Chtějí do školy a za babičkami. Zeptali jsme se třeťáků, jak se jim žije za covidu

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
7. 3. 2021 16:32
Žáci třetích tříd jsou těmi, kteří zatím strávili největší podíl školního života na distanční výuce. Aktuálně.cz se jich zeptalo, jak se jim žije za covidu a zda už by chtěli zpátky do školy. Asi nejvýmluvnější bylo ticho, které se rozhostilo během on-line výuky ve třetí třídě ZŠ Janského v Praze 13 po dotazu redaktorky, zda je mezi dětmi někdo, kdo se netěší zpátky do školy.

Co se ve tvém životě za uplynulý rok nejvíc změnilo? 

Sára Červenková, 9 let, ZŠ Chvaletická, Praha 9: Změnilo se to, že už není škola a musíme se učit na dálku. A zrušili kroužky, které mám ráda - chodila jsem na klávesy a flétnu. Teď se učím na klávesy přes telefon a flétna není vůbec. Teď místo toho jsem skoro každý den u kamarádky Johanky, protože bychom se jinak vůbec neviděly.

Jakub Bíla, 8 let, ZŠ Tvarožná Lhota: Já chodím rád do školy, takže mi škola opravdu chybí. Chybí mi paní učitelky. 

Ema, 8 let, ZŠ Matiční, Ostrava: Nejvíc se změnilo pro mě to, že jsem nemohla chodit do školy. A že je on-line výuka.

Natalie Košnářová, 9 let, ZŠ Na Beránku, Praha 12: Nemůžu chodit do školy. Máma zaplatila kroužky, které mě baví, ale chodit na ně nemohu. A nemohu se tolik vídat s kamarády.

Filip Richter, 9 let, ZŠ Benešovo náměstí, Pardubice: Nechodíme do školy a místo toho koukáme do monitoru. Poprvé jsme nebyli na dovolené v zahraničí, na Vánoce jsme byli v Praze, a v zimě nemůžeme na lyže. Prostě nemůžeme nikam jezdit, chodit na výlety a ani do restaurací.

Barbora Hanková, 8 let, ZŠ Sokolov: Nemůžeme chodit do školy. Já mám školu hrozně ráda a my teď jenom koukáme do počítačů. Pár žáků nemá kamery nebo mají třeba s počítačem málo zkušeností. To se jim moc nevyplatí. A taky že se nosí roušky.

Alžběta Horáčková, 8 let, ZŠ Sázavská, Praha 2: Hlavně to, jak se můžeme pohybovat jen velmi omezeně. Velká změna je, že nemůžeme ani do bazénu, ani na brusle. Moc mi to chybí a je to otrava.

Vanesa, 9 let, ZŠ genpor. Františka Peřiny, Praha 17: Nemůžu chodit do sportovních zábavních center. Nemůžu se vidět s kamarády. Nemůžeme jezdit k moři ani na hory.

Honza, 9 let, ZŠ Na Beránku, Praha 12: Třeba se mi změnila úplně škola, protože jsem byl zvyklý, že si vždycky nastavím budík na 7:50 a jdu rovnou z domu do školy. Taky se změnilo, že jsem víc doma.

Štěpán Fiala, 9 let, ZŠ Štěkeň: Změnilo se to, že teď nevstávám na autobus, abych ho stihl. Vstávám trochu později. Nechodím na hokejové tréninky ani na hasičské tréninky. Nemůžu ani chodit na soutěže, kde se střílí ze vzduchovky. Všechno je to zrušené. Nevídám se moc se spolužáky ani s kamarády, jen občas s některými.

Vojtěch Vaca, 8 let, ZŠ Bítovská, Praha 4: Pro mě je hlavní změnou, že nemám moc velký kontakt se svými kamarády a stýská se mi po nich. Mám tu poblíž několik kamarádů ze třídy, ale já se hodně kamarádím taky s jinýma klukama ze třídy a ti tady poblíž nejsou. Hodně jich dojíždí.

Karolína Kernerová, 9 let, ZŠ Janského, Praha 13: Změnilo se to, že už nevidím svoje kamarády a ani školu, vidím ji už jenom na dálku. 

Eliška, 8 let, ZŠ Tursko: Že se nevidím s kamarády a nechodím na kroužek volejbalu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 54 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy