Stát tajně chystá plán, jak poslat Liberci peníze za MS

Martina Machová Kateřina Eliášová, Martina Machová
25. 5. 2010 6:00
Blíží se volby. Kopicové úřad vymyslel, jak dodat 80 milionů korun na umoření dluhů
Pamatujete? Přeletem lyžaře s vlajkou nad hlavami diváků liberecké MS v lyžování začalo.
Pamatujete? Přeletem lyžaře s vlajkou nad hlavami diváků liberecké MS v lyžování začalo. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Přestože ještě před půl rokem premiér Jan Fischer veřejně sliboval, že nehodlá platit dluhy, které zůstaly v Liberci po organizátorech lyžařského MS 2009, podle informací deníku Aktuálně.cz již existuje dohoda, že stát na poslední chvíli do města pod Ještědem potřebné miliony pošle.

Vše se má odehrát krátce po volbách. Redaktorkám Aktuálně.cz rozhodnutí potvrdily hned dva na sobě nezávislé zdroje dobře obeznámené s vyjednáváním na ministerstvu školství.

Dluh po týmu vedeném Kateřinou Neumannovou činí 106 milionů korun. Celková suma je pravděpodobně vyšší. K uvedené částce totiž nejsou přičtené úroky z prodlení.

"Je domluvené, že se o dluh ve výši 80 milionů napůl podělí ministerstva školství a financí. Materiál by měl jít příští pondělí ministrům přímo na stůl," popsal pod podmínkou anonymity vysoce důvěryhodný zdroj.

Deníku Aktuálně.cz se navíc podařilo získat dopis ministryně školství Miroslavy Kopicové, ve kterém žádá premiéra Fischera, aby zařadil bod věnující se mistrovství na zmíněné jednání vlády. Tedy na pondělí 31. května.

Plán z části počítá i s tím, že bude krátce po volbách - a veřejnost obrátí svou pozornost k vyjednávání o nové vládě. Smazání dluhu v této jinak sledované kauze by se tak mohlo odehrát bez přílišného zájmu médií.

Oficiální místa ovšem o plánu zahladit dluh mlčí. "Bez komentáře," reagoval na otázku, zda se ministerstvo školství chystá pohledávky po šampionátu zaplatit, Jan Kocourek, do jehož gesce sport na úřadu ministryně Kopicové spadá.

Přiznává ovšem, že závěrečná zpráva o hospodaření mistrovství, jejíž součástí má být podle Aktuálně.cz právě návrh na zaplacení dluhu, je připravena a Fischerův kabinet se ji chystá ještě do konce svého mandátu projednat.

"Nejdříve musíme s obsahem seznámit vládu," odmítá cokoli upřesnit.

Primátor Liberce Jiří Kittner
Primátor Liberce Jiří Kittner | Foto: Ondřej Besperát

Zpráva je připravena

Další aktéři dění kolem mistrovství přiznávají, že se zvěstmi o chystané sanaci milionových dluhů státem se již také setkali.

"Vím, že se o tom bude rozhodovat, protože má konečně přijít do vlády závěrečná zpráva o mistrovství. A vláda může rozhodnout jakkoli - od toho, že to zaplatí, až po to, že nedá ani korunu," uvedl primátor Liberce Jiří Kittner.

V současné situaci prý přivítá, ať bude rozhodnutí jakékoli. "Vše je dnes lepší, než současný stav. Stále se čeká a dělá to velké problémy, protože dnes nemůžete pohledávky ani odepsat," tvrdí. "Samozřejmě bychom chtěli, aby to stát zaplatil," přiznává.

O neoficiálních zprávách hovoří i likvidátor občanského sdružení, které zajišťovalo organizaci závodů; právě na ně je dluh psaný.

"Takové informace se objevují. Zatím ale nic neoficiálního," řekl Ivan Brambaški. Přiznává, že s uhrazením dluhu se počítá. "Je to i důvod, proč činnost sdružení ještě nebyla ukončena."

S novými 80 miliony by tak stát sanoval jen přímé ztráty pořadatelů, jejich celková výše činí 339 milionů korun. Rozpočet organizační části šampionátu přitom činil 623 milionů korun a 200 miliony se na něm podílela i Mezinárodní lyžařská federace (FIS).

Stát vedle prostředků na organizaci závodů zaplatil ze svého rozpočetu 1,2 miliardy na vybudování a opravy lyžařských areálů a ostatní infrastruktury. Další stovky milionů proudily do jednoho z největších podniků z Libereckého kraje a města Liberce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy