Dluh po Neumannové: Stát jí chce dát dalších 60 milionů

Martina Machová Kateřina Eliášová, Martina Machová
31. 5. 2010 8:17
Vláda bude rozhodovat o dluhu za lyžování. Máme zprávu, která doporučuje vydat další státní peníze
Levitace na lanech.
Levitace na lanech. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 bylo povedené, pro region i Českou republiku přínosné a díky němu zazářili čeští lyžaři i na letošní olympiádě ve Vancouveru.

I takto ministerstvo školství vedené úřednickou ministryní Miroslavou Kopicovou obhajuje akci, po níž navzdory obřím státním dotacím zůstaly dluhy přesahující nyní sto miliónů.

Stát vedle stamilionových prostředků na organizaci závodů zaplatil z rozpočtu 1,2 miliardy na vybudování a opravy lyžařských areálů a ostatní infrastruktury. Další stovky milionů proudily do jednoho z největších sportovních podniků z Libereckého kraje a města Liberce.

Předchůdce Kopicové ministr Ondřej Liška pro to vymyslel pojem Temelín českého sportu.

V materiálu pro vládu, který se Aktuálně.cz podařilo získat, však přesto ministerstvo píše: "MS 2009 podpořilo rozvoj sportovní činnosti v České republice, a to ať už všeobecné sportovní činnosti nebo závodního sportu. Tato propagace se odrazí v dalších oblastech jako je zdraví občanů, neformální a formální vzdělávání mládeže i občanů, prevence proti sociálně patologickým jevům, aktivní občanství, pohybové aktivity, rekreace a relaxace."

Hasilovy podklady

Už více než půl roku slibované zhodnocení šampionátu, který se konal v únoru 2009, měla dostat v pondělí na stůl odcházející vláda. V oficiálním programu uvedena nebyla, ale zdroje Aktuálně.cz tvrdily, že by se měla projednat. Během dne ministerstvo media informovalo, že materiál na vládu nepředloží.

"S ohledem na úsporná rozpočtová opatření chce paní ministryně podrobit nároky na uhrazení dluhu MS v Liberci podrobnému připomínkovému řízení," uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

V původním průvodním dopise, adresovaném premierovi Fischerovi, který má deník Aktuálne.cz k dispozici, přitom stejná ministryně psala: "Obracím se (na vás, pozn. red.) žádostí o zařazení tohoto materiálu na program schůze vlády dne 31. května 2010 a současně žádám o udělení výjimky z požadavku připomínkového řízení, neboť materiál byl projednán s ministerstvem financí, které s ním vyslovilo souhlas."

Ministerstvo školství ve zprávě - kromě zhodnocení dopadů lyžařského mistrovství - obecně rozepisuje hospodaření organizátorů a shrnuje historii tohoto ambiciózního projektu.

Materiál vychází z podkladů někdejšího vládního zmocněnce pro MS 2009 - poslance ODS Tomáše Hasila. (Hasil byl dvojkou strany v Libereckém kraji, ale voliči mu přednostními hlasy cestu do sněmovny překazili podobně jako místopředsedovi ODS Ivanu Langerovi).

Primátor Liberce Jiří Kittner
Primátor Liberce Jiří Kittner | Foto: Ondřej Besperát

60 milionů pro Liberec

Materiály k mistrovství obsahují kromě zprávy také návrh, jak zaplatit dluhy, které přes velké dotace po týmu organizátoru v čele s bývalou lyžařkou Kateřinou Neumannovou zbyly.

Stát by podle návrhu měl znovu pomoci a poslat Liberci dalších 60 milionů korun na uhrazení dluhů. Peníze má uvolnit ministerstvo financí. Původně neoficiální zprávy hovořily o tom, že se stát chystá zaplatit až 80 milionů korun.

Pokud vláda bude s další pomocí souhlasit, celkově by tak jen za organizační část stát zaplatil 319 milionů korun.

Přesto v současnosti tým organizátorů dluží 116 milionů více než stovce věřitelů.

"Vyřešení tohoto nepříznivého stavu by jistě prospělo prezentaci českého sportovního prostředí a podpoře podnikatelského prostředí v České republice," stojí v návrhu zpracovaném ministerstvem školství.

Fanoušci měli své miláčky nejen na čele, ale i na chvostu startovního pole. Stejné ovace jako Bauer nebo fenomenální Northug sklízeli na tratích ve Vesci hrdinští lyžaři z nelyžařských zemí. Na snímku Paul Griffin z Irska při maratonu na 50km. Po dvaceti kilometrech jej čelo závodu předjelo o kolo a on musel ze závodu odstoupit.
Fanoušci měli své miláčky nejen na čele, ale i na chvostu startovního pole. Stejné ovace jako Bauer nebo fenomenální Northug sklízeli na tratích ve Vesci hrdinští lyžaři z nelyžařských zemí. Na snímku Paul Griffin z Irska při maratonu na 50km. Po dvaceti kilometrech jej čelo závodu předjelo o kolo a on musel ze závodu odstoupit. | Foto: Ondřej Besperát

Za vším hledej krizi

Podle ministerstva může za hospodářské fiasko šampionátu hospodářská krize a sněhová kalamita.

V prvním případě prý Kateřina Neumannová musela kvůli snížení "koupěschopnosti obyvatelstva v celé Evropě včetně obchodních společností" drasticky snižovat ceny vstupenek. "Vzniklý výpadek dosáhl výše 86 963 tisíc korun," vypočítává úřad ministryně Kopicové.

Jen pro připomenutí. Ve skutečnosti právě vysoká cena vstupného patřila mezi důvody, které návštěvníci kritizovali nejčastěji a které se připisuje mizivá účast diváků v Liberci. Nejlevnější lístek na večerní kvalifikaci skokanského závodu mužů na malém můstku stál tisíc korun, první kategorie pak 1 250. Za vlastní závod pak fanoušci zaplatili ještě o 250 korun více.

Až v polovině mistrovství se kvůli nízké návštěvnosti se rozhodli organizátoři přehodnotit strategii a k některým lístkům přidávali další zdarma.

Financování mistrovství kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad, který v souvislosti se svou kontrolou v Liberci a na tamní Technické univerzitě podal dvě trestní oznámení na neznámého pachatele. V současnosti řeší liberecký šampionát antimonopolní úřad, který zkoumá jedenáct případů, u kterých jsou pochybnosti, zda město rozdělovalo veřejné zakázky podle zákona.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
Další zprávy