Diskuse Chytrého Česka: Návrat do lavic. Jak si s tím poradí žáci, učitelé a rodiče?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Aktualizováno 16. 4. 2021 14:53
Jak se na dětech, rodičích i učitelích podepsalo několik měsíců on-line výuky? Zvládnou děti návrat do škol? Odpoví experti v diskusi projektu Chytré Česko v pátek 16. dubna od 15 hod. v živém streamu na Aktuálně.cz.
Už více než rok trvá distanční výuka v Česku. A mnoha žákům i rodičům dochází energie. Děti ztrácejí motivaci i chuť se učit. Co na to říkají experti? | Video: Aktuálně.cz

Pondělní návrat dětí do škol je podle ředitelů základních škol zvládnutelný, i když bude náročný. Podle některých by bylo lepší, kdyby měli na přípravu víc času. Instrukce k provozu dostaly školy od ministerstva školství ve středu 7. dubna, mají už také testy na covid-19. Jako největší komplikaci vidí ředitelé možnost přítomnosti rodičů u testování dětí, pro které budou muset vyčlenit zvláštní prostory.

Vláda rozhodla, že od 12. dubna se do lavic vrátí děti z prvního stupně základních škol v rotační výuce a do školek půjdou předškoláci. Všechny školy v Česku jsou kvůli epidemii zavřené od 1. března, s výjimkou těch, které slouží pro děti zdravotníků a některých dalších profesí. 

Jak děti, které několik týdnů seděly doma u počítačů a učitele a spolužáky slyšely jen ze sluchátek, zvládnou návrat do školních lavic? Zvládnou kontakt se spolužáky a učiteli naživo? Dokáží se znovu vrátit do módu normálního školáka? Jak moc se na nich distanční výuka podepsala?

Co dlouhé zavření škol udělalo s učiteli a s rodiči? A jak se současný výpadek praktické výuky, hlavně na středních školách a učilištích, propíše do náboru firem v příštím roce? Žáci druhého stupně a studenti středních škol jsou totiž doma většinu školního roku.

Těmto otázkám se bude věnovat on-line debata projektu Chytré Česko, která se uskuteční v pátek 16. dubna od 15 hod. v živém streamu na Aktuálně.cz a také bude přenášena na Facebooku Aktuálně.cz.

Diskutovat budou:

Ivo Jupa, ředitel Národního pedagogického institutu

Petra Mazancová, učitelka Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích a předsedkyně Učitelské platformy

Kateřina Konrádová, vedoucí advokačního týmu neziskové organizace Učitel naživo, má zkušenosti s finským vzdělávacím systémem

Tomáš Pírek, třídní učitel Základní školy U Krčského lesa v Praze 4, Zlatý Amos 2021

Expertů se budou moci ptát i sami diváci prostřednictvím dotazů přes aplikaci sli.do.

 

Právě se děje

Další zprávy