Dětský kanál ČT vyjde v ideální variantě na 233 milionů

Pavel Baroch
6. 6. 2012 20:55
Ředitel Dvořák představil dětský program, sází na vlastní tvorbu i internet
Foto: Aktuálně.cz, Česká televize

Praha - Nový dětský a vzdělávací kanál, který by Česká televize mohla spustit už na konci roku, vyjde v optimální variantě na 232,6 milionu korun, v nejlevnější na 195,5 milionu.

Tato čísla přinesl ředitel Petr Dvořák na středeční schůzku s Radou ČT, které představil tři finanční varianty plánovaného programu. Nový dětský kanál byl součástí Dvořákovy kandidatury, díky níž se loni stal novým šéfem veřejnoprávní televize.

Levnější varianta vysílání počítá s tím, že se uvede menší počet premiérových pořadů, v létě bude více repríz a ČT natočí méně vlastní dětské tvorby. Dvořák připomněl, že děti jsou pro veřejnoprávní televizi jednou z nejdůležitějších cílových skupin.

"Snažili jsme se sestavit takový program vysílání, aby děti bavil, zároveň jim nenásilnou formou přinášel i poznání a mohly se ho přímo účastnit prostřednictvím internetu a dalších moderních technologií," řekl Dvořák.

Foto: Ludvík Hradilek

Hodně vlastní tvorby a internet

ČT chce dát v programovém schématu velký důraz na vlastní tvorbu a živé interaktivní pořady, které budou doplněny současnou zahraniční tvorbou. Zahraniční pořady by měly být vysílány v původním znění s titulky, nebude chybět ani propojení vysílání s internetem, který podle údajů ČT využívá více než 90 procent dětí, a to už od čtyř let.

"Dětský kanál tak bude zároveň základním experimentálním prostorem ČT pro vývoj nových typů pořadů s využitím nejmodernějších technologií," řekla mluvčí ČT Michaela Fričová.

Uvedla, že při sestavování programového schématu plánuje televize "využít bohaté zázemí pro dětskou tvorbu a zaměřit se na vývoj a produkci nových pořadů pro děti, od soutěží, pohádek, vzdělávacích a zábavných pořadů, seriálů až po kontaktní živé pořady".

Zahraniční pořady s titulky

Součástí zahraničních pořadů budou podle představ ČT animované filmy, dobrodružné seriály, pohádky i hrané dětské a rodinné filmy. "Nový dětský kanál se v zásadě bude chovat jako jeden velký jazykový kurz - dětské zahraniční pořady nabídne v duálním vysílání, večerní nabídku zahraničních pořadů pak téměř důsledně v původním znění s titulky," dodala Fričová.

Dětský kanál se chce zaměřit na několik věkových skupin, přičemž těžištěm vysílání vlastní tvorby budou děti ve věku čtyři až osm let, a to v době od čtyř do půl šesté odpoledne. Součástí tohoto bloku mají být dětské soutěže, vzdělávací pořady nebo Kouzelná školka.

Vysílání pro věkové skupiny

Od půl šesté do osmi bude vysílání zaměřeno na starší děti ve věku devět až dvanáct let a mělo by nabídnout například kontaktní pásmo nebo zábavný pořad.

"Večerní vysílání bude oslovovat teenagery ve věku třináct až osmnáct let prostřednictvím například dětské talentové show, českého seriálu typu Arabela, rodinného sitcomu, přenosů koncertů, dobrodružných seriálů, pohádek a filmů," sdělila mluvčí Fričová. Čas po desáté večer má patřit mladým lidem, kterým už bylo osmnáct.

O finálním technickém řešení a distribuci dětského kanálu v současnosti probíhají jednání s Českým telekomunikačním úřadem, protože ČT potřebuje získat volné místo, které ve veřejnoprávním multiplexu dosud nebylo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy