Dětský kanál ČT vyjde v ideální variantě na 233 milionů

Pavel Baroch
6. 6. 2012 20:55
Ředitel Dvořák představil dětský program, sází na vlastní tvorbu i internet
Foto: Aktuálně.cz, Česká televize

Praha - Nový dětský a vzdělávací kanál, který by Česká televize mohla spustit už na konci roku, vyjde v optimální variantě na 232,6 milionu korun, v nejlevnější na 195,5 milionu.

Tato čísla přinesl ředitel Petr Dvořák na středeční schůzku s Radou ČT, které představil tři finanční varianty plánovaného programu. Nový dětský kanál byl součástí Dvořákovy kandidatury, díky níž se loni stal novým šéfem veřejnoprávní televize.

Levnější varianta vysílání počítá s tím, že se uvede menší počet premiérových pořadů, v létě bude více repríz a ČT natočí méně vlastní dětské tvorby. Dvořák připomněl, že děti jsou pro veřejnoprávní televizi jednou z nejdůležitějších cílových skupin.

"Snažili jsme se sestavit takový program vysílání, aby děti bavil, zároveň jim nenásilnou formou přinášel i poznání a mohly se ho přímo účastnit prostřednictvím internetu a dalších moderních technologií," řekl Dvořák.

Foto: Ludvík Hradilek

Hodně vlastní tvorby a internet

ČT chce dát v programovém schématu velký důraz na vlastní tvorbu a živé interaktivní pořady, které budou doplněny současnou zahraniční tvorbou. Zahraniční pořady by měly být vysílány v původním znění s titulky, nebude chybět ani propojení vysílání s internetem, který podle údajů ČT využívá více než 90 procent dětí, a to už od čtyř let.

"Dětský kanál tak bude zároveň základním experimentálním prostorem ČT pro vývoj nových typů pořadů s využitím nejmodernějších technologií," řekla mluvčí ČT Michaela Fričová.

Uvedla, že při sestavování programového schématu plánuje televize "využít bohaté zázemí pro dětskou tvorbu a zaměřit se na vývoj a produkci nových pořadů pro děti, od soutěží, pohádek, vzdělávacích a zábavných pořadů, seriálů až po kontaktní živé pořady".

Zahraniční pořady s titulky

Součástí zahraničních pořadů budou podle představ ČT animované filmy, dobrodružné seriály, pohádky i hrané dětské a rodinné filmy. "Nový dětský kanál se v zásadě bude chovat jako jeden velký jazykový kurz - dětské zahraniční pořady nabídne v duálním vysílání, večerní nabídku zahraničních pořadů pak téměř důsledně v původním znění s titulky," dodala Fričová.

Dětský kanál se chce zaměřit na několik věkových skupin, přičemž těžištěm vysílání vlastní tvorby budou děti ve věku čtyři až osm let, a to v době od čtyř do půl šesté odpoledne. Součástí tohoto bloku mají být dětské soutěže, vzdělávací pořady nebo Kouzelná školka.

Vysílání pro věkové skupiny

Od půl šesté do osmi bude vysílání zaměřeno na starší děti ve věku devět až dvanáct let a mělo by nabídnout například kontaktní pásmo nebo zábavný pořad.

"Večerní vysílání bude oslovovat teenagery ve věku třináct až osmnáct let prostřednictvím například dětské talentové show, českého seriálu typu Arabela, rodinného sitcomu, přenosů koncertů, dobrodružných seriálů, pohádek a filmů," sdělila mluvčí Fričová. Čas po desáté večer má patřit mladým lidem, kterým už bylo osmnáct.

O finálním technickém řešení a distribuci dětského kanálu v současnosti probíhají jednání s Českým telekomunikačním úřadem, protože ČT potřebuje získat volné místo, které ve veřejnoprávním multiplexu dosud nebylo.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy