Děti dávají vzorky krve. Začnou unikátní testy DNA

Petra Sasínová
3. 11. 2008 20:25
Výzkum zjišťuje, jak děti reagují na karcinogeny
Jakou stoupu zanechají jedy z ovzduší v Ostravě v genetické informaci místních dětí? Experti z akademie věd začali s výzkumem, který by na to měl odpovědět
Jakou stoupu zanechají jedy z ovzduší v Ostravě v genetické informaci místních dětí? Experti z akademie věd začali s výzkumem, který by na to měl odpovědět | Foto: Eva Matějková

Ostrava - Prvních dvanáct dětí z okolí hutní společnosti Arcelor Mittal v Ostravě dalo v pondělí své lékařce trochu krve, slin a moči. V úterý přijdou další a také ony odevzdají vzorky pro analýzu DNA.

Celkem dvě stě malých obyvatel čtvrti Radvanice a Bartovice se zapojí do průzkumu akademie věd, který zjistí, co s jejich zdravím dělá ovzduší v jedné z nejzamořenějších oblastí Evropy.

Stejně tak se ale odběrům podrobí děti v Prachaticích, kde je na tom životní prostředí mnohem lépe. Experti pak výsledky srovnají.

„Původně to mělo být dotazníkové šetření, které se dělá běžně. Díky Akademii věd půjde o unikátní výzkum vzorků, který snad nemá ve světě obdoby," uvedla dětská lékařka z Radvanic Eva Schallerová.

Odborníci z Akademie věd tvrdí, že obyvatelé její čtvrti dostávají ze svého bezprostředního okolí nálož karcinogenních látek srovnatelnou s čínským Pekingem.

Koncentrace jedovatého benzo(a)pyrenu je prokazatelně mnohonásobně vyšší než kdekoliv jinde v republice. O tom, jak průmyslem znečištěné ovzduší ovlivňuje zdraví lidí, se ví; ale informace vyplývají hlavně z dlouhodobých statistických údajů o počtu nemocných a předčasných úmrtí.

„Během listopadu chceme odebrat vzorky krve, moči a slin stovce dětí, které jsou zdravé, a stovce dětí s bronchiálním astmatem," uvedla lékařka Schallerová. Už několik let upozorňuje na špatný zdravotní stav dětí v blízkosti ostravských hutí.

„Získali jsme speciální přístroj, díky kterému budeme schopni vzorky DNA zpracovat," uvedl Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky. „DNA ze vzorků dětských slin budou zkoumat také kolegové v USA."

Vědci budou potřebovat velké množství vzorků,  právě proto odebírají také sliny. "Odběr slin je vůči dětem šetrnější než odebírání velkého množství krve," podotkl.

Výzkum financuje ministerstvo životního prostředí; to také platí pět set korun každé rodině, jejíž dítě se podrobí odběrům.

 

Právě se děje

Další zprávy