Jak snížit dluh lyžařského MS? Zapřít předpovědi počasí

Martina Machová Martina Machová
21. 12. 2009 16:40
Advokáti, kteří řeší dluhy po mistrovství světa v Liberci zpochybňují, že meteorologové odvedli svou práci
Otázka, zda bude možné na Ještědu kvůli nepřízni počasí skákat, byla během únorového mistrovství na denním pořádku
Otázka, zda bude možné na Ještědu kvůli nepřízni počasí skákat, byla během únorového mistrovství na denním pořádku | Foto: Ondřej Besperát

Praha, Liberec - Jak umazat další část z konečného dluhu 81 milionů korun, které po mistrovství světa v klasickém lyžování zanechal v Liberci tým Kateřiny Neumannové?

Zpochybnit, že je vůbec za co platit. I když existuje organizátory podepsaná smlouva a bez dané služby by se šampionát nemohl reálně odehrát.

Alespoň o něco takového se nyní pokouší advokáti najatí organizačním výborem v případě žaloby Českého hydrometeorologického ústavu. Ten, stejně jako nekolik dalších institucí, v létě organizační výbor šampionátu zažaloval kvůli nezaplacenému půl milionu korun.

"Jejich právník nám poslal vyjádření, že jsme nedostatečně doložili odvedenou práci," potvrdil náměstek ředitele ústavu Radim Tolasz.

Ještě v únoru si přitom organizátoři mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci speciální tým meteorologů veřejně pochvalovali a vyzdvihovali jejich přesnost.

Přímo v Liberci předpovědi připravovali předpovědi čtyři lidé, kteří byli v neustálém kontaktu s organizátory závodů.

Oficiální doprovodný program má trochu starosti. Těžký sníh ohrožuje stabilitu montovaných konstrukcí. Zde jej technici shazují ze střechy pódia na Náměstí Eduarda Beneše.
Oficiální doprovodný program má trochu starosti. Těžký sníh ohrožuje stabilitu montovaných konstrukcí. Zde jej technici shazují ze střechy pódia na Náměstí Eduarda Beneše. | Foto: Ondřej Besperát

Bez předpovědi by nenamazali

Ve Vesci, kde se odehrála běžecká část závodů, sledovali hlavně vlhkost a teplotu vzduchu a sněhu, kterou závodníci potřebují znát k dobrému namazání lyží.

Na Ještědu kvůli skokům pozorovali vertikální a horizontální proudění a rychlost větru.

Předpovědi pak vydávali týdenní a třídenní, které během dne aktualizovali. Speciální zprávy zpracovávali na hodiny závodů a tréninků.

"Od 3 od rána do 11 večer připravovali aktuální předpovědi. Vypadalo to tak, že například rozhodnutí jury, zda se bude v závodech ve skocích na Ještědu pokračovat, často záviselo jen na naší rychlé předpovědi," popsal práci meteorologů Tolasz.

A jak strategii odmazávání dluhů komentuje likvidátor Organizačního výboru, tedy občanského sdružení, jehož prezidentkou byla po dva roky bývalá elitní lyžařka?

"Detaily tohoto případu nevím. To má v gestci advokátní kancelář," odpověděl deníku Aktuálně.cz Ivan Brambaški.

"Obecně ale nejde o vysekání z dluhů za každých podmínek, Pokud najdou pochybnosti, tak logicky předpokládám, že udělají úkony, které by to osvětlily. Aby žalovaná částka se stala nespornou," dodal.

Vůbec komentovat své počínání nechtěla ani advokátní kancelář, která má veškeré soudní spory kolem šampionátu na starost.

"Jedině se svolením klienta," uvedl právní zástupce mistrovství Tomáš Dungl.

Opětovně kontaktovat likvidátora se ale již deníku Aktuálně.cz nepodařilo.

 

Právě se děje

Další zprávy