ČT řeší problém. Na nový dětský kanál není místo

Pavel Baroch
2. 5. 2012 20:35
Veřejnoprávní multiplex je plný, televize jedná s rozhlasem a telekomunikačním úřadem
Večerníček
Večerníček | Foto: Česká televize

Praha - Při přípravě nového dětského a vzdělávacího kanálu, který by se mohl na České televizi začít vysílat už na sklonku roku, narazil expertní tým na technický problém.

Ve veřejnoprávním multiplexu pro šíření pozemního digitálního vysílání chybí v současnosti volné místo, takže v tuto chvíli není cesta, jak pořady pro děti dostat k divákům.

"Je to aktuální záležitost, která se teď musí vyřešit," řekla Aktuálně.cz mluvčí České televize Michaela Fričová. Dodala, že lidé z ČT nyní jednají s Českým telekomunikačním úřadem a Českým rozhlasem, který na veřejnoprávním multiplexu také vysílá.

"Hledají se možnosti, jak to technicky vymyslet," konstatovala Fričová. Uvedla, že vedení ČT chce Radě České televize předložit plán na spuštění nového dětského a vzdělávacího kanálu bez nevyřešených problémů, projekt tedy musí obsahovat i způsob šíření signálu.

Dražší a levnější varianta

Veřejnoprávní televize už vypracovala i dvě finanční varianty nového kanálu, úspornější a dražší. Levnější počítá s větším zastoupením archivních pořadů ČT, dražší varianta s vyšším podílem nové, vlastní tvorby.

Bližší kalkulaci obou variant ale televize zatím nezveřejnila. Ředitel Petr Dvořák bezprostředně po svém loňském zvolení do čela ČT uvedl, že podle jeho odhadů by nový kanál vyšel na 120 až 150 milionů.

Dětský kanál byl součástí Dvořákova projektu, díky němuž loni zvítězil ve výběrovém řízení na nástupce Jiřího Janečka, který z místa generálního ředitele veřejnoprávní televize odešel ze zdravotních důvodů.

Večerníčku přesun pomohl

Noví lidé ve vedení České televize se zabývali dětským vysíláním hned poté, co usedli do šéfovských křesel. Nejvýraznějším počinem byl přesun Večerníčku na ČT2 a jeho zařazení do bloku dětského podvečerního vysílání.

Televizi se tento krok vyplatil, protože se na Večerníček, který postupně přicházel o dětské diváky, začalo dívat o desítky tisíc dětí více než v uplynulém roce.

"Potvrdilo se nevhodné zařazení dětského vysílání v minulém roce na brzké odpoledne na ČT1 a rovněž fakt, že vysílat Večerníček mezi nesouvisejícími pořady pro dospělé - Černé ovce nebo Události - byl přežitek a dětského diváka tak ČT odrazovala," sdělil tehdy Aktuálně.cz programový ředitel Milan Fridrich.

Pokud se televizi podaří spustit dětský kanál, s největší pravděpodobností čeká Večerníčka další stěhování. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaký TV program si dnes vyberete?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy