Sobotka o 337 milionech pro Altnera: Vezmeme si úvěr, zbytek je na našich právnících

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
7. 4. 2016 10:51
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyšel ve středu před desátou večer z jednání předsednictva ČSSD a snažil se nepozorovaně vyhnout novinářům. Za sebou měl dlouhé večerní jednání i ranní zasedání grémia strany, na které přijel takřka vzápětí po návratu z dlouhé návštěvy USA. Když se mu ale nepodařilo před novináři odejít, zastavil se a šest minut odpovídal na dotazy. Rozhovor ukončil až ve chvíli, kdy měl říci, jakým způsobem a kde složí jeho strana do pondělí 337 milionů korun, které podle rozsudku Městského soudu v Praze musí zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi. Strana si peníze půjčí od Fio banky a dohodla se, že v rámci úsporného programu ročně ušetří 55 milionů.
Foto: Ludvík Hradilek

Předsednictvo vaší strany právě schválilo dvacet úsporných bodů, byla nad některým větší diskuse?

Schválení bylo jednomyslné. Teď bude o změnách, které uděláme v našem letošním rozpočtu a v našich provozních výdajích, definitivně rozhodovat sobotní jednání ústředního výkonného výboru. Samozřejmě že probíhala diskuse nad jednotlivými úspornými opatřeními, ale nakonec návrh získal podporu. Já si toho velmi vážím, že v této složité a obtížné chvíli pro sociální demokracii se podařilo ČSSD jednoznačně sjednotit, a vedení strany společně doporučuje ústřednímu výboru, aby návrh přijal. To nám umožní snížit provozní výdaje a vytvořit určitou finanční mezeru.

Jak velké úspory budete dělat, pokud jde o letošní předvolební kampaň?

My letos ušetříme celkem 55 milionů korun, které zveřejníme v rámci hospodaření sociální demokracie. Takže půjde zejména o provozní výdaje, budeme se snažit, aby se to příliš nedotklo naší schopnosti komunikovat s občany před krajskými a senátními volbami.

Podle informací z jednání si budete brát úvěr od Fio banky na uhrazení 337 milionů korun. Můžete říci, v jaké výši ten úvěr bude?

My si budeme brát úvěr od Fio banky, ale podrobnosti zveřejníme teprve v okamžiku, kdy ta věc bude schválená ústředním výkonným výborem. Schvalovací proces v ČSSD není dokončený. 

Dá se říci, že šetření na volební kampani je v řádu deseti procent, jak o tom mluví někteří vaši kolegové?

Především počítáme s tím, že volební kampaň bude z velké části financovaná našimi okresními a krajskými organizacemi, volební kampaň bude financovaná kandidáty, to znamená, že kandidáti shromáždí finanční prostředky, které dorovnají ty nezbytné úspory, které realizujeme na centrální úrovni. Takže ČSSD určitě bude financovat svoje volební kampaně, jako to děláme v posledních letech skrze transparentní účty, bude tedy naprosto zřejmé, kolik peněz na volební kampaň vynaložíme. Určitě v tuto chvíli nelze říci, jestli se škrty dotknou výdajů na volební kampaň, teď bude hodně záležet na iniciativě našich členů, našich kandidátů jednotlivých okresních organizací. My nesaháme na finanční prostředky, které dnes mají na svých účtech okresní a krajské organizace.   

Říkáte, že nechcete, aby se úspory příliš dotkly vaší schopnosti komunikovat s občany. Co to konkrétně znamená?

My budeme jednat tak, abychom náš volební program a naše programové cíle v krajských a senátních volbách dokázali směřovat našim potenciálním voličům. Budeme postupovat, tak, aby ČSSD v těchto volbách vyhrála, a nemyslíme si, že by soudy měly rozhodovat, kdo bude reprezentovat voliče na základě takových rozhodnutí. My se určitě chceme s touto situací poprat, chceme se poprat tak, aby to nepoškodilo sociálnědemokratický myšlenkový proud v české politice, a samozřejmě se chystáme na to, abychom proti rozhodnutí městského soudu podali dovolání.

Říká se, že úspory se budou týkat také lidí uvnitř strany, krajských tajemníků a dalších. Může to dojít tak daleko, že budete muset propouštět některé zaměstnance?

Budeme snižovat provozní náklady, a budeme také snižovat mzdové náklady. To znamená, že může dojít k tomu, že se část těchto mzdových nákladů sníží, ale máme určitá pravidla a systém, aby ta věc pro naše okresní a krajské organizace byla přijatelná. Určitě budeme šetřit i v personální oblasti, ale ne takovým způsobem, aby to podlomilo schopnost ČSSD v příštích měsících se aktivně zúčastnit krajských a senátních voleb a příští rok parlamentních voleb.

Pane předsedo, když se ohlédnete za celým soudním sporem s advokátem Zdeňkem Altnerem, nemyslíte si, že vy nebo další členové ČSSD jste mohli v nějaké fázi udělat něco pro to, aby situace neskončila placením 337 milionů korun?

Především neměla být podepsaná taková smlouva s advokátem v roce 1997. Tady se bavíme o smlouvě, která byla podepsaná před 19 lety, mluvíme o soudním řízení, které trvalo 16 let, z toho 12 let trvalo řízení před Městským soudem v Praze. To je naprosto neuvěřitelná věc. Myslím, že rozhodnutí soudu nezohledňuje fakt, kdo protahoval dvanáct let soudní řízení. To nebyla sociální demokracie, která zapříčinila, že soudní řízení trvalo tak dlouho.

Vy teď musíte do tří dnů zaplatit. Víte, na jaký účet to poslat, s panem Altnerem...

Já myslím, že všechny další věci budou řešit právníci...

Překvapilo vás, že vám přišlo odůvodnění rozsudku tak rychle, a vy musíte...

Tak jo, na shledanou.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy