Dětské domovy jedou nadoraz, nemají personál ani počítače na on-line výuku

ČTK ČTK
9. 3. 2021 13:26
Dětské domovy se během pandemie potýkají s velkým nedostatkem personálu. Vychovatelé v dětských domovech už rok pracují nadoraz a na úkor svých rodin. Děti nemají ani dost počítačů pro on-line výuku. Některým domovům se nedostává ani ochranných pomůcek. Na podporu dětských domovů v úterý spustila organizace Děti v akci petici. Situace negativně působí i na psychiku dětí v domovech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

"Současná situace je velice kritická. Nedávno byly zavřené speciální školy a školky, v ústavních zařízeních je velký počet dětí, které tam docházejí. Domovy také mají nedostatek personálu, vychovatelé jedou nadoraz vlastních možností," řekl ředitel organizace Děti v akci Ladislav Samek.

Vychovatelé v dětských domovech obvykle pracují odpoledne, když děti přijdou ze školy. Od zavedení distanční výuky jsou s nimi celé dny, učí se s nimi během on-line hodin, věnují se jim i po zbytek dne. Pandemie změnila nároky na počet pracovníků, ve stávajících počtech se to podle ředitelů domovů zvládnout dlouhodobě nedá.

"Vypadávají nám zaměstnanci kvůli vlastní karanténě a izolaci. Narůstají jim přesčasové hodiny," uvedla ředitelka Dětského domova Střekov v Ústí nad Labem Hana Melzerová. Zaplacené přesčasy zaměstnanci dostali do ledna, na další doplatky od zřizovatele se teprve čeká, dodala.

"Už rok jedeme se stejným počtem personálu. Rok suplujeme činnost školy. Už jsme na pokraji sil, lidé jsou vyčerpaní. Dostali nějaké odměny, ale teď by spíš ocenili volno," řekl ředitel Dětského domova Plumlov na Prostějovsku Radim Kratochvíl.

Domovům také chybí metodika, jak postupovat, když je nakažený personál, když jsou nakažené děti. V Prostějově se během pandemie nakazilo 25 dětí a 15 zaměstnanců. "Nemáme metodiku především od ministerstva školství. Stále jsme na hraně. Také nás trápí, že ministerstvo sanovalo školy technikou, a na dětské domovy zapomnělo," sdělil ředitel Dětského domova Prostějov Vladimír Brablec.

Děti často nemají svůj počítač, na jeden jich může osm i mnohem víc. Domovy někdy dostávají darem od sponzorů starší počítače, ty ale nebývají dost výkonné pro on-line hodiny. "Distanční výuka je pro dětské domovy nevhodná. My máme 30 dětí na výuku, jednoho vychovatele a asistenta," řekl Kratochvíl.

Podle ředitelů situace působí na psychiku dětí. "Začíná se objevovat i ponorková nemoc, děti mají zakázané vycházky, mohou jít ven jen s dospělými a pokud možno vyhnout se veřejnosti. Děti, které mají psychiatrické diagnózy, mají mnohem větší obtíže než u takzvaně běžná populace," řekla Melzerová.

Organizace Děti v akci také na svých stránkách zveřejnila formulář pro dobrovolníky, kteří by chtěli v dětských domovech pomáhat. Předá je zařízením v jejich kraji. Petice bude adresovaná ministerstvu školství a Senátu, organizátoři chtějí získat 10 000 podpisů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy