Dítě zemřelo při porodu doma. Hazard, zlobí se lékaři

Tereza Krobová Tereza Krobová
2. 3. 2012 9:15
Pokud nastane komplikace, jde o minuty a přivolaní lékaři nemají dostatečnou výbavu
Nemocnice disponuje množstvím odborníků i vybavení.
Nemocnice disponuje množstvím odborníků i vybavení. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Další případ úmrtí novorozence při domácím porodu znovu vyvolal bouřlivé diskuse o této alternativní verzi přivedení dítěte na svět.

Právě na něm se totiž ukazuje, jak je při nečekané porodní komplikaci důležitý včasný zásah odborníků. Dítě po narození přestalo dýchat, rodiče proto zavolali pomoc. Rozhodovala každá minuta a lékaři záchranné služby již novorozeně zachránit nedokázali.

Právě na jejich hlavu pak po takové tragické události padají výčitky ze strany rodičky, porodních asistentek i právníků.

"Kolik dětí bude ještě vystaveno zbytečnému riziku úmrtí či trvalého zdravotního poškození, než někteří jedinci ve společnosti přijdou k rozumu? Má kdokoliv vůbec právo na vyvolávání podobných diskusí a obhajování evidentních hazardů se zdravím? Pro nás, lékaře záchranné služby, existuje nadále jednoznačná a jasná priorita: život a zdraví dítěte," brání se lékaři středočeské záchranky.

Nejnižší úmrtnost na světě

Česká republika se podle lékařů může chlubit jednou z nejnižších porodních úmrtností matek i novorozenců na světě, číslo se podle nich pohybuje v řádech promile.

Svou roli podle nich hraje nejen spolupráce lékařů, anesteziologů a dalších odborníků, ale i vybavení porodních sálů.

Část rodiček ale přesto přístup nemocnic kritizuje. "Z úst zastánců domácích porodů slyšíme jako hlavní argumenty pozitivní psychologický efekt blízkosti matky a novorozence ihned po porodu, špatný vliv neosobního prostředí nemocnice a skutečnost, že i ve vyspělých zemích jsou domácí porody zcela běžné," doplňují lékaři.

Všechny tyto představy ale podle nich zásadně převáží právě okamžitá dostupnost odborníků a vybavení v případě jakéhokoli problému. "Komplikace porodu v prostředí mimo porodní sál nemusí být vůbec řešitelná při sebelepší erudici přítomného zdravotníka," dodávají.

Podle porodních asistentek však není problém okamžitě přivolat odbornou pomoc a zajistit rychlý transport do nemocnice. Tento argument však lékaři považují za naprosto nedostatečný.

Podívejte se, jak se demonstrovalo za práva na porodní báby:

"Jednak je evidentní závažná časová prodleva, jednak vybavení sanitky se nemůže a nikdy nebude rovnat vybavení porodního sálu. Představa, že budeme na záchranné službě provádět akutní císařské řezy nebo zavedeme do povinné výbavy kardiotokografy a inkubátory, je, mírně řečeno, naivní," tvrdí lékaři středočeské záchranky.

Zodpovědný je záchranář

Zodpovědnost se navíc při průběhu takto neprofesionálně započatého a komplikovaného porodu opět přenáší na lékaře záchranné služby.

Stačí si vzpomenout na případ z listopadu loňského roku. Prezidentka unie porodníků Ivana Königsmarková nebyla dostatečně připravená ani vybavená na komplikovaný domácí porod.

Díky včasnému zásahu lékařů se sice podařilo dítě oživit, jeho mozek však již byl natolik poškozen, že nakonec v nemocnici zemřelo.

"Právníci porodní asistentky se po jejím odsouzení a následném odvolání snažili svalit vinu kromě jiného také na lékařku záchranné služby, která na místě porodu prováděla resuscitaci novorozence," dodávají lékaři. Porodní asistentka si tak nakonec odnesla dvouletou podmínku.

Povinnost zajistit asistentku

Městský soud v Praze však přes všechny případy a námitky odborné veřejnosti dospěl v lednu k průlomovému rozhodnutí - pokud těhotná žena nemůže sehnat soukromou porodní asistentku, má možnost se dožadovat pomoci nemocniční asistentky a nemocnice ji rodičce má povinnost zajistit.

Evropský soud pro lidská práva se totiž domnívá, že ženy se mohou samy rozhodnout, kde budou rodit. Povinností státu je pak zajistit jim příslušnou zdravotní péči.

Ve stanovisku odborných společností porodníků, pediatrů a lékařů urgentní medicíny však stále přetrvává konsensus. "Domácí porod je rizikový," zdůrazňují lékaři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy