Fischerův nový cíl. Nelepit Neumannové dluhy z lyžování

Martina Machová Martina Machová
16. 11. 2009 18:40
Prý udělá vše proto, aby ze státního už žádné peníze nešly
Balení po závodech
Balení po závodech | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Premiér Jan Fischer odmítl, že by se stát chystal platit za organizátory mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci dluhy, které kvůli jejich hospodaření po šampionátu zůstaly.

Řekl to po jednání vlády, na kterém ministryně školství Miroslava Kopicová představila rozpracovaný návrh opatření, jež mají podobným fiaskům dopředu předejít.

"Budeme o tom ještě jednat. Uděláme ale všechno pro to, aby to z nějakých důvodů, nebylo nutné," reagoval premiér na dotaz Aktuálně.cz, zda se stát chystá organizátorům mistrovství finančně pomoci.

Vláda se libereckým mistrovstvím bude znovu zabývat v prosinci. To by už měli ministři dostat na stůl nejen konkrétní plán, jak podobné akce po finanční stránce lépe ohlídat, ale i komplexní zprávu o hospodaření mistrovství. 

V současnosti tým Kateřiny Neumannové dluží za služby, které v souvislosti se závody objednal, 81 milionů korun. Některé společnosti již na organizátory podaly pro nesplacené pohledávky žaloby.

Kopicová má plán, jak na sportovní akce

Ministryně Kopicová proto navrhuje, čtyři základní pravidla, podle kterých by se měly napříště akce spolufinancované státem řídit.

Organizátoři musí předložit sportovní audit akce, detailní ekonomický audit akce, spoluúčast pořadatele musí být nejméně 50 procent a nedodržení podmínek bude trestáno tvrdými sankcemi.

Stát poslal do Liberce na uspořádání mistrovství přibližně 1,2 miliardy korun na vybudování a rekonstrukci sportovišť, opravu vysokoškolských kolejí a další související infrastruktury.

Organizátory, ačkoli podle původních dohod neměli z veřejných prostředků dostat nic, pak stát zachraňoval hned dvakrát.

Jak šly do Liberce miliony

Nejprve vláda týmu Neumannové přihrála sedmdesát milionů kvůli ztrátám při generálce mistrovství, když bývalá lyžařka nechala svážet sníh z hřebenů Jizerských hor.

Napodruhé pak krátce před závody, kdy organizátoři získali 189 miliony korun. Topolánkova vláda argumentovala, že by jinak akce mohla skončit ostudou.

Celkový rozpočet pořadatelské části byl 600 milionů korun, z toho 200 milionů přispěla Mezinárodní lyžařská federace (FIS).

 

Právě se děje

před 45 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy