Dětský kanál ČT vyjde v ideální variantě na 233 milionů

Pavel Baroch
6. 6. 2012 20:55
Ředitel Dvořák představil dětský program, sází na vlastní tvorbu i internet
Foto: Aktuálně.cz, Česká televize

Praha - Nový dětský a vzdělávací kanál, který by Česká televize mohla spustit už na konci roku, vyjde v optimální variantě na 232,6 milionu korun, v nejlevnější na 195,5 milionu.

Tato čísla přinesl ředitel Petr Dvořák na středeční schůzku s Radou ČT, které představil tři finanční varianty plánovaného programu. Nový dětský kanál byl součástí Dvořákovy kandidatury, díky níž se loni stal novým šéfem veřejnoprávní televize.

Levnější varianta vysílání počítá s tím, že se uvede menší počet premiérových pořadů, v létě bude více repríz a ČT natočí méně vlastní dětské tvorby. Dvořák připomněl, že děti jsou pro veřejnoprávní televizi jednou z nejdůležitějších cílových skupin.

"Snažili jsme se sestavit takový program vysílání, aby děti bavil, zároveň jim nenásilnou formou přinášel i poznání a mohly se ho přímo účastnit prostřednictvím internetu a dalších moderních technologií," řekl Dvořák.

Foto: Ludvík Hradilek

Hodně vlastní tvorby a internet

ČT chce dát v programovém schématu velký důraz na vlastní tvorbu a živé interaktivní pořady, které budou doplněny současnou zahraniční tvorbou. Zahraniční pořady by měly být vysílány v původním znění s titulky, nebude chybět ani propojení vysílání s internetem, který podle údajů ČT využívá více než 90 procent dětí, a to už od čtyř let.

"Dětský kanál tak bude zároveň základním experimentálním prostorem ČT pro vývoj nových typů pořadů s využitím nejmodernějších technologií," řekla mluvčí ČT Michaela Fričová.

Uvedla, že při sestavování programového schématu plánuje televize "využít bohaté zázemí pro dětskou tvorbu a zaměřit se na vývoj a produkci nových pořadů pro děti, od soutěží, pohádek, vzdělávacích a zábavných pořadů, seriálů až po kontaktní živé pořady".

Zahraniční pořady s titulky

Součástí zahraničních pořadů budou podle představ ČT animované filmy, dobrodružné seriály, pohádky i hrané dětské a rodinné filmy. "Nový dětský kanál se v zásadě bude chovat jako jeden velký jazykový kurz - dětské zahraniční pořady nabídne v duálním vysílání, večerní nabídku zahraničních pořadů pak téměř důsledně v původním znění s titulky," dodala Fričová.

Dětský kanál se chce zaměřit na několik věkových skupin, přičemž těžištěm vysílání vlastní tvorby budou děti ve věku čtyři až osm let, a to v době od čtyř do půl šesté odpoledne. Součástí tohoto bloku mají být dětské soutěže, vzdělávací pořady nebo Kouzelná školka.

Vysílání pro věkové skupiny

Od půl šesté do osmi bude vysílání zaměřeno na starší děti ve věku devět až dvanáct let a mělo by nabídnout například kontaktní pásmo nebo zábavný pořad.

"Večerní vysílání bude oslovovat teenagery ve věku třináct až osmnáct let prostřednictvím například dětské talentové show, českého seriálu typu Arabela, rodinného sitcomu, přenosů koncertů, dobrodružných seriálů, pohádek a filmů," sdělila mluvčí Fričová. Čas po desáté večer má patřit mladým lidem, kterým už bylo osmnáct.

O finálním technickém řešení a distribuci dětského kanálu v současnosti probíhají jednání s Českým telekomunikačním úřadem, protože ČT potřebuje získat volné místo, které ve veřejnoprávním multiplexu dosud nebylo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy