Detektivové ÚOOZ hledají důkazy v Rampulově úřadu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 6. 2011 15:08
Prohlídku povolil ostravský soud na žádost olomouckého vrchního státního zástupce
Vše souvisí s pandury.
Vše souvisí s pandury. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu prohledávají budovu Vrchního státního zastupitelství v Praze a Nejvyšším státním zastupitelství v Brně kvůli podezření z úniku informací z trestního řízení ve věci prověřování zakázky na nákup obrněných transportérů Pandur.

ČTK to řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a potvrdily to i mluvčí obou zastupitelství.

Policisté rovněž prověřují své kolegy, kteří mohli mít přístup k protokolu o výslechu utajovaného svědka.

Řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci s podezřením ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

"Dozorový státní zástupce přikázal to prověřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a současně jsme požádali příslušný soud o povolení prohlídky nebytových prostor. Konkrétně těch kanceláří, kde mohla přicházet v úvahu manipulace s těmi informacemi, které unikly," řekl Ištvan.

Soud podle něj vyhověl, proto se v kancelářích VSZ v Praze, NSZ v Brně a v kancelářích policejního orgánu prohlídky provedly. Ištvan také připustil, že si nepamatuje, že by se někdy domovní prohlídky týkaly těchto institucí.

Tehdejší premiér Mirek Topolánek s Markem Dalíkem.
Tehdejší premiér Mirek Topolánek s Markem Dalíkem. | Foto: Ondřej Besperát

Redaktoři MF Dnes a Práva 11. května zveřejnili výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, utajeného svědka v kauze údajně předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných vozů Pandur pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky.

Szücs uvedl, že si přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.

Podle týdeníku Respekt vyvolalo zveřejnění Szücsova jména v médiích v Rakousku zděšení tamních policejních a justičních institucí. Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem. Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat.

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině července loňského roku. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula je pod tlakem odvolání kvůli řadě podezření, že jeho úřad řádně nevyšetřoval závažné hospodářské kauzy. Právě Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi adresoval návrh na Rampulovo odvolání.

Posledním případem z řady kauz kolem Rampuly je únik jména utajovaného svědka ve vyšetřování podezřelého nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu. Sám Rampula kvůli tomu podal trestní oznámení, jež směřuje jak na státní zástupce jeho vlastního úřadu, tak na žalobce Nejvyššího státního zastupitelství.

 

Právě se děje

Další zprávy