Asistentka nezvládla domácí porod, dostala podmínku

ČTK ČTK
21. 9. 2011 16:55
Dítě se začalo dusit a kvůli nedostatku kyslíku mělo poškozený mozek. Po dvou letech zemřelo
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková odešla ve středu od Obvodního soudu pro Prahu 3 s dvouletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou.

Königsmarková byla obviněná z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Rozsudek zatím není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Podle obžaloby měla porodní asistentka v roce 2009 neoprávněně vést komplikovaný domácí porod. Dítě se ale při porodu dusilo a kvůli nedostatku kyslíku mělo těžce poškozený mozek. Letos v březnu zemřelo.

Königsmarková nesmí z rozhodnutí soudu na pět let pracovat jako porodní asistentka a musí pojišťovně zaplatit výdaje 2,7 milionu korun.

Případ se stal v červenci 2009 v Jagellonské ulici v Praze 3. Novorozenec při porodu vdechl plodovou vodu a začal se dusit. Obžaloba vinila asistentku, že zdravotní komplikace včas nerozpoznala a přiměřeně nezareagovala. Navíc prý neměla vybavení potřebné pro zákrok v případě potíží ani oprávnění k vedení porodu.

Königsmarková připustila, že platnou registraci nemá. Svoji chybu ovšem vyloučila. Lékaři naměřili matce během těhotenství pouze vyšší tlak, jinak komplikacím nic nenasvědčovalo. Porodní asistentka začala podle svých slov dítě ihned oživovat. Záchranáři přijeli do několika minut.

Novorozence se nakonec podařilo rozdýchat a byl i s matkou převezen do Ústavu péče o matku a dítě v Podolí. Podle tamějších doktorů není jasné, proč se dítě dusilo. Vrozenou vadu ale vyloučili. Jiný lékař ale u soudu uvedl, že vyšší tlak u matky už znamená rizikové těhotenství.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Žalobce podal odvolání v případu bývalého imáma Shehadeha

Státní zástupce se odvolal proti rozhodnutí pražského městského soudu, který v únoru poslal bývalého pražského imáma Samera Shehadeha na deset let do vězení za účast na teroristické skupině a financování terorismu. Trestní senát uložil také jedenáctiletý trest Sámerovu bratrovi Omarovi a šestiletý trest jeho švagrové Fátimě Hudkové. Shehadeh a obhájci zbylých obžalovaných se odvolali na místě.

"Odvolání poslali všichni tři obžalovaní i státní zástupce," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Před soudem se zpovídal ve věci jen někdejší imám, Omar Shehadeh a Hudková jsou stíháni jako uprchlí. Policie po nich stále pátrá. Státní zástupce Marek Bodlák už dříve uvedl, že o nich měl poslední informace v říjnu 2017. Shehadeh v minulosti prohlásil, že se s nimi naposledy zkontaktoval v polovině roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy