Matky a porodní asistentky zažalují Česko ve Štrasburku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 1. 2012 14:00
Tvrdí, že stát brání domácím porodům. Stížnost chtějí podat do konce ledna
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Téměř dvacet porodních asistentek a tři nastávající matky si chtějí u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku stěžovat na přístup České republiky k domácím porodům. Ve středu o tom informoval Týden.cz.

Podle něj budoucím matkám vadí, že v Česku nemohou volně využívat služeb domácích porodních asistentek a pojišťovny jejich péči nehradí. Asistentky tvrdí, že jim stát brání ve výkonu povolání.

"Stížnosti chystáme a podáme je do konce tohoto měsíce," řekla serveru právnička Adéla Hořejší. Další nespokojené ženy se podle ní postupně přidají.

K oprávnění asistovat u domácích porodů je potřeba osvědčení o odborném vzdělání a registrace, kterou udělují krajské úřady. Jejich vydání je ale podmíněno vyhláškou, která stanoví, jak musí pracoviště asistentky vypadat.

"Ta kritéria jsou záměrně nastavena tak, že je mohou splňovat jen porodnice," uvedla Hořejší.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně je důvodem požadovaného vybavení zajištění maximální bezpečnosti rodiček a novorozenců.

Na obvinění, že ministerstvo svými požadavky znemožňuje porodním asistentkám vést domácí porody, reagoval tím, že se mohou zabývat jinými věcmi, které do jejich profese spadají, vedení porodu je jen jednou z mnoha.

Matky, které chtějí při domácím porodu využít služeb porodních asistentek, tak podle Týdne.cz narážejí na to, že žádná z asistentek nemá potřebnou registraci.

Jako členský stát EU ale musí ČR dodržovat směrnici o výkonu povolání porodních asistentek a jejich péči budoucím matkám v případě zájmu zajistit.

"Stát odpírá těmto ženám možnost volby místa porodu, tedy možnost zaručenou ústavou," uvedla právnička. S podobnou stížností loni podle Týdnu.cz uspěla ve Štrasburku matka z Maďarska.

Web rovněž uvedl, že podle evropských pravidel by zdravotní pojišťovny měly péči porodních asistentek proplácet, což se ale neděje. Ministerstvo zdravotnictví se brání tím, že porodní asistentky za poslední čtyři roky žádné změny v úhradách nepožadovaly. Hořejší tvrdí, že o tom s ministerstvem jednala.

Diskusi na téma domácích porodů v Česku loni rozvířil proces s porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou, kterou rovněž obhajovala Adéla Hořejší.

 

Právě se děje

Další zprávy