Zuzana Hronová
20. 11. 2019 18:45
Rodiče si myslí, že děti jsou pořád na internetu, pohybují se na stejných sítích jako oni, a kdyby se jim tam dělo něco špatného, určitě se jim svěří. Jaká je ale skutečnost? Výzkum pro společnost Avast provedla agentura Nielsen Admosphere letos v září na vzorku 815 českých dětí ve věku 9-13 let a 816 rodičů stejně starých dětí.
Zajímejte se o on-line život dítěte
Oba rodiče by se měli zajímat, co dělá dítě, když je on-line. Řešením podle expertky Avastu rozhodně není zakazovat potomkům sociální sítě. Děti chtějí být ve společnosti ostatních, kteří na síti jsou - odstřižením by jim rodiče mohli způsobit sociální izolaci nebo vyloučení z kolektivu.
U dětí do 13 let radí znát přístupová hesla k jejich účtům a s dovolením svých potomků spolu kontrolovat jejich zabezpečení či obsah - co je a není dobré sdílet a prozrazovat o sobě, koho je a není dobré kontaktovat. "Měli bychom mít přehled, co dítě na síti dělá, s kým komunikuje, koho sleduje. Bavit se s ním, proč to dělá a co mu na tom přijde zajímavé. Je dobré kromě otázky 'Co bylo dnes ve škole?' pokládat také otázku 'Co se dnes odehrálo v on-line světě?'. Pro dítě je to velmi důležitá součást života," říká Julia Szymańska (na snímku).