Na kopci za půl miliardy se sáňkuje. Vítejte ve Vesci

Martina Machová Martina Machová
26. 1. 2010 20:15
Reportáž z běžeckého areálu vybudovaného pro šampionát lyžařských klasiků nedaleko Liberce
Zatím jen bobisti nebo sáňkaři. K veseckému Špiřáku se dá dojet i autem
Zatím jen bobisti nebo sáňkaři. K veseckému Špiřáku se dá dojet i autem | Foto: Martina Machová

Liberec - Auto po silnici hopsá přes propadlé kanály, míříme směrem k lukám nad libereckým sídlištěm ve Vesci.

Je nedělní odpoledne, lehce mrazivo a jasno, přesně ten čas, kdy vyrazit na kolečko po tratích, kde loni v tuto dobou vrcholily přípravy na mistrovství světa v klasickém lyžování.

Když sem úřady pumpovaly půlmiliardu z veřejné kasy, aby se zdejší luka změnila v závodní areál, malovaly před Liberečany obrázek rekreační oázy, kde mistry lyžařského sportu vystřídají mistři lyžařských běhů pro zdraví a kondici.

"Vesec byl od začátku budován jako rekreační a sportovní areál," zní ještě v uších obhajoba obří investice, jak ji přednesl liberecký primátor Jiří Kittner z ODS.

První zima, rok po šampionátu, vypadá jinak.

Stadion ve Vesci. Tady si dojel téměř před rokem Lukáš Bauer pro stříbro
Stadion ve Vesci. Tady si dojel téměř před rokem Lukáš Bauer pro stříbro | Foto: Martina Machová

Vstup jen se saněmi

Z veseckého Špičáku, dominanty areálu, se rozléhá po krajině dětský křik a smích. Po zledovatělém svahu drnčí sáňky a boby. Odhadem si sem došla či autem dojela sáňkovat asi tak dvacítka dětí s rodiči.

Obsazení svahu se výrazně neliší od jiných kopců v Liberci. Kde to jen trochu jde, tam se sáňkuje.

"Jsme z Liberce, s malým sem chodím bobovat celkem často," říká mladý tatínek a těká očima po svahu. "Lyžaře tu vidíme, je jich tak do deseti. Jezdí hlavně v podvečer," líčí život ve Vesci.

Někdejší mistrovské tratě zbudované obřím nákladem, prozrazují jen lehce znatelné obrysy, které se vlní pod sněhem pokrytou plání.

Co nevyšlapeš, nemáš

V orientaci po stadionu napomáhá několik sněžných děl, jež chystají areál na závody. O nejbližším víkendu tu budou Hry IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky.

Kolečko, na kterém se pohybuje necelá desítka lyžařů, si bezpochyby vyšlapali místní sportovní nadšenci sami.

Na zmrzlé krustě je vidět, že stopy běžek vedou i mimo tratě. Vyšlapaná stopa místy přechází v oraniště po pásech sněžné rolby.

V létě je tu sportovců, převážně na in-line bruslích, nesrovnatelně více. O víkendech tu býval otevřený i stánek s občerstvením, ale v zimní sezóně zůstal zabedněn.

Zlatý Bedřichov

"Kousek tam vzadu je stopa i upravená, ale to dělali tak před týdnem," říká jeden z lyžařů u trati, kde získal Lukáš Bauer před rokem stříbro.

Lyžař, který se představuje jako Jiří Major, si přijel do Vesce zatrénovat. Sám na běžkách závodí za sportovní oddíl z Harrachova.

"Je to fakt strašný, tratě neupravené, zlatej Bedřichov," porovnává sportovec půlmiliardový vesecký areál s nedalekým tradičním centrem běžkařů nahoře v Jizerských horách.

Tratě ve veseckém areálu dnes
Tratě ve veseckém areálu dnes | Foto: Martina Machová

Poprvé a....

Na neupravenou běžeckou stopu si stěžují i ostatní lyžaři, kteří dnes do Vesce zavítali.

"Jsme tu poprvé. Chtěli jsme to vyzkoušet," říká další lyžař opatrně ťapkající přes rolbou rozsekanou zatáčku.

Co říká podmínkám?

"Špatné. Jezdíme do Bedřichova nebo do Břízek v Jablonci. Tam to mají upravené a dá se tam jezdit i v noci. Areál je osvětlený," odkazuje ke konkurenci.

Skútr boural, na rolbu je brzy

Proč je to v novém areálu tak špatné?

"Pro nás je prioritou zprovoznění Ještědu a sjezdovek, které dotují provoz Vesce," vysvětluje zdejší bídu ředitel městské akciové společnosti Sportovní areál Ještěd Vít Pražák, který současně se sjezdovkami na Ještědu spravuje i vesecký areál.

Dalším důvodem je prý nedostatek sněhu. "Rolba může vyjet na tratě až při 30 až 50 centimetrech, jinak by se zničila a zničila by i tratě," tvrdí.

A projet trasy nemohl ani skútr, jak je to běžné například při úpravě lyžařské magistrály v Jizerských horách.

Důvod? Zase Ještěd. "Mám jen dva skútry a oba potřebuji tam. Jeden je dokonce už několik dní rozbitý," říká Pražák.

Změnu slibuje s nedělními závody. Tratě budou upraveny nejen pro závodníky, ale do budoucna i pro veřejnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 2 hodinami

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy