Zlom: Chce-li žena rodit doma, nemocnice jí musí pomoct

ČTK Kateřina Vítková ČTK, Kateřina Vítková
26. 1. 2012 14:15
Ženy často k porodu doma nemohou sehnat soukromou asistentku. Ty se bojí sankcí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Městský soud v Praze minulý týden dospěl k průlomovému rozhodnutí ohledně domácích porodů.

Vyplývá z něj, že pokud těhotná žena nemůže sehnat soukromou porodní asistentku, má možnost se dožadovat pomoci nemocniční asistentky a nemocnice ji rodičce má povinnost zajistit.

Průlomový výsledek tak odráží rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který se domnívá, že ženy se mohou samy rozhodnout, kde budou rodit. Povinností státu je pak zajistit jim příslušnou zdravotní péči, uvádí Liga lidských práv (LLP).

Ministerstvo zdravotnictví a gynekologická společnost ani po tomto verdiktu plánované porody doma nepodporují, argumentují bezpečím pro rodičku i novorozené dítě.

"Pokud soud rozhodl, že se má poskytovat a plánovat poskytování péče non lege artis, je to jeho rozhodnutí a nic s tím asi neuděláme. Ale že by to změnilo naše zásadně negativní stanovisko k domácím porodům, to se nedá předpokládat," řekl prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň uvedl, že v tuto chvíli ministerstvo o změně legislativy neuvažuje. "Primární je zajistit bezpečí pro matku a novorozené dítě," zdůraznil.

Legislativní náměstek Martin Plíšek pak doplnil, že pacient podle zákona vyslovuje přání a souhlas z hlediska způsobu poskytnutých zdravotních služeb, na straně druhé musí ministerstvo trvat na dodržení standardů na personální, věcné a technické vybavení.

Soud návrh zamítl, ale souhlasil s ním

Podle LLP studie prokazují, že domácí porody jsou u zdravých žen stejně bezpečné jako ty v nemocnicích. Rodičky ale narážejí na překážky, když se k porodu snaží sehnat porodní asistentku. Například v hlavním městě podle ligy nemá potřebná povolení žádná z porodních asistentek.

"Soukromé porodní asistentky totiž mají strach ze sankcí, které by jim hrozily za vedení porodu mimo nemocnici, a tedy za neoprávněný výkon činnosti," uvádí právnička Zuzana Candigliota z LLP.

Soud rozhodoval v případu zdravé ženy, která rodila už potřetí a s domácím porodem už měla zkušenosti. Nemohla však sehnat žádnou pomoc a proto požádala o asistenci při domácím porodu nemocnici v Motole, která to však odmítla, protože podle ní péči lze poskytnout jen hospitalizovaným pacientům. Žena se proto obrátila na soud.

Městský soud návrh na vydání předběžného opatření zamítl, protože byl podán příliš pozdě, nicméně souhlasil, že těhotná žena má právo z vlastního rozhodnutí rodit doma.

"Stát neuděluje v České republice registrace porodním asistentkám a odrazuje soukromé porodní asistentky od toho, aby poskytovaly péči u porodu doma. Vzhledem k neexistenci porodních asistentek bylo také namístě obrátit se se žádostí o zajištění péče během porodu na nemocnici," píše se v odůvodnění s tím, že Motol je státní zdravotnické zařízení, které má naplnit povinnost státu zajistit podmínky k domácímu porodu.

Mluvčí nemocnice Pavlína Danková řekla, že v Motole je denně 12 až 16 porodů, ve službě jsou čtyři porodní asistentky. "My bychom museli jednu vyblokovat. Porod může trvat deset hodin, to nejde, ohrozili bychom pacientky, které jsou tady," uvedla. Není podle ní ani jasné, kdo by nesl právní zodpovědnost za případné poškození dítěte nebo matky při porodu.

V Česku je většina porodních asistentek zaměstnána na porodních klinikách, jejich profesní organizace porody doma nepodporuje. Skupina asistentek, která prosazuje porody doma, se snaží dosáhnout toho, aby vedení domácího porodu stát uznal a zdravotní pojišťovny jim za to platily. Teď si ženy porodní asistentku pro domácí porod platí samy.

 

Právě se děje

Další zprávy