Na kopci za půl miliardy se sáňkuje. Vítejte ve Vesci

Martina Machová Martina Machová
26. 1. 2010 20:15
Reportáž z běžeckého areálu vybudovaného pro šampionát lyžařských klasiků nedaleko Liberce
Zatím jen bobisti nebo sáňkaři. K veseckému Špiřáku se dá dojet i autem
Zatím jen bobisti nebo sáňkaři. K veseckému Špiřáku se dá dojet i autem | Foto: Martina Machová

Liberec - Auto po silnici hopsá přes propadlé kanály, míříme směrem k lukám nad libereckým sídlištěm ve Vesci.

Je nedělní odpoledne, lehce mrazivo a jasno, přesně ten čas, kdy vyrazit na kolečko po tratích, kde loni v tuto dobou vrcholily přípravy na mistrovství světa v klasickém lyžování.

Když sem úřady pumpovaly půlmiliardu z veřejné kasy, aby se zdejší luka změnila v závodní areál, malovaly před Liberečany obrázek rekreační oázy, kde mistry lyžařského sportu vystřídají mistři lyžařských běhů pro zdraví a kondici.

"Vesec byl od začátku budován jako rekreační a sportovní areál," zní ještě v uších obhajoba obří investice, jak ji přednesl liberecký primátor Jiří Kittner z ODS.

První zima, rok po šampionátu, vypadá jinak.

Stadion ve Vesci. Tady si dojel téměř před rokem Lukáš Bauer pro stříbro
Stadion ve Vesci. Tady si dojel téměř před rokem Lukáš Bauer pro stříbro | Foto: Martina Machová

Vstup jen se saněmi

Z veseckého Špičáku, dominanty areálu, se rozléhá po krajině dětský křik a smích. Po zledovatělém svahu drnčí sáňky a boby. Odhadem si sem došla či autem dojela sáňkovat asi tak dvacítka dětí s rodiči.

Obsazení svahu se výrazně neliší od jiných kopců v Liberci. Kde to jen trochu jde, tam se sáňkuje.

"Jsme z Liberce, s malým sem chodím bobovat celkem často," říká mladý tatínek a těká očima po svahu. "Lyžaře tu vidíme, je jich tak do deseti. Jezdí hlavně v podvečer," líčí život ve Vesci.

Někdejší mistrovské tratě zbudované obřím nákladem, prozrazují jen lehce znatelné obrysy, které se vlní pod sněhem pokrytou plání.

Co nevyšlapeš, nemáš

V orientaci po stadionu napomáhá několik sněžných děl, jež chystají areál na závody. O nejbližším víkendu tu budou Hry IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky.

Kolečko, na kterém se pohybuje necelá desítka lyžařů, si bezpochyby vyšlapali místní sportovní nadšenci sami.

Na zmrzlé krustě je vidět, že stopy běžek vedou i mimo tratě. Vyšlapaná stopa místy přechází v oraniště po pásech sněžné rolby.

V létě je tu sportovců, převážně na in-line bruslích, nesrovnatelně více. O víkendech tu býval otevřený i stánek s občerstvením, ale v zimní sezóně zůstal zabedněn.

Zlatý Bedřichov

"Kousek tam vzadu je stopa i upravená, ale to dělali tak před týdnem," říká jeden z lyžařů u trati, kde získal Lukáš Bauer před rokem stříbro.

Lyžař, který se představuje jako Jiří Major, si přijel do Vesce zatrénovat. Sám na běžkách závodí za sportovní oddíl z Harrachova.

"Je to fakt strašný, tratě neupravené, zlatej Bedřichov," porovnává sportovec půlmiliardový vesecký areál s nedalekým tradičním centrem běžkařů nahoře v Jizerských horách.

Tratě ve veseckém areálu dnes
Tratě ve veseckém areálu dnes | Foto: Martina Machová

Poprvé a....

Na neupravenou běžeckou stopu si stěžují i ostatní lyžaři, kteří dnes do Vesce zavítali.

"Jsme tu poprvé. Chtěli jsme to vyzkoušet," říká další lyžař opatrně ťapkající přes rolbou rozsekanou zatáčku.

Co říká podmínkám?

"Špatné. Jezdíme do Bedřichova nebo do Břízek v Jablonci. Tam to mají upravené a dá se tam jezdit i v noci. Areál je osvětlený," odkazuje ke konkurenci.

Skútr boural, na rolbu je brzy

Proč je to v novém areálu tak špatné?

"Pro nás je prioritou zprovoznění Ještědu a sjezdovek, které dotují provoz Vesce," vysvětluje zdejší bídu ředitel městské akciové společnosti Sportovní areál Ještěd Vít Pražák, který současně se sjezdovkami na Ještědu spravuje i vesecký areál.

Dalším důvodem je prý nedostatek sněhu. "Rolba může vyjet na tratě až při 30 až 50 centimetrech, jinak by se zničila a zničila by i tratě," tvrdí.

A projet trasy nemohl ani skútr, jak je to běžné například při úpravě lyžařské magistrály v Jizerských horách.

Důvod? Zase Ještěd. "Mám jen dva skútry a oba potřebuji tam. Jeden je dokonce už několik dní rozbitý," říká Pražák.

Změnu slibuje s nedělními závody. Tratě budou upraveny nejen pro závodníky, ale do budoucna i pro veřejnost.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy