Devět sdružení píše Bémovi: Neničtě Letnou!

Pavel Baroch
14. 2. 2008 15:10
Přes Letenské sady má vést silniční objížďka
Takové jsou plány nové Letné - s novou silnicí a vjezdy do tunelu Blanka. Kaplického "chobotnice" tam měla být taky, ale nebude.
Takové jsou plány nové Letné - s novou silnicí a vjezdy do tunelu Blanka. Kaplického "chobotnice" tam měla být taky, ale nebude. | Foto: www.tunelblanka.cz

Praha - Devět nevládních organizací napsalo otevřený dopis pražskému primátorovi Pavlu Bémovi, aby nepovolil plánovanou stavbu silniční objížďky přes Letenské sady, které jsou vyhledávaným turistickým místem Prahy.

Objížďka má pomoci vyřešit komplikovanou dopravní situaci poté, co se naplno rozjedou stavební práce na tunelovém komplexu Blanka, který protne centrum města. Jeden z výjezdů nové autostrády bude na Letné, která se musí na dva roky z části uzavřít.

"Letenské sady jsou tradičním výletním místem, sloužícím k odpočinku, procházkám i sportování. Plní také nezastupitelné funkce z hlediska životního prostředí celé Prahy. Je zcela nepřijatelné, aby tisíce automobilů projížděly v těsné blízkosti dětských hřišť a bruslařských tratí. Pro park by to znamenalo katastrofu," řekla ředitelka Zeleného kruhu Kateřina Ptáčková.

Podle Ptáčkové je tristní, že se veřejnost o záměru přeložit do parku dopravu z třídy Milady Horákové dozvěděla až z novin.

Jiná varianta (prý) není

Úřady i někteří nezávislí dopravní experzi namítají, že jiná přijatelná varianta, kudy vést dopravu po frekventované trase centrem města, prakticky neexistuje.

Argument, že jiná řešení by byla příliš drahá, sdružení odmítla. "U stavby s rozpočtem několika desítek miliard nelze akceptovat šetření na opatřeních, která mají chránit životní prostředí," řekl Pavel Přibyl z Hnutí Duha.

"Magistrát nezveřejnil žádné cenové srovnání různých variant. Stavbaři chtějí vést náhradní trasu přes rekreační zónu jednoduše proto, že je to technicky nejsnadnější a protože stromy se samy nemohou bránit," dodal Přibyl.

  • Čtěte dále: Dopis nevládních organizací primátorovi Pavlu Bémovi

Sdružení vyzvala občany, aby primátorovi Pavlu Bémovi také napsali svůj dopis.

Stavba, která nemá ekologický posudek

Nevládní organizace připomněly, že na novou austrádu centrem Prahy včetně dočasné objížďky přes Letecké sady nebyl vypracován posudek o dopadech na životní prostředí.

"Magistrát vydal územní rozhodnutí v době, kdy se měnila legislativa, a vyhnul se tak nezávislému expertnímu posouzení i projednání s občany. Nyní sklízíme hořké plody silového řešení města. Špatně připravená stavba si vyžádala příjezd bagrů do Stromovky, nyní máme obětovat část Letenských sadů. S čím přijde magistrát příště?" řekl Martin Skalský se sdružení Arnika.

Proti stavbě nové autostrády marně bojovalo několik pražských sdružení, podle nichž nová vozovka zatáhne obrovský počet dalších vozidel do navazujících ulic v obytných čtvrtích a tím dále zhorší životní prostředí.

Autostráda ovzduší pomůže

Pražský magistrát ovšem tvrdí pravý opak: Nová autostráda výrazně pomůže vyčistit pražské ovzduší, které právě kvůli husté automobilové dopravě patří k nejšpinavějším v zemi.

"Tunelové stavby sníží v daném území hlukovou i emisní zátěž. O plynulosti dopravy a větší bezpečnosti ani nemluvě," řekl Aktuálně.cz Jan Heroudek, ředitel odboru dopravy pražského magistrátu.

Odborníci prověřili i případný vliv na historickou Královskou oboru neboli Stromovku, pod níž také povede tunel. "Biologické hodnocení prokázalo, že stavba tunelu ani následný automobilový provoz faunu, flóru a podzemní vody neovlivní," tvrdí Heroudek.

 

Právě se děje

Další zprávy