Fischerův nový cíl. Nelepit Neumannové dluhy z lyžování

Martina Machová Martina Machová
16. 11. 2009 18:40
Prý udělá vše proto, aby ze státního už žádné peníze nešly
Balení po závodech
Balení po závodech | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Premiér Jan Fischer odmítl, že by se stát chystal platit za organizátory mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci dluhy, které kvůli jejich hospodaření po šampionátu zůstaly.

Řekl to po jednání vlády, na kterém ministryně školství Miroslava Kopicová představila rozpracovaný návrh opatření, jež mají podobným fiaskům dopředu předejít.

"Budeme o tom ještě jednat. Uděláme ale všechno pro to, aby to z nějakých důvodů, nebylo nutné," reagoval premiér na dotaz Aktuálně.cz, zda se stát chystá organizátorům mistrovství finančně pomoci.

Vláda se libereckým mistrovstvím bude znovu zabývat v prosinci. To by už měli ministři dostat na stůl nejen konkrétní plán, jak podobné akce po finanční stránce lépe ohlídat, ale i komplexní zprávu o hospodaření mistrovství. 

V současnosti tým Kateřiny Neumannové dluží za služby, které v souvislosti se závody objednal, 81 milionů korun. Některé společnosti již na organizátory podaly pro nesplacené pohledávky žaloby.

Kopicová má plán, jak na sportovní akce

Ministryně Kopicová proto navrhuje, čtyři základní pravidla, podle kterých by se měly napříště akce spolufinancované státem řídit.

Organizátoři musí předložit sportovní audit akce, detailní ekonomický audit akce, spoluúčast pořadatele musí být nejméně 50 procent a nedodržení podmínek bude trestáno tvrdými sankcemi.

Stát poslal do Liberce na uspořádání mistrovství přibližně 1,2 miliardy korun na vybudování a rekonstrukci sportovišť, opravu vysokoškolských kolejí a další související infrastruktury.

Organizátory, ačkoli podle původních dohod neměli z veřejných prostředků dostat nic, pak stát zachraňoval hned dvakrát.

Jak šly do Liberce miliony

Nejprve vláda týmu Neumannové přihrála sedmdesát milionů kvůli ztrátám při generálce mistrovství, když bývalá lyžařka nechala svážet sníh z hřebenů Jizerských hor.

Napodruhé pak krátce před závody, kdy organizátoři získali 189 miliony korun. Topolánkova vláda argumentovala, že by jinak akce mohla skončit ostudou.

Celkový rozpočet pořadatelské části byl 600 milionů korun, z toho 200 milionů přispěla Mezinárodní lyžařská federace (FIS).

 

Právě se děje

před 47 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy