň vynaložíme. Určitě v tuto chvíli nelze říci, jestli se škrty dotknou výdajů na volební kampaň, teď bude hodně záležet na iniciativě našich členů, našich kandidátů jednotlivých okresních organizací. My nesaháme na finanční prostředky, které dnes mají na svých účtech okresní a krajské organizace.   

Říkáte, že nechcete, aby se úspory příliš dotkly vaší schopnosti komunikovat s občany. Co to konkrétně znamená?

My budeme jednat tak, abychom náš volební program a naše programové cíle v krajských a senátních volbách dokázali směřovat našim potenciálním voličům. Budeme postupovat, tak, aby ČSSD v těchto volbách vyhrála, a nemyslíme si, že by soudy měly rozhodovat, kdo bude reprezentovat voliče na základě takových rozhodnutí. My se určitě chceme s touto situací poprat, chceme se poprat tak, aby to nepoškodilo sociálnědemokratický myšlenkový proud v české politice, a samozřejmě se chystáme na to, abychom proti rozhodnutí městského soudu podali dovolání.

Říká se, že úspory se budou týkat také lidí uvnitř strany, krajských tajemníků a dalších. Může to dojít tak daleko, že budete muset propouštět některé zaměstnance?

Budeme snižovat provozní náklady, a budeme také snižovat mzdové náklady. To znamená, že může dojít k tomu, že se část těchto mzdových nákladů sníží, ale máme určitá pravidla a systém, aby ta věc pro naše okresní a krajské organizace byla přijatelná. Určitě budeme šetřit i v personální oblasti, ale ne takovým způsobem, aby to podlomilo schopnost ČSSD v příštích měsících se aktivně zúčastnit krajských a senátních voleb a příští rok parlamentních voleb.

Pane předsedo, když se ohlédnete za celým soudním sporem s advokátem Zdeňkem Altnerem, nemyslíte si, že vy nebo další členové ČSSD jste mohli v nějaké fázi udělat něco pro to, aby situace neskončila placením 337 milionů korun?

Především neměla být podepsaná taková smlouva s advokátem v roce 1997. Tady se bavíme o smlouvě, která byla podepsaná před 19 lety, mluvíme o soudním řízení, které trvalo 16 let, z toho 12 let trvalo řízení před Městským soudem v Praze. To je naprosto neuvěřitelná věc. Myslím, že rozhodnutí soudu nezohledňuje fakt, kdo protahoval dvanáct let soudní řízení. To nebyla sociální demokracie, která zapříčinila, že soudní řízení trvalo tak dlouho.

Vy teď musíte do tří dnů zaplatit. Víte, na jaký účet to poslat, s panem Altnerem...

Já myslím, že všechny další věci budou řešit právníci...

Překvapilo vás, že vám přišlo odůvodnění rozsudku tak rychle, a vy musíte...

Tak jo, na shledanou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy