Stát tajně chystá plán, jak poslat Liberci peníze za MS

Martina Machová Kateřina Eliášová, Martina Machová
25. 5. 2010 6:00
Blíží se volby. Kopicové úřad vymyslel, jak dodat 80 milionů korun na umoření dluhů
Pamatujete? Přeletem lyžaře s vlajkou nad hlavami diváků liberecké MS v lyžování začalo.
Pamatujete? Přeletem lyžaře s vlajkou nad hlavami diváků liberecké MS v lyžování začalo. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Přestože ještě před půl rokem premiér Jan Fischer veřejně sliboval, že nehodlá platit dluhy, které zůstaly v Liberci po organizátorech lyžařského MS 2009, podle informací deníku Aktuálně.cz již existuje dohoda, že stát na poslední chvíli do města pod Ještědem potřebné miliony pošle.

Vše se má odehrát krátce po volbách. Redaktorkám Aktuálně.cz rozhodnutí potvrdily hned dva na sobě nezávislé zdroje dobře obeznámené s vyjednáváním na ministerstvu školství.

Dluh po týmu vedeném Kateřinou Neumannovou činí 106 milionů korun. Celková suma je pravděpodobně vyšší. K uvedené částce totiž nejsou přičtené úroky z prodlení.

"Je domluvené, že se o dluh ve výši 80 milionů napůl podělí ministerstva školství a financí. Materiál by měl jít příští pondělí ministrům přímo na stůl," popsal pod podmínkou anonymity vysoce důvěryhodný zdroj.

Deníku Aktuálně.cz se navíc podařilo získat dopis ministryně školství Miroslavy Kopicové, ve kterém žádá premiéra Fischera, aby zařadil bod věnující se mistrovství na zmíněné jednání vlády. Tedy na pondělí 31. května.

Plán z části počítá i s tím, že bude krátce po volbách - a veřejnost obrátí svou pozornost k vyjednávání o nové vládě. Smazání dluhu v této jinak sledované kauze by se tak mohlo odehrát bez přílišného zájmu médií.

Oficiální místa ovšem o plánu zahladit dluh mlčí. "Bez komentáře," reagoval na otázku, zda se ministerstvo školství chystá pohledávky po šampionátu zaplatit, Jan Kocourek, do jehož gesce sport na úřadu ministryně Kopicové spadá.

Přiznává ovšem, že závěrečná zpráva o hospodaření mistrovství, jejíž součástí má být podle Aktuálně.cz právě návrh na zaplacení dluhu, je připravena a Fischerův kabinet se ji chystá ještě do konce svého mandátu projednat.

"Nejdříve musíme s obsahem seznámit vládu," odmítá cokoli upřesnit.

Primátor Liberce Jiří Kittner
Primátor Liberce Jiří Kittner | Foto: Ondřej Besperát

Zpráva je připravena

Další aktéři dění kolem mistrovství přiznávají, že se zvěstmi o chystané sanaci milionových dluhů státem se již také setkali.

"Vím, že se o tom bude rozhodovat, protože má konečně přijít do vlády závěrečná zpráva o mistrovství. A vláda může rozhodnout jakkoli - od toho, že to zaplatí, až po to, že nedá ani korunu," uvedl primátor Liberce Jiří Kittner.

V současné situaci prý přivítá, ať bude rozhodnutí jakékoli. "Vše je dnes lepší, než současný stav. Stále se čeká a dělá to velké problémy, protože dnes nemůžete pohledávky ani odepsat," tvrdí. "Samozřejmě bychom chtěli, aby to stát zaplatil," přiznává.

O neoficiálních zprávách hovoří i likvidátor občanského sdružení, které zajišťovalo organizaci závodů; právě na ně je dluh psaný.

"Takové informace se objevují. Zatím ale nic neoficiálního," řekl Ivan Brambaški. Přiznává, že s uhrazením dluhu se počítá. "Je to i důvod, proč činnost sdružení ještě nebyla ukončena."

S novými 80 miliony by tak stát sanoval jen přímé ztráty pořadatelů, jejich celková výše činí 339 milionů korun. Rozpočet organizační části šampionátu přitom činil 623 milionů korun a 200 miliony se na něm podílela i Mezinárodní lyžařská federace (FIS).

Stát vedle prostředků na organizaci závodů zaplatil ze svého rozpočetu 1,2 miliardy na vybudování a opravy lyžařských areálů a ostatní infrastruktury. Další stovky milionů proudily do jednoho z největších podniků z Libereckého kraje a města Liberce.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Seriál běžkyň v Ruce vyhrála Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru běžkyň na lyžích v Ruce vyhrála norská favoritka Therese Johaugová. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na 22. místo.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Další české lyžařky na bodované umístění nedosáhly, Kateřina Janatová skončila v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

Muži běží stíhačku na 15 km volně od 12:50.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

12:50 stíhací závod 15 km volně muži.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy