Fischerův nový cíl. Nelepit Neumannové dluhy z lyžování

Martina Machová Martina Machová
16. 11. 2009 18:40
Prý udělá vše proto, aby ze státního už žádné peníze nešly
Balení po závodech
Balení po závodech | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Premiér Jan Fischer odmítl, že by se stát chystal platit za organizátory mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci dluhy, které kvůli jejich hospodaření po šampionátu zůstaly.

Řekl to po jednání vlády, na kterém ministryně školství Miroslava Kopicová představila rozpracovaný návrh opatření, jež mají podobným fiaskům dopředu předejít.

"Budeme o tom ještě jednat. Uděláme ale všechno pro to, aby to z nějakých důvodů, nebylo nutné," reagoval premiér na dotaz Aktuálně.cz, zda se stát chystá organizátorům mistrovství finančně pomoci.

Vláda se libereckým mistrovstvím bude znovu zabývat v prosinci. To by už měli ministři dostat na stůl nejen konkrétní plán, jak podobné akce po finanční stránce lépe ohlídat, ale i komplexní zprávu o hospodaření mistrovství. 

V současnosti tým Kateřiny Neumannové dluží za služby, které v souvislosti se závody objednal, 81 milionů korun. Některé společnosti již na organizátory podaly pro nesplacené pohledávky žaloby.

Kopicová má plán, jak na sportovní akce

Ministryně Kopicová proto navrhuje, čtyři základní pravidla, podle kterých by se měly napříště akce spolufinancované státem řídit.

Organizátoři musí předložit sportovní audit akce, detailní ekonomický audit akce, spoluúčast pořadatele musí být nejméně 50 procent a nedodržení podmínek bude trestáno tvrdými sankcemi.

Stát poslal do Liberce na uspořádání mistrovství přibližně 1,2 miliardy korun na vybudování a rekonstrukci sportovišť, opravu vysokoškolských kolejí a další související infrastruktury.

Organizátory, ačkoli podle původních dohod neměli z veřejných prostředků dostat nic, pak stát zachraňoval hned dvakrát.

Jak šly do Liberce miliony

Nejprve vláda týmu Neumannové přihrála sedmdesát milionů kvůli ztrátám při generálce mistrovství, když bývalá lyžařka nechala svážet sníh z hřebenů Jizerských hor.

Napodruhé pak krátce před závody, kdy organizátoři získali 189 miliony korun. Topolánkova vláda argumentovala, že by jinak akce mohla skončit ostudou.

Celkový rozpočet pořadatelské části byl 600 milionů korun, z toho 200 milionů přispěla Mezinárodní lyžařská federace (FIS).

 

Právě se děje

Další zprávy